KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O SVEOBUHVATNOJ DOBITI
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
|
(u tisućama kuna) |
Bilješka |
2021. |
2020. |
|
|
8 |
|
|
||
|
Troškovi sadržani u prodanim proizvodima |
11 |
( |
( |
|
|
Bruto dobit |
|
|
||
|
|
||||
|
Ostali prihodi |
9 |
|
|
|
|
Opći i administrativni troškovi |
11 |
( |
( |
|
|
Troškovi prodaje i distribucije |
11 |
( |
( |
|
|
Troškovi marketinga |
11 |
( |
( |
|
|
Ostali troškovi |
10 |
( |
( |
|
|
Operativna dobit |
|
|
||
|
Financijski prihodi |
13 |
|
|
|
|
Financijski troškovi |
14 |
( |
( |
|
|
|
||||
|
Dobit prije poreza |
|
|
||
|
Porez na dobit |
15 |
( |
( |
|
|
Dobit za godinu |
|
|
||
|
Ostala sveobuhvatna dobit: |
||||
|
Stavke koje se neće reklasificirati u račun dobiti i gubitka |
||||
|
Aktuarski gubitak neto od odgođenog poreza |
( |
( |
||
|
Stavke koje se mogu naknadno reklasificirati u račun dobiti i gubitka |
||||
|
Tečajne razlike iz preračuna inozemnih dijelova poslovanja |
|
|
||
|
Ukupno ostala sveobuhvatna dobit |
( |
|
||
|
Ukupno sveobuhvatna dobit |
|
|
||
|
Dobit za raspodjelu: |
||||
|
Vlasnicima matice |
|
|
||
|
Vlasnicima nekontrolirajućih udjela |
|
|
|
|
|
Sveobuhvatna dobit za raspodjelu: |
||||
|
Vlasnicima matice |
|
|
||
|
Vlasnicima nekontrolirajućih udjela |
|
|
||
|
Zarada po dionici (u kunama) |
||||
|
- osnovna |
16 |
|
|
|
|
- razrijeđena |
16 |
|
|
|
Računovodstvene politike i bilješke u nastavku čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU
NA DAN 31. PROSINCA 2021. GODINE
|
(u tisućama kuna) |
Bilješka |
31.12.2021. |
31.12.2020. |
|
|
IMOVINA |
||||
|
Dugotrajna imovina |
||||
|
17 |
|
|
||
|
Nematerijalna imovina |
18 |
|
|
|
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
19 |
|
|
|
|
Imovina s pravom korištenja |
20 |
|
|
|
|
Ulaganja u nekretnine |
21 |
|
|
|
|
Dugotrajna financijska imovina |
23 |
|
|
|
|
Odgođena porezna imovina |
15 |
|
|
|
|
Ukupna dugotrajna imovina |
|
|
||
|
Kratkotrajna imovina |
|
|
||
|
Zalihe |
24 |
|
|
|
|
Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja |
25 |
|
|
|
|
Financijska
imovina po fer vrijednosti kroz |
26 |
|
|
|
|
Potraživanje za porez na dobit |
|
|
||
|
Novac i novčani ekvivalenti |
27 |
|
|
|
|
Dugotrajna imovina namijenjena prodaji |
28 |
|
|
|
|
Ukupna kratkotrajna imovina |
|
|
||
|
Ukupna imovina |
|
|
||
|
|
|
|||
|
GLAVNICA I OBVEZE |
||||
|
Kapital i pričuve |
||||
|
Upisani kapital |
29 |
|
|
|
|
Kapitalna dobit |
29 |
|
|
|
|
Vlastite dionice |
29 |
( |
( |
|
|
Pričuve |
30 |
|
|
|
|
Zadržana dobit |
31 |
|
|
|
|
Udjeli vlasnika matice |
|
|
||
|
Nekontrolirajući udjeli |
32 |
|
|
|
|
Ukupna glavnica |
|
|
||
|
Dugoročne obveze |
||||
|
Krediti i zajmovi |
34 |
|
|
|
|
Obveze po najmovima |
20 |
|
|
|
|
Dugoročna rezerviranja za primanja zaposlenih |
35 |
|
|
|
|
Ostala dugoročna rezerviranja |
35 |
|
|
|
|
Ostale dugoročne obveze |
36 |
|
|
|
|
Odgođena porezna obveza |
15 |
|
|
|
|
Ukupne dugoročne obveze |
|
|
||
|
Kratkoročne obveze |
||||
|
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze |
37 |
|
|
|
|
Obveze za porez na dobit |
|
|
||
|
Financijske
obveze po fer vrijednosti kroz |
33 |
|
|
|
|
Krediti i zajmovi |
34 |
|
|
|
|
Obveze po najmovima |
20 |
|
|
|
|
Kratkoročna rezerviranja za primanja zaposlenih |
35 |
|
|
|
|
Ostala kratkoročna rezerviranja |
35 |
|
|
|
|
Ukupne kratkoročne obveze |
|
|
||
|
Ukupne obveze |
|
|
||
|
Ukupno glavnica i obveze |
|
|
Računovodstvene politike i bilješke u nastavku čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O PROMJENAMA GLAVNICE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
|
(u tisućama kuna) |
Upisani kapital |
Kapitalna dobit |
Vlastite dionice |
Pričuve za vlastite dionice |
Zakonske rezerve |
Rezerva za reinvestiranu dobit |
Statutarne rezerve |
Ostale pričuve |
Zadržana dobit |
Ukupno |
Nekontrolirajući udjeli |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sveobuhvatna dobit |
|
|
|
|
||||||||
|
Dobit za godinu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tečajne razlike |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktuarski gubici (neto od odgođenog poreza) |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
( |
|
( |
|
Ostala sveobuhvatna dobit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ukupna sveobuhvatna dobit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Transakcije s vlasnicima i prijenosi priznate direktno u glavnici |
|
|
|
|
||||||||
|
Prijenos sa zadržane dobiti |
|
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
Likvidacija ovisnog društva |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Realizacija opcija |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
( |
|
Fer vrijednost isplata s temelja dionica |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Objavljena dividenda |
|
|
|
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Ukupno transakcije s vlasnicima priznate direktno u glavnici |
|
|
|
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sveobuhvatna dobit |
||||||||||||
|
Dobit za godinu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tečajne razlike |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
Aktuarski gubici (neto od odgođenog poreza) |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
( |
|
( |
|
Ostala sveobuhvatna dobit |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
( |
( |
( |
|
Ukupna sveobuhvatna dobit |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
Transakcije s vlasnicima i prijenosi priznate direktno u glavnici |
||||||||||||
|
Prijenos sa zadržane dobiti (bilješka 30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
Realizacija opcija |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fer vrijednost isplata s temelja dionica (bilješka 39) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Objavljena dividenda |
|
|
|
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Efekt stjecanja dodatnih nekontrolirajućih udjela (bilješka 30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
( |
( |
|
Ukupno transakcije s vlasnicima priznate direktno u glavnici |
|
|
|
|
|
|
|
|
( |
( |
( |
( |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Računovodstvene politike i bilješke u nastavku čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O NOVČANIM TOKOVIMA
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
|
(u tisućama kuna) |
Bilješka |
2021. |
2020. |
|
|
|
|
|||
|
Amortizacija |
11 |
|
|
|
|
Umanjenja vrijednosti nekretnina, postrojenja, opreme |
10 |
|
|
|
|
Umanjenje/(ukidanje umanjenja) vrijednosti nematerijalne imovine |
10 |
|
( |
|
|
Umanjenje/(ukidanje umanjenja) potraživanja od kupaca i ostalih potraživanja |
|
( |
||
|
(Dobici)/gubici od prodaje i rashoda dugotrajne imovine |
( |
|
||
|
Promjena u fer vrijednosti financijskih instrumenata |
|
( |
||
|
Troškovi isplata s temelja dionica |
|
|
||
|
Dobici od prodaje imovine namijenjene za prodaju |
( |
( |
||
|
Povećanje rezerviranja |
|
|
||
|
Prihod od kamata |
13 |
( |
( |
|
|
Prihod od dividendi i slično |
( |
|
||
|
Trošak kamata |
14 |
|
|
|
|
Tečajne razlike |
( |
|
||
|
Ukupna usklađivanja |
|
|
||
|
Promjene u radnom kapitalu: |
||||
|
Smanjenje/(Povećanje) zaliha |
|
( |
||
|
(Povećanje) potraživanja |
( |
( |
||
|
(Smanjenje) obveza |
( |
( |
||
|
Novčani tok od poslovnih aktivnosti |
|
|
||
|
Plaćeni porez |
( |
( |
||
|
Plaćene kamate |
( |
( |
||
|
Neto novac ostvaren poslovnim aktivnostima |
|
|
||
|
Novčani tok od ulagačkih aktivnosti |
||||
|
Kupnja nekretnina, postrojenja, opreme i nematerijalne imovine |
( |
( |
||
|
Primici od prodaje imovine namijenjene za prodaju |
28 |
|
|
|
|
Primici od prodaje nekretnina, postrojenja, opreme i nematerijalne imovine |
|
|
||
|
Dani krediti |
( |
( |
||
|
Otplata danih kredita |
|
|
||
|
Naplaćene kamate |
|
|
||
|
Naplaćene dividende |
|
|
||
|
Neto novac od ulagačkih aktivnosti |
( |
( |
||
|
Novčani tok od financijskih aktivnosti |
||||
|
Isplata dividende |
( |
( |
||
|
Stjecanje dodatnih manjinskih interesa |
( |
|
||
|
Prodaja vlastitih dionica |
|
|
||
|
Primljeni krediti i zajmovi |
|
|
||
|
Otplata kredita i zajmova |
( |
( |
||
|
Otplata obveza po osnovi najma |
( |
( |
||
|
Neto novac od financijskih aktivnosti |
( |
( |
||
|
Neto (smanjenje) novca i novčanih ekvivalenata |
( |
( |
||
|
Novac i novčani ekvivalenti na početku godine |
|
|
||
|
Novac i novčani ekvivalenti na kraju godine |
27 |
|
|
|
Računovodstvene politike i bilješke u nastavku čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 1 – OPĆI PODACI
Osnutak i razvoj
Sjedište Grupe nalazi se u Koprivnici,
Glavno mjesto poslovanja Društva je Koprivnica,
Dionice Društva kotirale su na Službenom tržištu Zagrebačke burze do dana 27.12.2018. kada su uvrštene na Vodeće tržište Zagrebačke burze. Vlasnička struktura prikazana je u bilješci 29.
Podravka d.d. je krajnje matično društvo Grupe.
Skupština Društva
Skupštinu Društva čine dioničari
|
Nadzorni odbor Društva: |
||
|
Članovi Nadzornog odbora u 2021. godini: |
||
|
Predsjednik |
Želimir Vukina |
(od 01.07.2019. do 30.06.2023.) |
|
Zamjenik predsjednika |
Luka Burilović |
(od 08.09.2018. do 07.09.2022.) |
|
Član |
Marina Dabić |
(od 01.07.2019. do 30.06.2023.) |
|
Član |
Tomislav Kitonić |
(od 01.07.2019. do 30.06.2023.) |
|
Član |
Ksenija Horvat |
(od 01.07.2019. do 30.06.2023.) |
|
Član |
Ivana Matovina |
(od 30.06.2017. do 29.06.2021.) |
|
Član |
Petar Miladin |
(od 08.09.2018. do 09.09.2022.) |
|
Član |
Dajana Milodanović |
(od 08.09.2018. do 07.09.2022.) |
|
Član |
Krunoslav Vitelj |
(od 08.09.2018. do 07.09.2022.) |
|
Član |
Ivan Ostojić |
(od 30.06.2021. do 30.06.2022.) |
|
Uprava Društva: |
||
|
Predsjednica |
Martina Dalić |
(od 04.02.2021. do 23.02.2027.) |
|
Predsjednik |
Marin Pucar |
(od 24.02.2017. do 06.01.2021.) |
|
Član |
Davor Doko |
(od 01.05.2017. do 23.02.2027.) |
|
Član |
Marko Đerek |
(od 19.07.2017. do 23.02.2022.) |
|
Član |
Hrvoje Kolarić |
(od 24.02.2017. do 23.02.2022.) |
|
Član |
Ljiljana Šapina |
(od 24.02.2017. do 23.02.2027.) |
|
Član |
Milan Tadić |
(od 24.02.2022. do 23.02.2027.) |
Detaljnije informacije prikazane su u bilješci 43.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 2 – OSNOVE PRIPREME
(i) Izjava o usklađenosti
Konsolidirani financijski izvještaji pripremljeni su u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja usvojenim od strane Europske unije (“ EU MSFI“).
Financijski izvještaji prezentirani su za Grupu. Financijski izvještaji Grupe sadrže konsolidirane financijske izvještaje Društva i njegovih ovisnih društava. Odvojeni izvještaji koje je Društvo obvezno pripremiti u skladu s EU MSFI objavljeni su zasebno te izdani na isti datum kad i ovi konsolidirani izvještaji. Konsolidirani financijski izvještaji dostupni su na internetskim stranicama Društva.
Promjene u računovodstvenim politikama objašnjene su u bilješci 5.
Financijske izvještaje odobrila je Uprava na dan 04. travnja 2022. godine.
(ii) Osnove mjerenja
Konsolidirani financijski izvještaji Grupe pripremljeni su na načelu povijesnog troška, osim gdje je drugačije navedeno (vidi bilješku 6).
(iii) Funkcionalna valuta i valuta prikazivanja
Financijski izvještaji pripremljeni su u hrvatskoj valuti, kuni (kn), koja je također funkcionalna valuta, zaokruženo na najbližu tisuću.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA
Slijedi prikaz značajnih računovodstvenih politika usvojenih za pripremu ovih konsolidiranih financijskih izvještaja. Ove računovodstvene politike dosljedno su primjenjivane za sva razdoblja uključena u ove izvještaje.
3.1 Osnove konsolidacije
Konsolidirani financijski izvještaji Grupe uključuju financijske izvještaje Podravke d.d. (“Društvo“) i društava nad kojima Podravka d.d. ima kontrolu (ovisna društva) na dan i za godinu koja je završila 31. prosinca 2021. Kontrola je prisutna ako Društvo ima moć upravljanja financijskim i poslovnim politikama pojedinog društva radi ostvarivanja koristi iz njegova poslovanja.
(i) Ovisna društva
Ovisna društva su sva društva nad kojima Društvo ima kontrolu nad financijskim i poslovnim politikama, što u pravilu uključuje više od pola glasačkih prava. Postojanje i učinak potencijalnih prava glasa koja se mogu iskoristiti ili zamijeniti razmatraju se prilikom procjene ima li Društvo kontrolu nad drugim poslovnim subjektom. Ovisna društva u potpunosti su konsolidirana od datuma na koji je kontrola stvarno prenesena na Društvo te isključena iz konsolidacije od dana kad ta kontrola prestane.
(ii) Poslovna spajanja
Grupa koristi računovodstvenu metodu kupnje za računovodstveni tretman poslovnih spajanja. Naknada prenesena za stjecanje ovisnog društva je fer vrijednost prenesene imovine, nastalih obveza i vlasničkih udjela izdanih od strane Grupe. Prenesena naknada uključuje fer vrijednost svake stavke imovine ili obveza koja je rezultat ugovora o potencijalnoj naknadi. Troškovi povezani sa stjecanjem iskazuju se u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti kako nastanu. Stečena prepoznatljiva imovina, obveze i potencijalne obveze u poslovnom spajanju početno se mjere po fer vrijednosti na dan stjecanja. Grupa priznaje manjinske udjele u stečenom ovisnom društvu ili po fer vrijednosti ili po proporcionalnom udjelu manjinskog udjela u neto imovini stečenog ovisnog društva.
Višak prenesene naknade, iznos bilo kojeg nekontrolirajućeg udjela u stečenom ovisnom društvu i fer vrijednost na dan stjecanja bilo kojeg ranijeg vlasničkog udjela u stečenom društvu iznad fer vrijednosti udjela Grupe u stečenoj prepoznatljivoj neto imovini iskazuje se kao goodwill. Ako je to manje od fer vrijednosti neto imovine stečenog ovisnog društva razlika se iskazuje izravno u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti.
(iii) Nekontrolirajući udjeli
Nekontrolirajući udjeli se početno mjere po njihovom proporcionalnom udjelu priznate neto imovine akviriranog društva na datum stjecanja. Promjene udjela Grupe u ovisnom društvu koje ne rezultiraju gubitkom kontrole obračunavaju se kao transakcije s vlasnicima.
(iv) Gubitak kontrole nad ovisnim društvima
Kada Grupa izgubi kontrolu nad ovisnim društvom, prestaju se priznavati imovina i obveze ovisnog društva te svih povezanih nekontrolirajućih udjela i drugih stavaka kapitala. Dobici ili gubici priznaju se u računu dobiti i gubitka. Zadržani udio u bivšem ovisnom društvu mjeri se po fer vrijednosti kada se kontrola izgubi.
(v) Transakcije eliminirane u konsolidaciji
Stanja i transakcije među članicama Grupe te sva nerealizirana dobit iz transakcija među članicama Grupe, eliminirani su pri konsolidaciji financijskih izvještaja. Nerealizirana dobit iz transakcija s društvima u kojima postoje udjeli i zajedničkim društvima gdje Grupa dijeli kontrolu s drugim vlasnicima eliminirana je do razine udjela Grupe u takvim društvima. Nerealizirana dobit ostvarena iz transakcija s društvima u kojima postoje udjeli, eliminirana je umanjenjem ulaganja u to društvo. Nerealizirani gubici eliminiraju se na isti način kao i nerealizirana dobit, ali samo do iznosa koji ne predstavlja trajno umanjenje imovine.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.2 Goodwill
Goodwill koji nastaje poslovnim spajanjem se knjiži po trošku utvrđenom na datum preuzimanja, tj. stjecanja subjekta, umanjenom za eventualne gubitke zbog umanjenja vrijednosti.
Radi testiranja na umanjenje, goodwill se raspoređuje na svaku jedinicu Grupe koja stvara novac (ili skupine takvih jedinica) od koje se očekuju koristi od sinergija koje proizlaze iz spajanja.
Jedinica koja stvara novac na koju je goodwill raspoređen podvrgava se provjeri umanjenja vrijednosti jednom godišnje ili češće ako postoje naznake o mogućem umanjenju njene vrijednosti. Ako je nadoknadivi iznos jedinice koja stvara novac niži od njezinog knjigovodstvenog iznosa, gubitak nastao umanjenjem prvo se raspoređuje tako da se umanji knjigovodstveni iznos goodwilla raspoređenog na jedinicu i zatim razmjerno na ostalu imovinu jedinice koja stvara novac na temelju knjigovodstvenog iznosa svakog sredstva u jedinici koja stvara novac. Gubitak uslijed umanjenja vrijednosti goodwilla izravno se knjiži u dobit ili gubitak iskazan u konsolidiranom izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti. Jednom priznati gubitak od umanjenja goodwilla se ne poništava u idućim razdobljima.
Prilikom otuđenja jedinice koja stvara novac, pripadajući iznos goodwilla ulazi u utvrđivanje dobiti ili gubitka od prodaje.
3.3 Dugotrajna imovina namijenjena prodaji
Dugotrajna imovina i grupe imovine za otuđenje (koje mogu uključivati dugotrajnu i kratkotrajnu imovinu te obveze povezane s tom imovinom) klasificiraju se u izvještaju o financijskom položaju kao ‘namijenjene prodaji’ ako je vrlo vjerojatno da će se njihova knjigovodstvena vrijednost prvenstveno nadoknaditi prodajom u razdoblju od 12 mjeseci nakon izvještajnog datuma, a ne stalnim korištenjem. Dugotrajna imovina koja se u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju tekućeg razdoblja iskazuje kao namijenjena prodaji, ne reklasificira se u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju u usporednom razdoblju.
Nekretnine, postrojenja i oprema koje su namijenjene prodaji ili grupa imovine za otuđenje u cijelosti, općenito se mjere po knjigovodstvenoj vrijednosti ili fer vrijednosti umanjenoj za troškove prodaje ili otuđenja, ovisno o tome što je niže. Nekretnine, postrojenja i oprema namijenjena prodaji se ne amortiziraju.
3.4 Priznavanje prihoda
Grupa priznaje prihod u iznosu koji odražava naknadu za koju očekuje da je ima pravo ostvariti u zamjenu za obećanu robu ili uslugu kupcima. Prihod se priznaje umanjen za porez na dodanu vrijednost, količinske rabate, trgovačke popuste, povrate, troškove ulistavanja i razne promotivne i marketinške aktivnosti koje su sastavni dio ugovora s kupcima. Ovaj se osnovni princip primjenjuje kroz model s pet koraka.
Grupa razmatra postoje li druge obveze u ugovoru koje su zasebne obveze izvršenja na koje se alocira dio transakcijske cijene.
U određivanju transakcijske cijene, Grupa razmatra učinke varijabilnih naknada, postojanje značajnih komponenata financiranja, nenovčane naknade i naknade koje se plaćaju kupcu.
Kupoprodajni ugovori Grupe uglavnom sadrže samo jednu ugovornu obvezu. S obzirom na navedeno, Grupa ne objavljuje podatke o alokaciji transakcijske cijene.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.4 Priznavanje prihoda (nastavak)
(i) Prihodi od veleprodaje proizvoda i trgovačke robe
Grupa proizvodi i prodaje svoje proizvode i tuđu robu trećih strana (za koju je Grupa distributer) u veleprodaji. Prihodi od veleprodaje priznaju se kada Grupa prenese obećanu robu i usluge veletrgovcu.
Proizvodi se prodaju uz količinski popust i kupci s kojima je to ugovoreno imaju pravo na povrat neispravne robe. Prihodi od prodaje iskazuju se na temelju cijene iz ugovora o prodaji, umanjeni za dane i procijenjene količinske popuste i prodajne diskonte i povrate. Procjene količinskih popusta utvrđuju se na temelju ugovora s kupcima. Prodaja ne sadržava elemente financiranja.
(ii) Prihodi od maloprodaje proizvoda i trgovačke robe
Prihodi od maloprodaje proizvoda i robe priznaju se u trenutku prodaje robe kupcu. Prihodi od maloprodaje uglavnom se ostvaruju u gotovini ili putem kreditnih kartica. Grupa nema programe posebnih pogodnosti za kupce.
(iii) Prihodi od usluga
Prihodi od usluga poput uslužne proizvodnje priznaju se u razdoblju u kojem su usluge obavljene, prema stupnju dovršenosti, na osnovu udjela stvarno obavljenih usluga u odnosu na ukupne usluge koje se trebaju obaviti.
(iv) Financijski prihodi
Financijski prihodi sastoje se od prihoda od kamata na investirana sredstva, promjene fer vrijednosti financijske imovine iskazane po fer vrijednosti u računu dobiti i gubitka te dobitaka od tečajnih razlika. Prihod od kamata priznaje se u trenutku kada nastaje, koristeći metodu efektivne kamatne stope. Prihodi od dividendi priznaju se kada je ustanovljeno pravo na isplatu dividende.
Najam je ugovor ili dio ugovora kojim se prenosi pravo korištenja imovine (utvrđene imovine) u dogovorenom razdoblju u zamjenu za naknadu. Grupa Podravka unajmljuje određene nekretnine (uključujući i dugoročni najam poljoprivrednog zemljišta) te postrojenja i opremu.
Grupa je usvojila MSFI 16 koristeći modificiranu retrospektivnu metodu donošenja, s datumom početne primjene 1. siječnja 2019. Društvo je primijenilo standard samo na ugovore koji su prethodno identificirani kao najmovi primjenjujući MRS 17 i IFRIC 4 na datum početne primjene.
Grupa je također odabrala korištenje izuzeća od priznavanja za ugovore o najmu koji na dan početka, imaju trajanje razdoblje najma 12 mjeseci ili manje, a ne sadrže opciju kupnje (kratkoročni najmovi) i ugovore o najmu za koje je predmetna imovina niske vrijednosti u iznosu do 35 tisuća kuna (imovina male vrijednosti). Kod procjene imovine male vrijednosti polazi se od procjene nove imovine, bez obzira na starost te imovine u trenutku procjene. Ukoliko najmoprimac daje imovinu u podnajam, glavni najam se ne smatra imovinom male vrijednosti. Kod kratkoročnih najmova i najmova male vrijednosti priznaju se plaćanja najma povezana s tim najmovima kao trošak na linearnoj osnovi tijekom razdoblja najma.
Na datum početka najma Grupa Podravka priznaje imovinu s pravom korištenja prema metodi troška. Trošak imovine s pravom korištenja sastoji se od iznosa početnog mjerenja obveze za najam, svih plaćanja najma uvećana za sve direktne troškove i umanjena za primljene popuste. Imovina se aktivira prilikom stavljanja u upotrebu.
Grupa Podravka na datum početka najma priznaje i obveze po osnovi najma u visini sadašnje vrijednosti minimalnih budućih plaćanja najma (diskontirana vrijednost). Za diskontiranje se koristi kamatna stopa navedena u ugovoru o najmu ili ukoliko nije poznata koristi se inkrementalna stopa na zaduženje na datum početka najma.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.5 Najmovi (nastavak)
Varijabilna plaćanja najma koja ne ovise o indeksu ili stopi ne uključuju se u obveze po osnovi najma već se priznaju u računu dobiti i gubitka u razdoblju u kojem su nastali.
Kod naknadnog mjerenja najmoprimac mjeri vrijednosti utvrđene imovine u najmu po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti te se usklađuje za ponovno utvrđenu vrijednost obveze po osnovi najma.
Imovina se amortizira od datuma početka najma do kraja korisnog vijeka upotrebe imovine.
Obveze po osnovi najma mjere se metodom efektivne kamatne stope, a do ponovnog vrednovanja dolazi kako bi se uključile promjene uslijed ponovne procjene (promjene fiksnih plaćanja, razdoblja najma, diskontne stope i drugih sličnih promjena).
Razdoblje najma obuhvaća neopozivo razdoblje tijekom kojeg najmoprimac ima pravo korištenja imovine koja je predmet najma, a započinje na datum na koji najmodavac stavlja utvrđenu imovinu na raspolaganje najmoprimcu. Razdoblje najma obuhvaća i razdoblja obuhvaćena mogućnošću produljenja najma ako je izvjesno da će najmoprimac iskoristiti tu mogućnost te razdoblja obuhvaćena mogućnošću raskida najma ako je izvjesno da najmoprimac neće iskoristiti tu mogućnost.
U izvještaju o financijskom položaju imovina s pravom korištenja iskazuje se kao zasebna pozicija unutar dugotrajne imovine, obveze po osnovi najma iskazuju se kao zasebna pozicija unutar dugoročnih i kratkoročnih obveza.
U izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti iskazuje se trošak amortizacije imovine s pravom korištenja i kamatni troškovi na obveze po osnovi najma (vidjeti bilješku 20.).
Najmovi u kojima Grupa ne snosi bitan udio rizika i koristi vlasništva klasificiraju se kao operativni najmovi. Plaćanja po osnovi operativnih najmova iskazuju se u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti prema pravocrtnoj metodi u razdoblju trajanja najma.
Prodaja i povratni najam
Prodaja i transakcija povratnog najma sadrže prodaju neke imovine i povrat/najam iste.
Ako prijenos imovine predstavlja prodaju, Grupa kao prodavatelj-najmoprimac je dužan imovinu s pravom korištenja koja proizlazi iz povratnog najma mjeriti razmjerno s prethodnom knjigovodstvenom vrijednosti imovine koja odgovara pravu korištenja koje je prodavatelj-najmoprimac zadržao. U tom slučaju Grupa kao prodavatelj-najmoprimac priznaje samo iznos moguće dobiti ili gubitka koji se odnosi na prava prenesena na kupca-najmodavca.
Ako fer vrijednost naknade za prodaju imovine nije jednaka fer vrijednosti imovine ili ako plaćanja najma nisu po tržišnim stopama, Grupa je dužna izvršiti usklađivanja kako bi prihode od prodaje izmjerila po fer vrijednosti. Pri tome svi uvjeti koji ne dosežu tržišne vrijednosti obračunavaju se kao prijevremena plaćanja najma i svi uvjeti koji premašuju tržišne vrijednosti obračunavaju se kao dodatno financiranje koje kupac-najmodavac osigurava prodavatelju-najmoprimcu. Sva potencijalna usklađivanja mjere se na temelju vrijednosti razlike između fer vrijednosti naknade za prodaju i fer vrijednosti imovine ili razlike između sadašnje vrijednosti ugovornih plaćanja najma i sadašnje vrijednosti plaćanja najma po tržišnim stopama.
Ako prijenos imovine ne predstavlja prodaju, Grupa kao najmoprimac dužna je i dalje priznavati prenesenu imovinu i priznati financijsku obvezu koja je jednaka prihodu od prijenosa.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.6 Strane valute
(i) Transakcije i stanja u stranim valutama
Transakcije u stranim valutama izražene su u funkcionalnoj valuti upotrebom tečajne liste važeće na dan transakcije. Monetarna imovina i obveze izražene u stranoj valuti na datum izvještavanja preračunate su u funkcionalnu valutu upotrebom tečajne liste važeće na datum izvještavanja. Dobici ili gubici od tečajnih razlika koji nastaju prilikom podmirenja tih transakcija te iz preračuna monetarne imovine i obveza denominiranih u stranim valutama, priznaju se u dobit ili gubitak.
Nemonetarna imovina i stavke koje se mjere po povijesnom trošku strane valute ne preračunavaju se po novim tečajevima.
Nemonetarna imovina i obveze denominirane u stranoj valuti prikazane prema povijesnom trošku, preračunate su u funkcionalnu valutu upotrebom tečaja važećeg na dan transakcije.
(ii) Članice Grupe
Stavke uključene u financijske izvještaje svakog pojedinog društva u Grupi iskazane su u valuti primarnog ekonomskog okruženja u kojem ovisno društvo posluje (“funkcionalna valuta“). Konsolidirani financijski izvještaji prezentirani su u hrvatskoj valuti, kuni (“kn“), koja je također funkcionalna valuta Društva.
Prihodi i rashodi te novčani tokovi inozemnih operacija preračunati su u funkcionalnu valutu Društva i Grupe korištenjem prosječnog tečaja koji približno odražava tečaj na dan transakcije, a njihova imovina i obveze preračunate su po tečaju važećem na kraju godine. Sve tečajne razlike, nastale ovakvim preračunom, prikazuju se na zasebnoj poziciji unutar glavnice. Primjenjivi tečajevi relevantnih stranih valuta uključeni su u objave vezano uz valutni rizik.
(iii) Neto ulaganje u članice Grupe
Tečajne razlike nastale preračunom neto ulaganja u inozemno poslovanje priznaju se unutar glavnice. Prilikom prodaje inozemne operacije, tečajne razlike priznaju se u dobiti ili gubitku kao dio dobiti ili gubitka od prodaje inozemnog poslovanja.
3.7 Posudbe i troškovi posudbe
Posudbe se početno priznaju po fer vrijednosti, umanjenoj za troškove transakcije. U budućim razdobljima, posudbe se iskazuju po amortiziranom trošku; sve razlike između primitaka (umanjenih za troškove transakcije) i otkupne vrijednosti priznaju se u konsolidiranom izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti tijekom razdoblja trajanja posudbe, koristeći metodu efektivne kamatne stope.
Troškovi posudbe koji se mogu izravno povezati sa stjecanjem, izgradnjom ili izradom kvalificiranog sredstva, a to je sredstvo koje nužno zahtijeva znatno vrijeme kako bi bilo spremno za namjeravanu uporabu ili prodaju, se pripisuju trošku nabave toga sredstva sve dok sredstvo većim dijelom ne bude spremno za namjeravanu uporabu ili prodaju.
Prihodi od ulaganja zarađeni privremenim ulaganjem namjenskih kreditnih sredstava do početka njihovog trošenja na kvalificirano sredstvo se oduzimaju od troškova posudbe čija kapitalizacija je prihvatljiva.
Posudbe se klasificiraju kao kratkoročne obveze, osim ako Grupa ima bezuvjetno pravo odgoditi podmirenje obveze najmanje 12 mjeseci nakon izvještajnog datuma.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.8 Državne potpore
3.9 Dividenda
Raspodjela dividendi dioničarima Društva priznaje se kao obveza u financijskim izvještajima u razdoblju u kojem su odobrene od strane Glavne skupštine dioničara Društva.
3.10 Izvještavanje o poslovnim segmentima
Segment je dio Grupe koji se može izdvojiti ili kao dio angažiran u proizvodnji proizvoda ili pružanju usluga (poslovni segment) ili kao dio angažiran u proizvodnji proizvoda ili pružanju usluga unutar određenog ekonomskog okruženja (zemljopisni segment), koji je podložan rizicima i koristima koje se razlikuju od onih drugog segmenta.
Na konsolidiranoj razini, Grupa na osnovi interne strukture izvještavanja prati i izvještava sljedeće segmente:
- PP Kulinarstvo
- PP Dječja hrana, slastice, snack
- PP Podravka hrana
- PP Žito i Lagris
Žito i povezana društva
Ostala društva
- PP Mesni proizvodi, jela i namazi
- PP Riba
- Farmaceutika
- Ostala prodaja
Grupa utvrđuje poslovne segmente prema internim izvještajima o sastavnim dijelovima Grupe koje redovito pregledava glavni izvršni donositelj poslovnih odluka (Uprava Društva) kako bi se na segmente rasporedili resursi i ocijenila uspješnost njihovog poslovanja. Pojedinosti o poslovnim segmentima objavljene su u bilješci 8 uz konsolidirane financijske izvještaje. Komparativni podaci prikazani su po načelu usporedivosti.
(i) Porez na dobit
Trošak poreza na dobit sastoji se od tekućeg i odgođenog poreza. Porez se priznaje u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti, osim ako se odnosi na stavke priznate u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti ili direktno u kapitalu. U tom slučaju, porez se priznaje u izvještaju o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti ili u kapitalu.
Iznos poreza na dobit za tekuću godinu obračunava se na temelju poreznog zakona koji je na snazi na dan bilance u zemljama u kojima Društvo i njegova ovisna društva posluju i ostvaruju oporezivu dobit.
Tekući porez predstavlja očekivanu poreznu obvezu obračunatu na oporezivi iznos dobiti za godinu, koristeći poreznu stopu važeću na datum izvještavanja i sva usklađenja porezne obveze iz prethodnih razdoblja.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.11 Oporezivanje (nastavak)
(ii) Odgođena porezna imovina i obveze
Odgođeni porez priznaje se koristeći metodu bilančne obveze te uzima u obzir privremene razlike između knjigovodstvene vrijednosti imovine i obveza koje se koriste za potrebe financijskog izvještavanja i iznosa koji se koriste za porezne svrhe. Iznos odgođenog poreza ne priznaje se za sljedeće privremene razlike: početno priznavanje goodwilla, početno priznavanje imovine ili obveze u transakciji koja nije poslovna kombinacija i koja ne utječe ni na računovodstvenu ni na oporezivu dobit i razlike koje se odnose na ulaganja u podružnice i zajednički kontrolirana poduzeća kada je vjerojatno da se situacija neće izmijeniti u skoroj budućnosti. Odgođeni porez vrednuje se po poreznim stopama za koje se očekuje da će biti primijenjene kod privremenih razlika kada se one izmijene, temeljene na zakonima koji su važeći na datum izvještavanja.
Odgođena porezna imovina priznaje se u visini u kojoj je vjerojatno da će se ostvariti buduće oporezive dobiti koje će biti dostupne da ih privremene razlike neutraliziraju. Odgođena porezna imovina umanjuje se za iznos za koji više nije vjerojatno da će se moći iskoristiti kao porezna olakšica.
Odgođena porezna imovina priznata po osnovi prenesenih poreznih gubitaka priznaje se prema poreznom zakonu zemlje u kojoj društvo posluje na razdoblje koje je zakonom dozvoljeno te se po isteku tog razdoblja raspušta ukoliko do tada nije iskorištena.
Odgođena porezna imovina i obveze prebijaju se ako postoji zakonsko pravo na prijeboj tekuće porezne obveze i imovine te ukoliko se odnose na poreze koje je obračunalo isto porezno tijelo na isti oporezivi subjekt, ili na različite porezne subjekte, ali oni namjeravaju podmiriti tekuće porezne obveze i imovinu na neto osnovi ili svoju poreznu imovinu i obveze realizirati istovremeno.
(iii) Porezne olakšice za ulaganje
Poreznim olakšicama za ulaganje smatraju se olakšice proizašle iz državnih poticajnih mjera koje Grupi omogućuju umanjenje obveze poreza na dobit ili drugih specificiranih poreza u budućim razdobljima, a povezane su uz izgradnju ili nabavu određene imovine i/ili provođenje određene aktivnosti i/ili zadovoljenje određenih specifičnih uvjeta propisanih relevantnom regulativom za investicijske poticaje od strane mjerodavnih tijela. Porezne olakšice za ulaganja inicijalno se priznaju kao odgođena porezna imovina i porezni prihod u iznosu nižem od maksimalno odobrene visine olakšice i iznosa olakšice za koji se procijeni da će ga Grupa moći ostvariti tijekom razdoblja trajanja predmetne poticajne mjere. Odgođena porezna imovina priznata kao posljedica porezne olakšice za ulaganja ukida se tijekom razdoblja trajanja poticajne mjere, odnosno, do isteka olakšice (ako je isti specificiran) sukladno raspoloživosti poreznih obveza u narednim godinama koje se kao rezultat korištenja olakšice mogu umanjiti.
(iv) Porezna izloženost
U određivanju iznosa tekućeg i odgođenog poreza, Grupa uzima u obzir utjecaj neizvjesnih poreznih pozicija te mogućnost postojanja dodatnih poreza i kamata. Ovo razmatranje oslanja se na procjene i pretpostavke i može uključivati niz prosudbi o budućim događajima. Novi podaci koji mogu postati dostupni mogu uzrokovati da Grupa promijeni svoju prosudbu o adekvatnosti postojećih poreznih obveza; takve promjene poreznih obveza utjecat će na porezni rashod u razdoblju u kojem je takva odluka donesena.
(v) Porez na dodanu vrijednost (PDV)
Porezna uprava zahtijeva podmirenje PDV-a na neto osnovi. PDV koji proizlazi iz transakcija prodaje i kupnje priznaje se i iskazuje u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju na neto osnovi. U slučaju umanjenja potraživanja za ispravak vrijednosti, gubitak od umanjenja iskazuje se u bruto iznosu potraživanja, uključujući PDV.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.12 Nekretnine, postrojenja i oprema
Nekretnine, postrojenja i oprema iskazani su u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumulirana umanjenja vrijednosti, ako postoje. Trošak uključuje trošak koji je izravno povezan sa stjecanjem imovine.
Naknadni izdaci uključuju se u knjigovodstvenu vrijednost imovine ili se, po potrebi, priznaju kao zasebna imovina samo ako će Grupa imati buduće ekonomske koristi od spomenute imovine, te ako se trošak imovine može pouzdano mjeriti. Knjigovodstvena vrijednost zamijenjenog dijela prestaje se priznavati. Svi ostali troškovi održavanja terete konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti u financijskom razdoblju u kojem su nastali.
Zemljište i imovina u pripremi se ne amortiziraju. Amortizacija ostalih nekretnina te postrojenja i opreme se obračunava primjenom pravocrtne metode u svrhu alokacije troška ili do rezidualne vrijednosti sredstva te imovine tijekom njenog procijenjenog korisnog vijeka uporabe kako slijedi:
|
Zgrade |
10 do 50 godina |
|
Oprema |
3 do 30 godina |
Preostala vrijednost imovine predstavlja procijenjeni iznos koji bi Grupa trenutno dobila od prodaje imovine umanjen za procijenjeni trošak prodaje u slučaju da je imovina dosegla starost i stanje koje se očekuje na kraju vijeka trajanja imovine. Preostala vrijednost imovine i korisni vijek uporabe pregledavaju se na svaki izvještajni datum i po potrebi usklađuju.
U slučaju da je knjigovodstveni iznos imovine veći od procijenjenog nadoknadivog iznosa, razlika se otpisuje do nadoknadivog iznosa.
Dobici i gubici nastali prodajom utvrđeni su kao razlika između prihoda od prodaje i knjigovodstvene vrijednosti prodanog sredstva te se priznaju unutar dobiti ili gubitka u sklopu ostalih prihoda/troškova.
3.13 Ulaganje u nekretnine
Ulaganja u nekretnine odnose se na nekretnine (zemljište, zgrade ili dio zgrade ili oboje) koje se drže u svrhu stjecanja prihoda od najma ili zbog porasta njihove vrijednosti ili oboje. Ulaganja u nekretnine tretiraju se kao dugotrajna ulaganja.
Ulaganja u nekretnine iskazuju se po povijesnom trošku nabave umanjenom za akumuliranu amortizaciju i umanjenje vrijednosti, ukoliko ga ima. Amortizacija zgrada obračunava se linearno tijekom njihovog korisnog vijeka uporabe koji se u pravilu kreće od 10 do 50 godina ovisno o vrsti građevine.
Naknadni izdaci kapitaliziraju se kada je vjerojatno da će Grupa od toga imati buduće ekonomske koristi i kada se trošak može pouzdano mjeriti. Svi ostali troškovi popravaka i održavanja terete dobit ili gubitak kada nastanu. Ukoliko Grupa počne koristiti ulaganje u nekretnine, ono se reklasificira u nekretnine, postrojenja i opremu.
Grupa objavljuje fer vrijednost ulaganja u nekretnine na temelju periodičkih neovisnih procjena vrijednosti procjenitelja.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.14 Nematerijalna imovina
Nematerijalna imovina može se steći u razmjeni za nenovčanu imovinu ili sredstva, ili kombinaciju novčanih i nenovčanih sredstava, pri čemu se trošak nabave takve nematerijalne imovine utvrđuje po fer vrijednosti osim ukoliko samoj transakciji razmjene nedostaje komercijalnog sadržaja ili se fer vrijednost primljenog ili otuđenog sredstva ne može pouzdano utvrditi, u kojem slučaju se utvrđuje po knjigovodstvenoj vrijednosti otuđenog sredstva.
(i) Licence, brandovi, distribucijska prava i registracijski dosjei
Prava distribucije proizvoda i korištenja registracijskih dosjea imaju ograničen vijek uporabe i iskazuju se po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumulirana umanjenja vrijednosti, ako postoje. Amortizacija se obračunava pravocrtnom metodom kako bi se alocirao trošak licenci, distribucijskih prava i registracija, te brandova s ograničenim vijekom trajanja tijekom njihovog korisnog vijeka uporabe procijenjenog na 3 do 15 godina.
Prava na stečene zaštitne znakove i know-how iskazani su po trošku i u pravilu imaju neograničeni vijek upotrebe, jer obavljene analize svih relevantnih faktora na dan izvještavanja pokazuju da ne postoji predvidiva granica za razdoblje u toku kojeg je očekivano da će identificirana prava stvarati neto novčani priljev. Nematerijalna imovina s neograničenim vijekom upotrebe godišnje se provjerava zbog umanjenja vrijednosti te se iskazuje po trošku stjecanja umanjenom za akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti (bilješka 3.15).
(ii) Računalni software
Licence za software kapitaliziraju se na temelju troškova stjecanja i troškova koji nastaju dovođenjem software-a u radno stanje. Ovi troškovi amortiziraju se tijekom njihovog korisnog vijeka uporabe procijenjenog na 5 godina.
(iii) Interno stvorena nematerijalna imovina – troškovi istraživanja i razvoja
Izdaci nastali aktivnostima istraživanja se priznaju kao rashod u razdoblju u kojem su nastali. Interno stvoreno nematerijalno sredstvo koje je nastalo razvojem (ili u razvojnoj fazi internog projekta) se priznaje onda, i samo onda, ako je moguće dokazati sve niže navedeno:
§ tehničku provedivost dovršenja nematerijalnog sredstva kako bi bilo raspoloživo za uporabu ili prodaju;
§ namjeru dovršenja nematerijalnog sredstva i njegove uporabe ili prodaje;
§ mogućnost uporabe ili prodaje nematerijalnog sredstva;
§ način na koji će nematerijalno sredstvo stvarati buduće vjerojatne ekonomske koristi;
§ dostupnost odgovarajućih tehničkih, financijskih i drugih resursa za okončanje razvoja, te korištenje ili prodaju nematerijalnog sredstva;
§ mogućnost pouzdanog utvrđivanja izdataka koji se mogu povezati s razvojem nematerijalnog sredstva.
Iznos koji se početno priznaje kod interno kreiranog nematerijalnog sredstva jest zbroj izdataka nastalih od datuma na koji je sredstvo prvi put udovoljilo gore navedenim kriterijima priznavanja. Ako interno stvoreno nematerijalno sredstvo nije moguće priznati, izdaci povezani s razvojem se uključuju u dobit ili gubitak razdoblja u kojem su nastali.
Nakon početnog priznavanja, interno stvorena nematerijalna imovina se iskazuje po trošku umanjenom za ispravak vrijednosti i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti po istoj osnovi kao i odvojeno stečena nematerijalna imovina.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.15 Umanjenje vrijednosti nefinancijske imovine
Na svaki izvještajni datum, Grupa provjerava knjigovodstvene iznose svoje nefinancijske imovine (osim zaliha i odgođenih poreza) kako bi utvrdila postoje li naznake da je došlo do gubitaka zbog umanjenja vrijednosti. Ako takve naznake postoje, procjenjuje se nadoknadivi iznos sredstva da bi se mogli odrediti eventualni gubici nastali zbog umanjenja. Ako nadoknadivi iznos nekog sredstva nije moguće procijeniti, Grupa procjenjuje nadoknadivi iznos jedinice koja stvara novac kojoj to sredstvo pripada. Ako je moguće odrediti realnu i dosljednu osnovu za raspoređivanje, imovina društava se također raspoređuje na pojedine jedinice koje stvaraju novac ili, ako to nije moguće, na najmanju skupinu jedinica koje stvaraju novac za koju je moguće odrediti realnu i konzistentnu osnovu raspoređivanja.
Nematerijalna imovina neograničenog vijeka uporabe se testira na umanjenje jednom godišnje te ostala nematerijalna imovina ukoliko postoji naznaka o mogućem umanjenju imovine.
Nadoknadivi iznos je veći iznos uspoređujući fer vrijednost umanjenu za troškove prodaje i vrijednost imovine u uporabi. Za potrebe procjene vrijednosti u uporabi, procijenjeni budući novčani tokovi diskontiraju se do sadašnje vrijednosti primjenom diskontne stope nakon oporezivanja koja odražava sadašnju tržišnu procjenu vremenske vrijednosti novca i rizike specifične za to sredstvo za koje procjene budućih novčanih tokova nisu bile usklađene.
Ako je nadoknadivi iznos nekog sredstva (ili jedinice koja stvara novac) procijenjen na iznos niži od knjigovodstvenog, knjigovodstveni iznos toga sredstva (jedinice koja stvara novac) umanjuje se do nadoknadivog iznosa. Gubici od umanjenja vrijednosti priznaju se odmah kao rashod. Kod naknadnog poništenja gubitka od umanjenja vrijednosti, knjigovodstveni iznos sredstva (jedinice koja generira novac) povećava se do revidiranog procijenjenog nadoknadivog iznosa toga sredstva na način da uvećana knjigovodstvena vrijednost ne premašuje knjigovodstvenu vrijednost koja bi bila utvrđena da u prethodnim godinama nije bilo priznatih gubitaka od umanjenja na tom sredstvu (jedinici koja generira novac). Poništenje gubitka od umanjenja vrijednosti odmah se priznaje kao prihod.
3.16 Zalihe
Zalihe sirovina i rezervnih dijelova iskazuju se po trošku nabave ili neto ostvarivoj vrijednosti, ovisno o tome koja je niža. Trošak se određuje po metodi ponderiranih prosječnih cijena. Neto ostvariva vrijednost predstavlja procjenu prodajne cijene u redovnom tijeku poslovanja umanjenu za varijabilne troškove prodaje.
Trošak proizvodnje u tijeku i gotovih proizvoda obuhvaća sirovine, trošak izravnog rada, ostale izravne troškove i pripadajući dio općih troškova proizvodnje (na bazi normalnog redovnog kapaciteta proizvodnje).
Trgovačka roba iskazuje se po nižem od troška nabave i prodajne cijene (umanjene za poreze i rabate).
3.17 Potraživanja od kupaca
i) Potraživanja od kupaca
Potraživanja od kupaca početno se priznaju po trošku koji je jednak fer vrijednosti u trenutku priznavanja, a naknadno se mjere po amortiziranom trošku uporabom metode efektivne kamatne stope, ako su značajna, a ako nisu po nominalnom iznosu, umanjena za ispravak vrijednosti.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.17 Potraživanja od kupaca (nastavak)
ii) Mjenice
Grupa na ime izmirenja svojih potraživanja prima instrumente osiguranja naplate potraživanja.
Mjenice primljene od kupaca na ime otvorenih potraživanja od kupaca mogu se eskontirati kod faktoring društva prije njihovog dospijeća. Ako se radi o mjenici s pravom regresa (regresna mjenica), faktoring društvo preuzima ulogu upravljanja potraživanjem, ali ne preuzima kreditni rizik za nenaplatu potraživanja od originalnog (glavnog) dužnika. Temeljem uplate faktoring društva, Grupa evidentira naplatu potraživanja od originalnog (glavnog) kupca uz istovremeno evidentiranje potraživanja po eskontiranoj mjenici i obveze po regresnom pravu.
Kod mjenica koje se od glavnog dužnika naplaćuju po dospijeću, potraživanja od glavnog dužnika zatvaraju se naplatom te mjenice.
3.18 Novac i novčani ekvivalenti
Novac i novčani ekvivalenti obuhvaćaju gotovinu, depozite kod banaka po viđenju i ostale kratkotrajne visoko likvidne instrumente s rokovima naplate do tri mjeseca ili kraće. U konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju prekoračenja po bankovnim računima uključena su u kratkoročne obveze.
3.19 Dionički kapital
Dionički kapital sastoji se od redovnih dionica. Primici koji se iskazuju u glavnici pri izdavanju novih dionica ili opcija, iskazuju se umanjeni za pripadajuće troškove transakcije i porez na dobit. Iznos fer vrijednosti primljene naknade iznad nominalne vrijednosti izdanih dionica prikazan je kao kapitalna dobit.
Plaćena naknada za kupljene vlastite dionice, uključujući sve izravno pripadajuće troškove transakcije (umanjene za porez na dobit), umanjuje dioničku glavnicu koja se može pripisati dioničarima Društva sve do povlačenja dionica, njihovog ponovnog izdavanja ili prodaje. Kada se takve dionice kasnije prodaju ili ponovno izdaju, svaka primljena naknada, umanjena za sve izravno pripadajuće troškove transakcije kao i učinke poreza na dobit, uključena je u glavnicu koja se može pripisati dioničarima Društva.
3.20 Primanja radnika
(i) Obveze za mirovine i ostale obveze nakon umirovljenja
U toku redovnog poslovanja prilikom isplata plaća Grupa u ime svojih radnika koji su članovi obveznih mirovinskih fondova kojima upravljaju treće strane obavlja redovita plaćanja doprinosa sukladno zakonu. Obvezni mirovinski doprinosi fondovima iskazuju se kao dio troška plaća kada se obračunaju. Grupa nema obvezu osigurati bilo koja druga primanja radnika nakon njihova umirovljenja vezano uz mirovine iz obveznih mirovinskih fondova.
(ii) Poticajne otpremnine
Obveze za otpremnine priznaju se kad Grupa prekine radni odnos radnika prije redovnog datuma umirovljenja ili odlukom radnika da dragovoljno prihvati prekid radnog odnosa u zamjenu za naknadu. Grupa priznaje obveze za otpremnine kada je dokazivo preuzela obvezu da prekine radni odnos sa sadašnjim radnicima, na osnovu detaljnog formalnog plana bez mogućnosti da od njega odustane ili osigurava otpremnine kao rezultat ponude da potakne dragovoljno raskidanje radnog odnosa.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.20 Primanja radnika (nastavak)
(iii) Redovne otpremnine kod odlaska u mirovinu
Otpremnine koje dospijevaju u razdoblju duljem od 12 mjeseci nakon izvještajnog datuma, diskontiraju se na njihovu sadašnju vrijednost temeljem aktuarskog izračuna koji se izrađuje na kraju svakog izvještajnog razdoblja te koji koristi pretpostavke o broju radnika za koje se procjenjuje da će ostvariti pravo na otpremninu pri redovnoj mirovini, procijenjeni trošak navedenih otpremnina te diskontnu stopu koja je određena kao prosječna očekivana stopa prinosa na ulaganja u državne i korporativne obveznice. Aktuarski dobici i gubici koje proizlaze iz usklada i promjena temeljenih na iskustvu u aktuarskim pretpostavkama priznaju se kroz ostalu sveobuhvatnu dobit.
(iv) Dugoročna primanja radnika
Grupa priznaje obvezu za dugoročna primanja radnika (jubilarne nagrade) ravnomjerno u razdoblju u kojem je nagrada ostvarena na temelju stvarnog broja godina radnog staža. Obvezu za dugoročna primanja radnika mjeri nezavisni aktuar na kraju svakog izvještajnog razdoblja koristeći pretpostavke o broju radnika kojima navedena primanja treba isplatiti, procijenjeni trošak navedenih primanja te diskontnu stopu koja je određena kao prosječna očekivana stopa prinosa na ulaganja u korporativne obveznice. Aktuarski dobici i gubici koji proizlaze iz usklada i promjena temeljenih na iskustvu u aktuarskim pretpostavkama priznaju se unutar dobiti ili gubitka.
(v) Kratkoročna primanja radnika
Grupa priznaje rezerviranje za bonuse zaposlenicima kada postoji ugovorna obveza ili praksa iz prošlosti na temelju koje je nastala izvedena obveza.
(vi) Primanja u obliku dionica
Grupa upravlja planom primanja u obliku dionica. Fer vrijednost primljene usluge radnika u zamjenu za odobrene opcije priznaje se kao trošak. Ukupan iznos kojeg treba iskazati kao trošak u razdoblju stjecanja prava na korištenje odnosi se na fer vrijednost odobrenih opcija, isključujući učinak bilo kojih netržišnih uvjeta stjecanja prava na korištenje (na primjer, profitabilnost i ciljani porast prodaje). Na svaki izvještajni datum, provjerava se procjena broja opcija za koje se očekuje da će biti iskorištene. Subjekt priznaje učinak pregleda prvotnih procjena, ako ih ima, u konsolidiranom izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti (unutar dobiti ili gubitka) kao i pripadajuće usklađenje na glavnicu tijekom preostalog razdoblja stjecanja prava na korištenje.
Primici umanjeni za pripadajuće troškove transakcije iskazuju se kao povećanje dioničkog kapitala (nominalna vrijednost dionica) i kapitalne dobiti (razlika između nominalne vrijednosti dionica i primitaka od izdanja) kada su opcije iskorištene.
3.21 Rezerviranja
Rezerviranje je priznato kad Grupa ima sadašnju obvezu (zakonsku ili izvedenu) koja je nastala kao rezultat prošlih događaja, te je vjerojatno (više da nego ne) da će odljev sredstava biti potreban da se podmiri ta obveza, a pouzdano se može procijeniti iznos obveze. Rezerviranja se preispituju na izvještajni dan, te se usklađuju s procjenom temeljenom na trenutno najboljim saznanjima. Kad je iznos smanjenja vrijednosti novca značajan, iznos rezerviranja je sadašnja vrijednost troškova za koje se očekuje da će nastati kako bi se podmirila obveza, utvrđenih korištenjem procijenjene bezrizične kamatne stope kao diskontne stope. Kad se koristi diskontiranje, svake se godine otpuštanje diskonta knjiži kao financijski trošak, te je iskazana vrijednost rezerviranja povećana svake godine za proteklo vrijeme.
Rezerviranja za troškove restrukturiranja priznaju se kad Grupa ima razrađen formalan plan restrukturiranja o kojem su obaviještene strane na koje se plan odnosi.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.22 Financijski instrumenti
A. Financijska imovina
(i) Priznavanje i početno mjerenje
Potraživanja od kupaca početno se priznaju u trenutku nastanka. Sva ostala financijska imovina početno se priznaje kada Grupa postane stranka ugovornih odredbi financijskog instrumenta.
Financijska imovina (osim ako se radi o potraživanju od kupaca bez značajne financijske komponente) početno se mjeri po fer vrijednosti uvećanoj, ukoliko se radi o instrumentu koji nije iskazan po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka (FVRDG), za transakcijske troškove koji se mogu izravno pripisati stjecanju ili izdavanju predmetnog instrumenta. Potraživanje od kupaca bez značajne komponente financiranja početno se mjeri po transakcijskoj cijeni.
(ii) Klasifikacija i naknadno mjerenje
Pri početnom priznavanju, financijska se imovina klasificira kao ona koja se mjeri po:
- amortiziranom trošku;
- fer vrijednost kroz ostalu sveobuhvatnu dobiti (FVOSD) – dužnički instrumenti;
- fer vrijednost kroz ostalu sveobuhvatnu dobiti (FVOSD) – vlasnički instrumenti;
- ili FVRDG (fer vrijednost kroz račun dobiti i gubitka).
Financijska se imovina ne reklasificira nakon početnog priznavanja, osim ako Grupa ne promijeni svoj poslovni model za upravljanje financijskom imovinom u kojem slučaju se financijska imovina reklasificira od prvog dana prvog izvještajnog razdoblja koje slijedi nakon promjene poslovnog modela.
Financijska imovina mjeri se po amortiziranom trošku ako ispunjava sljedeće uvjete i ako nije klasificirana kao mjerena po FVRDG:
- drži se u sklopu poslovnog modela čiji je cilj naplata ugovornih novčanih tokova; i
- ugovorni uvjeti navedenog instrumenta na određene datume dovode do novčanih priljeva koji predstavljaju isključivo plaćanje glavnice i kamate na neotplaćeni dio glavnice.
Dužnički instrumenti mjere se po FVOSD ako ispunjava sljedeće uvjete i nije klasificirano kao mjereno po FVRDG:
- drži se u sklopu poslovnog modela čiji se cilj ostvaruje naplatom ugovornih novčanih tokova i prodajom financijske imovine; i
- ugovorni uvjeti navedenog instrumenta na određene datume dovode do novčanih priljeva koji predstavljaju isključivo plaćanje glavnice i kamate na neotplaćeni dio glavnice.
Prilikom početnog priznavanja vlasničkih instrumenata koje se ne drži radi trgovanja, Grupa može neopozivo odabrati prikazivanje promjena u fer vrijednosti navedenih instrumenata kroz ostalu sveobuhvatnu dobit. Ovakav odabir vrši se na individualnoj osnovi za svako pojedinačno ulaganje.
Sva financijska imovina koja nije klasificirana kao financijska imovina mjerena po amortiziranom trošku ili po FVOSD kako je gore opisano, mjeri se po FVRDG. Navedeno uključuje svu derivativnu financijsku imovinu. Prilikom početnog priznavanja Grupa može neopozivo klasificirati financijsku imovinu koja inače ispunjava zahtjeve za mjerenje po amortiziranom trošku ili po FVOSD kao imovinu mjerenu po FVRDG ukoliko takvo klasificiranje eliminira ili značajno smanjuje računovodstvenu neusklađenost koja bi inače nastala.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.22 Financijski instrumenti (nastavak)
A Financijska imovina (nastavak)
(ii) Klasifikacija i naknadno mjerenje (nastavak)
Ocjena poslovnog modela
Grupa ocjenjuje cilj poslovnog modela, u kojem se određena financijska imovina drži, na razini portfelja budući da to najbolje odražava način na koji se upravlja poslovanjem te informacije kojima poslovodstvo raspolaže. Informacije koje se pritom razmatraju uključuju sljedeće:
- koje su politike i ciljevi usvojeni vezano uz portfelj te kako te politike djeluju u praksi. Navedeno uključuje razmatranja ukoliko je strategija poslovodstva usmjerena na; ostvarivanje ugovornih prihoda od kamata; održavanje određenog profila vezano uz kamatne stope; usklađivanje dospijeća financijske imovine s dospijećem bilo koje povezane obveze ili očekivanih novčanih odljeva; ili na ostvarivanje novčanih priljeva prodajom imovine;
- kako se ocjenjuje uspješnost portfelja i o tome izvještava poslovodstvo Grupe;
- koji rizici utječu na uspješnost poslovnog modela (i financijske imovine koja se drži u sklopu tog poslovnog modela) i način na koji se tim rizicima upravlja;
- kako se određuje naknada poslovodstva i/ili onih koji upravljaju portfeljem - npr. temelji li se naknada na fer vrijednosti imovine kojom se upravlja ili na novčanim priljevima od ugovorenih novčanih tokova; i
- učestalost, količina i trenutak prodaje financijske imovine u prethodnim razdobljima, razlozi za prodaju i buduća očekivanja prodajnih aktivnosti.
Prijenosi financijske imovine trećim stranama u sklopu transakcija koje ne ispunjavaju uvjete za prestanak priznavanja ne smatraju se prodajom budući da Grupa nastavlja priznavati navedenu imovinu.
Potraživanja od kupaca drže se u poslovnom modelu držanja radi naplate.
Financijska imovina koja se drži radi trgovanja ili kojom se upravlja te se njena uspješnost vrednuje na temelju njene fer vrijednosti, mjeri se po FVRDG.
Procjena predstavljaju li ugovoreni novčani tokovi isključivo otplate glavnice i kamate
U svrhu ove procjene koja je relevantna za potrebe klasifikacije financijske imovine po amortiziranom trošku, 'glavnica' se definira kao fer vrijednost financijske imovine pri početnom priznavanju. 'Kamata' se definira kao naknada za vremensku vrijednost novca, kreditni rizik povezan s vremenskim periodom u kojem se otplaćuje preostali dio glavnice te ostale osnovne rizike i troškove kreditiranja (npr. rizik likvidnosti i administrativni troškovi), kao i za profitnu maržu.
Pri procjeni osnovnog kriterija, odnosno, predstavljaju li ugovorni novčani tokovi isključivo plaćanja glavnice i kamata, Grupa razmatra ugovorne uvjete instrumenta. To uključuje procjenu sadrži li financijska imovina ugovorni uvjet koji bi mogao promijeniti vrijeme ostvarivanja ili iznos ugovornih novčanih tokova na način da osnovni kriterij ne bi bio zadovoljen.
Struktura financijske imovine Grupe je jednostavna te se prvenstveno odnosi na potraživanja od kupaca bez značajne financijske komponente, dane zajmove te kratkoročne depozite u bankama po fiksnim kamatnim stopama dok su terminski ugovori neznačajnog iznosa. Navedeno u značajnoj mjeri smanjuje kompleksnost procjene zadovoljava li navedena financijska imovina kriterij ‘plaćanja isključivo glavnice i kamata'.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.22 Financijski instrumenti (nastavak)
A Financijska imovina (nastavak)
(ii) Klasifikacija i naknadno mjerenje (nastavak)
Naknadno mjerenje te priznavanje dobitaka i gubitaka
Tablica u nastavku daje pregled ključnih odredbi računovodstvene politike koju Grupa koristi vezano uz naknadno mjerenje financijske imovine te priznavanje dobitaka i gubitaka po svakoj vrsti financijske imovine:
|
Ova se imovina nakon početnog priznavanja mjeri po fer vrijednosti. Neto dobici i gubici, uključujući bilo koje prihode od kamata ili dividendi, priznaju se unutar dobiti ili gubitka. |
|
|
Financijska imovina po amortiziranom trošku |
Ova se imovina nakon početnog priznavanja mjeri po amortiziranom trošku koristeći metodu efektivne kamatne stope. Amortizirani trošak umanjuje se za gubitke od umanjenja vrijednosti. Prihodi od kamata, pozitivne i negativne tečajne razlike te gubici od umanjenja vrijednosti priznaju se unutar dobiti ili gubitka. Dobit ili gubitak pri prestanku priznavanja priznaje se unutar dobiti ili gubitka. |
|
Dužnički instrumenti po FVOSD |
Ova se imovina nakon početnog priznavanja mjeri po fer vrijednosti. Prihod od kamata izračunat primjenom metode efektivne kamatne stope, pozitivne i negativne tečajne razlike te gubici od umanjenja vrijednosti priznaju se unutar dobiti ili gubitka. Ostali neto dobici i gubici priznaju se unutar ostale sveobuhvatne dobiti. Prestankom priznavanja, dobici i gubici akumulirani u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti reklasificiraju se u dobit ili gubitak. |
|
Vlasnički instrumenti po FVOSD |
Ova se imovina nakon početnog priznavanja mjeri po fer vrijednosti. Dividenda se priznaje kao prihod unutar dobiti ili gubitka, osim ako je jasno da dividenda predstavlja povrat dijela troška ulaganja. Ostali neto dobici i gubici priznaju se u ostalu sveobuhvatnu dobit i nikada se ne reklasificiraju u dobit ili gubitak. |
(iii) Prestanak priznavanja
Grupa prestaje priznavati financijsku imovinu pri isteku ugovornih prava vezanih uz novčane tokove od te financijske imovine ili pri prijenosu prava na ugovorne novčane tokove u transakciji u kojoj se prenose svi rizici i koristi od vlasništva financijske imovine ili u kojoj Grupa niti prenosi niti zadržava rizike i koristi od vlasništva, ali ne zadržava kontrolu nad financijskom imovinom.
Kada Grupa obavlja transakcije u kojima prenosi financijsku imovinu priznatu u svom izvještaju o financijskom položaju, ali zadržava sve ili gotovo sve rizike i koristi koji proizlaze iz prenesene imovine, takva prenesena imovina ne prestaje se priznavati.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.22 Financijski instrumenti (nastavak)
B. Financijske obveze
(i) Priznavanje i početno mjerenje
Izdani dužnički vrijednosni papiri početno se priznaju u trenutku nastanka. Sve ostale financijske obveze početno se priznaju kada Grupa postane stranka ugovornih odredbi financijskog instrumenta.
Financijska obveza početno se mjeri po fer vrijednosti uvećanoj, ukoliko se radi o instrumentu koji nije iskazan po FVRDG, za transakcijske troškove koji se mogu izravno pripisati stjecanju ili izdavanju predmetnog instrumenta.
(ii) Klasifikacija i naknadno mjerenje
Financijske obveze mjere se po amortiziranom trošku ili FVRDG. Financijska obveza klasificira se kao mjerena po FVRDG ako je klasificirana kao namijenjena trgovanju, ako je derivativna ili ako je klasificirana kao mjerena po FVRDG pri početnom priznavanju. Financijske obveze po FVRDG mjere se po fer vrijednosti, a neto dobici i gubici, uključujući sve rashode od kamata, priznaju se unutar dobiti ili gubitka. Ostale financijske obveze naknadno se mjere po amortiziranom trošku primjenom metode efektivne kamatne stope. Rashodi od kamata i tečajne razlike priznaju se unutar dobiti ili gubitka. Svi dobici ili gubici kod prestanka priznavanja također se priznaju unutar dobiti ili gubitka.
(iii) Prestanak priznavanja
Grupa prestaje priznavati financijsku obvezu kada se ugovorne obveze isplate, otkažu ili isteknu. Grupa također prestaje priznavati financijsku obvezu kada se izmijene ugovorne odredbe, a novčani tok promijenjene obveze je značajno drugačiji od inicijalnog, pri čemu se nova financijska obveza temeljena na izmijenjenim uvjetima priznaje po fer vrijednosti.
Prilikom prestanka priznavanja financijske obveze, razlike između knjigovodstvene vrijednosti i plaćene naknade (uključujući i svu prenesenu ne-novčanu imovinu ili prihvaćene obveze) priznaju se u računu dobiti i gubitka.
C. Netiranje
Financijska imovina i financijske obveze netiraju se i neto iznos prikazuje u izvještaju o financijskom položaju kada, i samo kada, Grupa trenutno ima zakonski provedivo pravo na prebijanje iznosa i namjerava ih podmiriti na neto osnovi ili realizirati imovinu i istovremeno podmiriti obvezu.
D. Derivativni financijski instrumenti
Grupa drži derivativne financijske instrumente radi zaštite svoje izloženosti prema stranoj valuti i kamatnom riziku. Ugrađeni derivativi odvajaju se od osnovnog ugovora i zasebno obračunavaju ako osnovni ugovor nije klasificiran kao financijska imovina i ako se ispunjavaju određeni uvjeti. Derivativi se inicijalno priznaju po fer vrijednosti. Nakon inicijalnog priznavanja također se priznaju po fer vrijednosti, a promjene u fer vrijednosti priznaju se unutar dobiti ili gubitka.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.22 Financijski instrumenti (nastavak)
E. Umanjenje vrijednosti nederivativne financijske imovine
Priznavanje gubitaka od umanjenja vrijednosti
Grupa priznaje rezerviranja za očekivane kreditne gubitke („OKG“) na:
- financijsku imovinu koja se mjeri po amortiziranom trošku;
- ulaganjima u dužničke vrijednosne papire vrednovane po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit; i
- ugovornu imovinu.
Grupa priznaje rezerviranja za gubitke jednake OKG-ovima kroz čitavo trajanje ekonomskog vijeka imovine, osim u sljedećim slučajevima, kod kojih ih mjeri prema 12-mjesečnim OKG-ovima:
- kod dužničkih vrijednosnih papira za koje je utvrđeno da imaju niski kreditni rizik na datum izvještavanja
- kod ostalih dužničkih vrijednosnih papira i bankovnih računa za koje se kreditni rizik (tj. rizik neispunjavanja obveza tijekom očekivanog trajanja financijskog instrumenta) nije značajno povećao od početnog priznavanja.
Rezerviranja za OKG-ove vezano uz potraživanja od kupaca uvijek se mjere u iznosu ukupnih OKG-ova kroz čitavo trajanje ekonomskog vijeka te imovine.
Prilikom utvrđivanja je li se kreditni rizik financijske imovine značajno povećao od početnog priznavanja i prilikom procjene OKG-ova, Grupa razmatra razumne i činjenične informacije koje su relevantne i dostupne bez dodatnih troškova ili napora. To uključuje kvantitativne i kvalitativne informacije i analize zasnovane na povijesnom iskustvu Grupe i informiranoj procjeni kreditne sposobnosti te uključuje informacije o budućnosti.
Grupa smatra da je kreditni rizik financijske imovine znatno porastao ako su aktivirani pokazatelji ranog upozorenja sukladno politici Grupe ili ugovornim uvjetima instrumenta.
Grupa smatra da financijska imovina nije nadoknadiva djelomično ili u cijelosti ako:
- nije vjerojatno da će dužnik otplatiti svoje obveze prema Grupi bez da Grupa pokrene radnje poput iskorištenja sredstava osiguranja (ako postoje); ili
- financijska imovina ostane nepodmirena duže od 360 dana od dana dospijeća.
Ukupni OKG-ovi koji se očekuju kroz čitavo trajanje ekonomskog vijeka imovine su OKG koji proizlaze iz svih mogućih nepredviđenih događaja tijekom očekivanog vijeka trajanja financijskog instrumenta.
Dvanaestomjesečni OKG-ovi su dio OKG-ova koji proizlaze iz slučajeva neplaćanja koji su mogući unutar 12 mjeseci nakon datuma izvještavanja (ili unutar kraćeg razdoblja ako je očekivani vijek trajanja instrumenta kraći od 12 mjeseci).
Maksimalno razdoblje koje se uzima u obzir prilikom procjene OKG-ova je maksimalno ugovoreno razdoblje tijekom kojega je Grupa izložena kreditnom riziku.
Mjerenje očekivanih kreditnih gubitaka
OKG-ovi predstavljaju procjenu kreditnih gubitaka. Kreditni gubici mjere se kao razlika između novčanih tijekova na koje Grupa ima pravo u skladu s ugovorom i novčanih tokova koje Grupa očekuje da će stvarno primiti. Za redovna eksterna potraživanja od kupaca koja su nedospjela te za dospjela nenaplaćena potraživanja do 360 dana od dana dospijeća vrše se ispravci vrijednosti primjenom postotka koji odražava očekivanja o nenaplati potraživanja od kupaca (OKG). Postotak ispravka vrijednosti utvrđuje se na bazi prosjeka prethodnog trogodišnjeg razdoblja (povijesna stopa) zasebno za svako društvo Grupe prilagođeno za makroekonomski utjecaj. Izračun povijesne stope prilagođava se za izvanredne i specifične okolnosti po potrebi.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.22 Financijski instrumenti (nastavak)
E Umanjenje vrijednosti nederivativne financijske imovine (nastavak)
Kreditno umanjena financijska imovina
Na svaki datum izvještavanja Grupa procjenjuje ukoliko postoje osnove za kreditno umanjenje financijske imovine po amortiziranom trošku ili dužničkog ulaganja po FVOSD. Financijska imovina kreditno je umanjena kada nastane jedan ili više događaja koji imaju štetan utjecaj na procijenjene buduće novčane tijekove od te financijske imovine.
Dokaz da je potrebno kreditno umanjenje financijske imovine uključuje sljedeće dostupne podatke:
- značajne financijske poteškoće dužnika ili izdavatelja;
- kršenje ugovora kao što je značajno kašnjenje u plaćanju od strane dužnika;
- vjerojatnost da će dužnik ući u stečaj ili drugu oblik financijske reorganizacije ; ili
- nestanak aktivnog tržišta za određenu vrijednosnicu uslijed financijskih poteškoća.
Prezentacija očekivanih kreditnih gubitaka u izvještaju o financijskom položaju.
Rezerviranja za OKG-ove financijske imovine po amortiziranom trošku oduzimaju se od bruto knjigovodstvene vrijednosti imovine. Za dužnička ulaganja po FVOSD, rezerviranja za OKG-ove terete dobit ili gubitak i priznaju se unutar ostale sveobuhvatne dobiti.
Otpis financijske imovine
Bruto knjigovodstvena vrijednost financijske imovine otpisuje se ukoliko Grupa razumno ne očekuje povrat financijske imovine bilo u cijelosti bilo djelomično. Grupa otpisuje bruto knjigovodstvenu vrijednost financijske imovine u pravilu kada nastupi zakonska zastara te općenito ne očekuje povrat otpisanih iznosa.
3.23 Reklasifikacija stavki Izvještaja o financijskom položaju i Izvještaja o novčanim tokovima
Sukladno EU Direktivi o transparentnosti kojom ESMA (European Securities and Markets Authority) uvodi obvezu implementacije ESEF-a (europski jedinstveni elektronički format koji se bazira na XBRL formatu) za Izdavatelje, Grupa je napravila reklasifikaciju stavki Izvještaja o financijskom položaju i Izvještaja o novčanim tokovima s ciljem optimalnog korištenja važeće taksonomije.
Efekti reklasifikacije su kako slijedi:
Izvještaj o financijskom položaju
|
(u tisućama kuna) |
2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
2020. nakon reklasifikacije |
|
Dionički kapital |
1.706.048 |
(1.706.048) |
- |
|
Upisani kapital |
- |
1.566.401 |
1.566.401 |
|
Kapitalna dobit |
- |
187.215 |
187.215 |
|
Vlastite dionice |
- |
(47.568) |
(47.568) |
|
Ukupno |
1.706.048 |
- |
1.706.048 |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.23 Reklasifikacija stavki Izvještaja o financijskom položaju i Izvještaja o novčanim tokovima (nastavak)
Izvještaj o financijskom položaju (nastavak)
|
(u tisućama kuna) |
2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
2020. nakon reklasifikacije |
|
Dugoročne obveze |
|||
|
Rezerviranja |
78.474 |
(78.474) |
- |
|
Dugoročna rezerviranja za primanja zaposlenih |
- |
52.024 |
52.024 |
|
Ostala dugoročna rezerviranja |
- |
26.450 |
26.450 |
|
Ukupno |
78.474 |
- |
78.474 |
|
(u tisućama kuna) |
2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
2020. nakon reklasifikacije |
|
Kratkoročne obveze |
|||
|
Rezerviranja |
32.171 |
(32.171) |
- |
|
Kratkoročna rezerviranja za primanja zaposlenih |
- |
32.030 |
32.030 |
|
Ostala kratkoročna rezerviranja |
- |
141 |
141 |
|
Ukupno |
32.171 |
- |
32.171 |
Izvještaj o novčanim tokovima
|
(u tisućama kuna) |
2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
2020. nakon reklasifikacije |
|
Dobit nakon poreza |
256.134 |
(256.134) |
- |
|
Porez na dobit |
57.876 |
(57.876) |
- |
|
- |
314.010 |
314.010 |
|
|
Ukupno |
314.010 |
- |
314.010 |
|
(u tisućama kuna) |
2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
2020. nakon reklasifikacije |
|
Likvidacija ovisnog društva |
242 |
(242) |
- |
|
Ukidanje umanjenja vrijednosti ostalih potraživanja |
(5.299) |
5.299 |
- |
|
Vrijednosno usklađenje kupaca |
(189) |
189 |
- |
|
Umanjenje/(ukidanje umanjenja) potraživanja od kupaca i ostalih potraživanja |
- |
(5.246) |
(5.246) |
|
Ukupno |
(5.246) |
- |
(5.246) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 3 – SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.23 Reklasifikacija stavki Izvještaja o financijskom položaju i Izvještaja o novčanim tokovima (nastavak)
Izvještaj o novčanim tokovima (nastavak)
|
(u tisućama kuna) |
2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
2020. nakon reklasifikacije |
|
Dobici od prodaje i rashoda imovine s pravom korištenja |
(41) |
41 |
- |
|
Gubici/(dobici) od prodaje i rashoda dugotrajne imovine |
364 |
(364) |
- |
|
(Dobici)/gubici od prodaje i rashoda dugotrajne imovine |
- |
323 |
323 |
|
Ukupno |
323 |
- |
323 |
|
(u tisućama kuna) |
2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
2020. nakon reklasifikacije |
|
Otplata kredita i zajmova |
(528.147) |
36.651 |
(491.496) |
|
Otplata obveza po osnovi najma |
- |
(36.651) |
(36.651) |
|
Ukupno |
(528.147) |
- |
(528.147) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 4 – NOVI STANDARDI I TUMAČENJA OBJAVLJENIH STANDARDA KOJI JOŠ NISU USVOJENI
Na dan izdavanja ovih financijskih izvještaja, sljedeći standardi, izmjene i tumačenja koje je donio Odbor za Međunarodne računovodstvene standarde nisu još na snazi.
· Izmjene i dopune MSFI 3 Poslovna spajanja, MRS 16 Nekretnine, postrojenja i oprema, MRS 37 Rezerviranja, nepredvidive obveze i nepredvidiva imovina, svi izdani 14. svibnja 2020. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2022. godine).
· Izmjene i dopune Godišnja poboljšanja 2018-2020, svi izdani 14. svibnja 2020. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2022. godine).
Na dan izdavanja ovih financijskih izvještaja, sljedeći standardi, prerade i tumačenja koje je donio Odbor za Međunarodne računovodstvene standarde nisu usvojeni u Europskoj uniji. Odobrenje se očekuje u 2022. godini:
· Izmjene i dopune MRS 1 Prezentiranje financijskih izvještaja, Klasifikacija obveza kao kratkoročnih ili dugoročnih, izdan 23. siječnja 2020. godine i dopunjen 15. srpnja 2020. (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
· Izmjene i dopune MRS 1 Prezentiranje financijskih izvještaja i MSFI Izjava o praksi 2: Objava računovodstvenih politika, izdani 12. veljače 2021. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
· Izmjene i dopune MRS 8 Računovodstvene politike, promjene u računovodstvenim procjenama i pogreškama: Definicija računovodstvenih procjena izdani 12. veljače 2021. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
· Izmjene i dopune MRS 12 Porez na dobit: Odgođen porez u svezi imovine i obveza nastao iz pojedinačne transakcije, izdan 7. svibnja 2021. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
Grupa ne očekuje da će usvajanje spomenutih standarda i tumačenja imati značajan utjecaj na financijske izvještaje Grupe.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 5 – UTJECAJ NOVIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA
Usvojene računovodstvene politike su u skladu s računovodstvenim politikama prethodne financijske godine, osim izmjena navedenih u nastavku koje su rezultat izmjena i dopuna Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (MSFI), a usvojeni su od strane Grupe od 1. siječnja 2021.:
· Izmjene i dopune MSFI 16 Najmovi i koncesije za kojima je nastala potreba zbog COVID-19 pandemije, izdana 31. ožujka 2021. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. travnja 2021. godine).
· Izmjene i dopune MSFI 9, MRS 39, MSFI 7, MSFI 4 i MSFI 16 Reforma mjerila kamatnih stopa – Faza 2, izdani 27. kolovoza 2020. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2021. godine).
Usvajanje spomenutih standarda i tumačenja nije imalo značajan utjecaj na financijske izvještaje Grupe.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE
Priprema financijskih izvještaja u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja usvojenim od strane Europske unije (EU MSFI) zahtjeva od Uprave stvaranje prosudbi, procjena i pretpostavki koje utječu na primjenu politika i iznosa objavljenih za imovinu i obveze, prihode i troškove. Procjene i uz njih vezane pretpostavke temelje se na povijesnom iskustvu i raznim ostalim čimbenicima, za koje se smatra da su razumni u danim okolnostima, rezultat kojih čini polazište za stvaranje procjena o vrijednosti imovine i obveza, koje se ne mogu dobiti iz drugih izvora. Stvarni rezultati mogu se razlikovati od takvih procjena.
Spomenute procjene i uz njih vezane pretpostavke predmet su redovitog pregleda. Utjecaj korekcije procjene priznaje se u razdoblju u kojem je procjena korigirana ukoliko korekcija utječe samo na razdoblje u kojem je napravljena ili u razdoblju u kojem je napravljena korekcija i budućim razdobljima ukoliko korekcija utječe na tekuće i buduća razdoblja.
Prosudbe koje je Uprava napravila u primjeni EU MSFI, a koje imaju značajan utjecaj na financijske izvještaje i prosudbe kod kojih je rizik da će doći do materijalno značajnih korekcija u idućoj godini visok, detaljnije su objašnjene u nastavku.
(i) Priznavanje odgođene porezne imovine
Odgođena porezna imovina predstavlja iznose poreza na dobit koji su nadoknadivi na temelju budućih odbitaka oporezive dobiti, te se iskazuje u izvještaju o financijskom položaju. Odgođena porezna imovina priznaje se do visine poreznih prihoda za koje je vjerojatno da će biti ostvareni. Prilikom utvrđivanja buduće oporezive dobiti i iznosa poreznih prihoda za koje je vjerojatno da će biti ostvareni u budućnosti, Uprava donosi prosudbe i izrađuje procjene na temelju oporezive dobiti iz prethodnih godina i očekivanja budućih prihoda za koje se smatra da su razumni u postojećim okolnostima (vidi bilješku 15).
(ii) Aktuarske procjene korištene za izračun obveza za naknade zaposlenima
Trošak definiranih planiranih naknada je utvrđen koristeći aktuarske procjene. Aktuarske procjene uključuju utvrđivanje pretpostavki o diskontiranim stopama, budućim povećanjima dohotka i smrtnosti ili stopi fluktuacije. Zbog dugoročne prirode navedenih planova, te procjene sadržavaju element nesigurnosti (vidi bilješku 35).
(iii) Posljedice određenih sudskih sporova
Grupa je stranka u brojnim parnicama i postupcima nastalim u uobičajenom tijeku poslovanja. Uprava koristi procjene vjerojatnog ishoda pravnih postupaka te na dosljednoj osnovi priznaje rezerviranja za obveze Grupe koje proizlaze iz tih postupaka.
Grupa priznaje rezerviranja u ukupnom očekivanom iznosu odljeva ekonomskih koristi kao posljedice sudskog postupka, a koji je uglavnom iznos spora uvećan za zatezne kamate (ukoliko je primjenjivo), ukoliko je po mišljenju Uprave, a na temelju konzultacija s pravnim savjetnicima, vjerojatnost nepovoljnog ishoda za Grupu veća od povoljnog ishoda. Grupa ne priznaje rezerviranja za sudske sporove i zatezne kamate (ukoliko je primjenjivo) u slučajevima u kojima Uprava procjeni da je nepovoljan ishod sudskog postupka manje vjerojatan nego povoljan ishod za Grupu.
Gdje postoje naznake moguće nagodbe u odnosu na pojedini sudski postupak, rezervacija se priznaje u iznosu očekivanog iznosa nagodbe umanjenog za već postojeća rezerviranja vezana uz taj sudski postupak, a temeljeno na najboljoj procjeni Uprave napravljenoj u suradnji sa svojim pravnim savjetnicima.
Gdje je Grupa tužitelj u određenom sudskom postupku, bilo kakve ekonomske koristi za koje se očekuje da će pritjecati u Grupu kao rezultat očekivanog ishoda spora priznaju se samo kada je njihova realizacija gotovo sigurna, što je obično na dan priljeva tih ekonomskih koristi.
Rezervacije za obveze Grupe koje proizlaze iz pravnih postupaka priznaju se na dosljednoj osnovi i procjenjuju se od slučaja do slučaja (vidi bilješku 3.21 i 35).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(iv) Nadoknadivost potraživanja od kupaca i ostalih potraživanja
Nadoknadiva vrijednost potraživanja od kupaca i ostalih potraživanja procijenjena je po sadašnjoj vrijednosti budućih novčanih tokova diskontiranih po tržišnoj kamatnoj stopi na datum mjerenja. Kratkotrajna potraživanja bez navedene kamatne stope mjerena su prema iznosu originalnog računa ukoliko učinak diskontiranja nije značajan.
Grupa redovito pregledava starosnu strukturu potraživanja od kupaca i prati prosječno razdoblje naplate. U slučajevima u kojima su utvrđeni dužnici s dužim danima plaćanja, Grupa umanjuje kreditne limite i dane plaćanja za buduće transakcije i, u slučajevima kada je to potrebno, nameće ograničenja vezano uz buduće transakcije dok se nepodmireni dug ne otplati u cijelosti ili djelomično. U slučajevima u kojima Grupa utvrdi potraživanja prema dužnicima koji su ušli u proces predstečaja ili stečaja, gubitak od umanjenja vrijednosti odmah se priznaje u cijelosti.
Primjenom postotka koji odražava očekivanja o nenaplati potraživanja od kupaca (očekivani kreditni gubitak) Grupa vrši ispravke vrijednosti za nedospjela redovna eksterna potraživanja od kupaca te za dospjela nenaplaćena potraživanja do 360 dana od dana dospijeća.
U procesu reguliranja naplate dospjelih dugova, Grupa aktivno pregovara s odgovarajućim dužnicima uzimajući u obzir očekivanja budućih poslovnih odnosa, značaj izloženosti prema pojedinom dužniku, mogućnosti kompenzacija, iskorištavanja instrumenata osiguranja (ako ih ima) ili oduzimanja imovine.
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava
Grupa provodi godišnje provjere goodwilla, brandova i prava zbog umanjenja vrijednosti u skladu s računovodstvenom politikom 3.14. Goodwill, brandovi i prava s neograničenim vijekom te brandovi i prava s ograničenim vijekom trajanja alocirani su za potrebe testiranja umanjenja vrijednosti na jedinice stvaranja novca unutar poslovnih segmenata te im je neto knjigovodstvena vrijednosti na dan izvještavanja kako slijedi:
|
Goodwill |
Brandovi |
Prava |
|||
|
Poslovni segment |
(u tisućama kuna)
|
||||
|
PP Kulinarstvo |
- |
8.140 |
- |
||
|
PP Dječja hrana, slastice, snack |
- |
21.144 |
- |
||
|
PP Podravka hrana |
- |
439 |
- |
||
|
PP Žito i Lagris |
28.103 |
46.405 |
- |
||
|
PP Riba |
- |
18.800 |
- |
||
|
Farmaceutika |
- |
- |
55.542 |
||
|
Ostalo - nealocirano na segmente |
- |
- |
9.807 |
||
|
28.103 |
94.928 |
65.349 |
|||
Nadoknadiva vrijednost jedinica stvaranja novca određena je izračunima vrijednosti u uporabi ili fer vrijednosti koji su bazirani na projekcijama novčanog toka temeljenim na financijskim planovima koje je odobrila Uprava i koji pokrivaju petogodišnje razdoblje.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
Goodwill
Goodwill se u cijelosti odnosi na goodwill nastao pri stjecanju ovisnog društva Podravka Lagris a.s. Grupa na godišnjoj razini provodi test umanjenja vrijednosti kako bi procijenila ukoliko nadoknadiva vrijednost goodwilla indicira potencijalno umanjenje knjigovodstvene vrijednosti. Izračun nadoknadive vrijednosti goodwilla temelji se na petogodišnjim planovima prodaje na češkom tržištu te planovima poslovanja ovisnog društva koje je Grupa razvila imajući u vidu korporativnu prodajnu i marketinšku strategiju, trendove na predmetnom tržištu (poput očekivanih kretanja bruto društvenog proizvoda, tržišnog udjela relevantnih proizvoda i kategorija) i analizu konkurenata. Planovi prodaje uključuju i potencijalne rizike realnog okruženja uzrokovanih pandemijom COVID-19.
Izračun nadoknadive vrijednosti implicira i terminalnu stopu rasta novčanih tokova nakon petogodišnjeg razdoblja od 2,00% (2020.: 2,50%). Novčani tokovi kreirani iz takvih planova diskontiraju se korištenjem diskontne stope nakon poreza koja odražava rizik predmetne imovine, a koja je za potrebe testa umanjenja vrijednosti goodwilla jednaka ponderiranom prosječnom trošku kapitala nakon poreza za češko tržište i prehrambenu industriju te iznosi 5,25% (2020.: 4,65%).
Kao rezultat provedenog testa umanjenja vrijednosti goodwilla, Grupa nije imala troškove umanjenja vrijednosti goodwilla tijekom 2021. i 2020. godine.
Analiza osjetljivosti pretpostavki ukazuje na potrebu za umanjenjem vrijednosti goodwilla u slučaju povećanja stope ponderiranog prosječnog troška kapitala za 1 bazni poen ili smanjenje terminalne stope rasta (uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala) za 1 bazni poen.
Brandovi
Brandovi se odnose na stečena prava na korištenje zaštitnih znakova, žigova i imena marki koje Grupa alocira na segmente poslovanja sukladno internoj kategorizaciji proizvoda na koje se određeni brand odnosi pri čemu se vrijednost branda ili u cijelosti alocira na određeni segment ili, tamo gdje je to primjenjivo i gdje određeni brand sačinjavaju proizvodi i kategorije koje po kategorizaciji spadaju u više segmenata, sukladno omjeru kontribucije bruto marže branda u svakom od segmenata.
Grupa na godišnjoj razini provodi test umanjenja vrijednosti brandova kako bi procijenila ukoliko nadoknadiva vrijednost brandova indicira potencijalno umanjenje knjigovodstvene vrijednosti pri čemu se primarni fokus pridaje onim brandovima kod kojih odstupanje nadoknadive vrijednosti u odnosu na knjigovodstvenu indicira značajnu osjetljivost na ključne pretpostavke korištene u testovima umanjenja vrijednosti. Izračun nadoknadive vrijednosti temelji se na petogodišnjim planovima prodaje proizvoda i kategorija koje sačinjavaju svaki brand, a koje je Grupa razvila imajući u vidu korporativnu prodajnu i marketinšku strategiju, trendove na tržištima na kojima se pojedini brandovi prodaju (poput očekivanih kretanja predmetnog bruto društvenog proizvoda, tržišnog udjela relevantnih proizvoda i kategorija) i analizu konkurenata. Planovi prodaje proizvoda i kategorija koje sačinjavaju svaki brand uključuju i potencijalne rizike realnog okruženja uzrokovanih pandemijom COVID-19.
Novčani tokovi kreirani iz takvih planova diskontiraju se korištenjem diskontne stope nakon poreza koja odražava rizik predmetne imovine i koja je za potrebe izračuna testa umanjenja vrijednosti aproksimirana prosječnim ponderiranim troškom kapitala (WACC) vezanim uz primarno prodajno tržište pojedinog branda i prehrambenu industriju.
Grupa je za izračun nadoknadive vrijednosti brandova kojima je dominantno tržište regija Adria na dan 31. prosinca 2021. godine primijenila dohodovni pristup – metoda neplaćanja rojaltija.
Osnova metode neplaćanja rojaltija ističe da je vrijednost nematerijalne imovine jednaka iznosu koji bi vlasnik platio za licenciju nad tom imovinom kada ju ne bi posjedovao, odnosno vrijednost je jednaka diskontiranim uštedama nakon poreza u situaciji neplaćanja rojaltija, tj. naknade za korištenja zaštitnih znakova.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
Brandovi (nastavak)
Prilikom izračuna nadoknadive vrijednosti brandova kojima je dominantno tržište regija Adria (ukupno 5 brandova), korištene su stope koje su jednake ponderiranom prosječnom trošku kapitala nakon poreza (WACC) za pojedino tržište i prehrambenu industriju i unutar su raspona od 3,34% do 7,09% (2020.: u rasponu 4,71% do 9,61%) dok primijenjena terminalna stopa rasta za sve brendove od 2,00% (2020. u rasponu 2,30% do 3,65%). Nadoknadiva vrijednost najznačajnijih brandova koja proizlazi korištenjem metode diskontiranih novčanih tokova je sljedeća:
|
Knjigovodstvena vrijednost |
Nadoknadiva vrijednost |
|||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
|
|
Brandovi |
(u tisućama kuna) |
|||
|
Brand 1 |
6.299 |
6.299 |
21.886 |
13.868 |
|
Brand 2 |
15.500 |
15.500 |
81.954 |
67.974 |
|
Brand 3 |
21.144 |
21.144 |
76.831 |
44.855 |
|
Brand 4 |
439 |
439 |
2.490 |
1.363 |
|
Brand 5 |
3.300 |
3.300 |
8.412 |
6.092 |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
Brandovi (nastavak)
|
Brand |
Parametar |
Vrijednost |
Osjetljivost |
|
|
Metoda neplaćanja rojaltija
|
Brand 1
|
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 4,02% 2020: 5,56% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 413 baznih poena (2020: 278) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 55 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,49% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 515 baznih poena (2020: 342) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 32 tisuća kuna (2020: 2 tisuća kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 2 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 6,19% 2020: 7,96% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.981 baznih poena (2020: 1.794) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 27 tisuća kuna (2020: 6 tisuća kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 3,16% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 8.100 baznih poena(2020: 6.015) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 25 tisuća kuna (2020: 4 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 3 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,66% 2020: 5,20% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 454 baznih poena (2020: 318) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 30 tisuća kuna (2020: 14 tisuća kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,46% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 571 baznih poena (2020: 394) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 27 tisuća kuna (2020: 32 tisuća kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 4 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,34% 2020: 4,71% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 666 baznih poena (2020: 535) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 7 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 950 baznih poena (2020: 715) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 18 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 5
|
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 7,09% 2020: 9,61% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 841 baznih poena (2020: 538) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 10 tisuća kuna (2020: 5 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 3,65% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 1.460 baznih poena (2020: 815) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 26 tisuća kuna (2020: 4 tisuće kuna) |
Tijekom 2021. godine Grupa je priznala troškove umanjenja vrijednosti brandova u iznosu 671 tisuće kuna (2020.: 0 tisuća kuna).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
Brandovi (nastavak)
Prilikom izračuna nadoknadive vrijednosti brandova kojima je dominantno slovensko tržište (ukupno 20 brandova), korištene su stope koje su jednake ponderiranom prosječnom trošku kapitala nakon poreza (WACC) za pojedino tržište i prehrambenu industriju i unutar su raspona 3,34% do 5,22% (2020.: u rasponu od 4,79% do 7,63%) dok su primijenjene terminalne stopa rasta unutar raspona od 1,69% do 2,00% (u 2020.: u rasponu 1,90% do 2,86%).
Nadoknadiva vrijednost najznačajnijih brandova koja proizlazi korištenjem metode diskontiranih novčanih tokova je sljedeća:
|
Knjigovodstvena vrijednost |
Nadoknadiva vrijednost |
|||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
|
|
Brandovi |
(u tisućama kuna) |
|||
|
Brand 1 |
12.872 |
12.906 |
90.546 |
62.615 |
|
Brand 2 |
3.899 |
3.909 |
38.676 |
20.235 |
|
Brand 3 |
2.992 |
3.000 |
22.333 |
12.622 |
|
Brand 4 |
908 |
910 |
5.459 |
3.323 |
|
Brand 5 |
654 |
656 |
1.494 |
2.271 |
|
Brand 6 |
689 |
690 |
7.365 |
3.715 |
|
Brand 7 |
285 |
286 |
2.870 |
1.394 |
|
Brand 8 |
249 |
249 |
1.697 |
2.887 |
|
Brand 9 |
3.162 |
3.170 |
18.236 |
9.154 |
|
Brand 10 |
1.907 |
1.912 |
14.457 |
7.387 |
|
Brand 11 |
282 |
283 |
1.976 |
791 |
|
Brand 12 |
2.419 |
2.425 |
13.887 |
7.891 |
|
Brand 13 |
1.795 |
1.800 |
18.032 |
8.942 |
|
Brand 14 |
1.591 |
1.596 |
8.137 |
4.494 |
|
Brand 15 |
730 |
732 |
2.471 |
2.011 |
|
Brand 16 |
185 |
185 |
2.133 |
1.216 |
|
Brand 17 |
2.187 |
2.193 |
16.794 |
10.022 |
|
Brand 18 |
2.510 |
2.588 |
7.597 |
5.355 |
|
Brand 19 |
746 |
748 |
4.604 |
2.391 |
|
Brand 20 |
3.656 |
3.665 |
44.360 |
20.972 |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
Brandovi (nastavak)
|
Brand |
Parametar |
Vrijednost |
Osjetljivost |
|
|
Metoda neplaćanja rojaltija
|
Brand 1
|
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 4,20% 2020: 5,40% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.563 baznih poena (2020: 1.391) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 9 tisuće kuna (2020: 4 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 1,70% 2020: 1,90% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 3.421 bazni poen (2020: 3.073) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 7 tisuće kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 2 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,40% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.294 baznih poena (2020: 1.138) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 13 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 2.480 baznih poena(2020: 2.085) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 12 tisuća kuna (2020: 4 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 3 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,30% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 916 baznih poena (2020: 852) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 20 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 1.410 baznih poena (2020: 1.332) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 14 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 4 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 4,40% 2020: 6,20% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.310 baznih poena (2020: 1.028) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 8 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,60% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 2.700 baznih poena (2020: 1.850) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 12 tisuća kuna (2020: 4 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 5 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 5,50% 2020: 5,30% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 496 baznih poena (2020: 870) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 2 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 1,80% 2020: 2,00% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 739 baznih poena (2020: 1.420) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 24 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
Brandovi (nastavak)
|
Metoda valuacije |
Brand |
Parametar |
Vrijednost |
Osjetljivost |
|
Metoda neplaćanja rojaltija
|
Brand 6
|
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,30% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.366 baznih poena (2020: 1.160) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 7 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 2.780 baznih poena (2020: 2.150) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 14 tisuća kuna (2020: 4 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 7 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,30% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.366 baznih poena (2020: 1.040) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 14 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 2.700 baznih poena(2020: 1.780) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 12 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 8 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,30% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 822 baznih poena (2020: 2.680) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 15 tisuća kuna (2020: 3 tisuća kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 1.160 baznih poena (2020: 27.200) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 10 tisuća kuna (2020: 1 tisuća kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 9 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,30% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 666 baznih poena (2020: 486) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 35 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 900 baznih poena (2020: 639) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 15 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija
|
Brand 10
|
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 4,70% 2020: 6,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.876 baznih poena (2020: 1.212) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 19 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,70% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 5.750 baznih poena (2020: 2.435) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 8 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
Brandovi (nastavak)
|
Metoda valuacije |
Brand |
Parametar |
Vrijednost |
Osjetljivost |
|
Metoda neplaćanja rojaltija
|
Brand 11
|
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,40% 2020: 4,90% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 10 bazni poena (2020: 10) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 125 tisuće kuna (2020: 29 tisuća kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,40% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 5 baznih poena (2020: 10) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 64 tisuće kuna (2020: 27 tisuća kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 12 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 4,70% 2020: 6,90% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.407 baznih poena (2020: 1.001) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 41 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,80% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 3.000 baznih poena(2020: 1.802) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 12 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 13 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,40% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.336 baznih poena (2020: 1.052) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 16 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 2.650 baznih poena (2020: 1.820) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 24 tisuće kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 14 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 4,50% 2020: 6,30% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.104 bazna poena (2020: 710) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 32 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,60% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 1.939 baznih poena (2020: 1.080) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 18 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 15 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 4,80% 2020: 5,90% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 684 baznih poena (2020: 635) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 14 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 1,90% 2020: 2,20% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 993 baznih poena (2020: 920) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 16 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
|
Metoda valuacije |
Brand |
Parametar |
Vrijednost |
Osjetljivost |
|
Metoda neplaćanja rojaltija
|
Brand 16
|
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,70% 2020: 5,20% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 2.134 baznih poena (2020: 1.770) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 14 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,40% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 7.700 baznih poena (2020: 5.250) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 7 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 17 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,40% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 963 baznih poena (2020: 946) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 5 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 1.550 baznih poena(2020: 1.553) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 27 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 18 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 5,20% 2020: 7,60% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 658 baznih poena (2020: 542) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 23 tisuće kuna (2020: 4 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,90% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 950 baznih poena (2020: 785) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 18 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 19 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,30% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 765 baznih poena (2020: 580) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 27 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 1.050 baznih poena (2020: 795) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 8 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
||
|
Metoda neplaćanja rojaltija |
Brand 20 |
Ponderirani trošak kapitala |
2021: 3,30% 2020: 4,80% |
Povećanje prosječnog ponderiranog troška kapitala za 1.646 baznih poena (2020: 1.278) uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 20 tisuća kuna (2020: 3 tisuće kuna) |
|
Dugoročna stopa rasta |
2021: 2,00% 2020: 2,30% |
Smanjenje terminalne stope rasta uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala za 4.080 baznih poena (2020: 2.558) rezultiralo bi umanjenjem vrijednosti u iznosu od 6 tisuća kuna (2020: 2 tisuće kuna) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(v) Testiranje na umanjenje vrijednosti goodwilla, brandova i prava (nastavak)
Prava
Prava se odnose na registracijske dosjee (segment farmaceutike), distribucijska prava koja se ili odnose na određeni segment poslovanja ili obuhvaćaju više poslovnih segmenata te ljekarnička prava (segment farmaceutike). Registracijski dosjei i distribucijska prava imaju ograničeni vijek trajanja tijekom kojih ih Grupa amortizira, ali i umanjuje vrijednost ukoliko nastupe okolnosti koje indiciraju na potrebu za umanjenjem vrijednosti u iznosu većem od redovne amortizacije navedene imovine. Ljekarnička prava odnose se na stečena prava na obavljanje ljekarničke djelatnosti koja su u cijelosti alocirana na segment „Farmaceutika“. Navedena prava u skladu s lokalnom regulativom nemaju rok trajanja (Grupa ne očekuje promjenu regulative u tom smislu).
Grupa na godišnjoj razini provodi test umanjenja vrijednosti kako bi procijenila ukoliko nadoknadiva vrijednost ljekarničkih prava indicira potencijalno umanjenje knjigovodstvene vrijednosti. Prava s neograničenim vijekom upotrebe alocirana su za potrebe testiranja umanjenja vrijednosti na jedinice stvaranja novca unutar poslovnih segmenata te im je neto knjigovodstvena vrijednost na dan izvještavanja 40.025 tisuća kuna (2020: 40.025 tisuća kuna).
Nadoknadiva vrijednost jedinica stvaranja novca određena je izračunima vrijednosti u uporabi koji su bazirani na projekcijama diskontiranih novčanih tokova temeljenim na financijskim planovima koje je odobrila Uprava i koji pokrivaju petogodišnje razdoblje od datuma izvještavanja.
Ključne pretpostavke na kojima se temelje projekcije budućih diskontiranih novčanih tokova uključuje prosječnu stopu rasta prihoda u petogodišnjem razdoblju od 2% te normalizaciju trenutno smanjene potrošnje lijekova, uzrokovane pandemijom COVID-19.
U novčanim tokovima nakon petogodišnjeg razdoblja korištena je terminalna stopa rasta u visini od 2%, a sadašnja vrijednost neto budućih novčanih tokova izračunata je primjenom diskontnih stopa temeljenih na prosječnom ponderiranom trošku kapitala od 5,89% nakon oporezivanja (za imovinu koja ostvaruje glavninu prihoda na hrvatskom tržištu) (2020.: 7,69% nakon oporezivanja).
Tijekom 2021. godine Grupa je priznala troškove umanjenja vrijednosti prava u 7.003 tisuće kuna (2020.: ukidanje umanjenja 4.000 tisuća kuna).
Tijekom 2021. godine Grupa nije imala troškova umanjenja vrijednosti ljekarničkih prava (2020.: Grupa je ukinula prethodno priznata umanjenja vrijednosti ljekarničkih prava u iznosu 8.200 tisuća kuna za jednu ljekarničku jedinicu dok je kod druge ljekarničke jedinice priznala umanjenje vrijednosti u iznosu 4.200 tisuća kuna). Grupa je nakon provedenog testa umanjenja dodatno usporedila i slične transakcije na domaćem tržištu koje također indiciraju kako je realna vrijednost ljekarničkih prava veća od knjigovodstvene vrijednosti. Menadžment promatra jedinicu koja stvara novac kao pojedinu ljekarničku jedinicu na određenom geografskom području.
Sve ljekarničke jedinice osim jedne ne pokazuju osjetljivost na ključne pretpostavke.
Kod ljekarničke jedinice čija knjigovodstvena vrijednost na dan izvještavanja 4.606 tisuća kuna (2020.: 4.606 tisuća kuna) analiza osjetljivosti pokazuje da bi se uz terminalnu stopu rasta od 0% ( uz nepromijenjenu stopu ponderiranog prosječnog troška kapitala) javila potreba za vrijednosnim usklađenjem u iznosu 270 tisuća kuna. Također analiza osjetljivosti ukazuje da bi uz porast stope ponderiranog prosječnog troška kapitala za 150 baznih poena (na 7,39%), a uz nepromijenjenu terminalnu stopu rasta iz ključnih pretpostavki, vrijednost potrebnog usklađenja iznosila 233 tisuće kuna.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 6 – KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
(vi) Testiranje na umanjenje vrijednosti nekretnina, postrojenja, i opreme, ulaganja u nekretnine te imovine namijenjene prodaji
Grupa na godišnjoj razini provodi analizu indikatora umanjenja vrijednosti nekretnina, postrojenja i opreme kako bi procijenila ukoliko nadoknadiva vrijednost indicira potencijalno umanjenje knjigovodstvene vrijednosti. Grupa je tijekom 2021. godine priznala vrijednosno umanjenje nekretnina i postrojenja u iznosu 766 tisuća kuna (2020.: 0 tisuća kuna). Grupa tijekom 2021. godine nije priznala vrijednosno umanjenje opreme (2020.: 132 tisuće kuna).
Za nekretnine, postrojenja i opremu koja se drži kao namijenjena prodaji, Grupa pri klasifikaciji takve imovine kao namijenjene prodaji procjenjuje nadoknadivu vrijednost na temelju neovisne procjene stručnog procjenitelja o fer vrijednosti te imovine umanjenoj za troškove prodaje te svodi vrijednost u knjigama na nižu od knjigovodstvene i nadoknadive vrijednosti. U pravilu, Grupa za takvu imovinu s visokim stupnjem pouzdanosti očekuje realizaciju nadoknadive vrijednosti kroz prodaju ili otuđenje u kratkom roku te u slučajevima gdje je došlo do odgađanja prodaje zbog okolnosti koje ne zahtijevaju ponovnu klasifikaciju navedene imovine u nekretnine, postrojenja i opremu, Grupa razmatra je li došlo do značajnih promjena u okolnostima i očekivanjima vezano uz realizaciju prodaje koje bi zahtijevale ponovno provođenje procjene fer vrijednosti. Ukoliko do značajne promjene u okolnostima nije došlo, ali se radi o imovini koja se do otuđenja namjerava koristiti, Grupa aproksimira potencijalno moguće umanjenje vrijednosti koje bi moglo nastati od datuma klasifikacije takve imovine kao namijenjene prodaji do datuma izvještavanja na razini amortizacije koja bi se priznala da navedena imovina nije klasificirana kao namijenjena prodaji.
Tijekom 2021. godine pandemija COVID-19 nije imala utjecaj na neograničenost poslovanja Grupe Podravka.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 7 – ODREĐIVANJE FER VRIJEDNOSTI
Grupa ima uspostavljen sustav kontrola u okviru mjerenja fer vrijednosti koji podrazumijeva cjelokupnu odgovornost Uprave i funkcije financija vezanu uz nadziranje svih značajnijih mjerenja fer vrijednosti, konzultiranje s vanjskim stručnjacima te, u kontekstu navedenog, izvještavanje o istome tijelima zaduženim za korporativno upravljanje.
Fer vrijednosti mjere se u odnosu na informacije prikupljene od trećih strana u kojem slučaju Uprava i funkcija financija ocjenjuju u kojoj mjeri dokazi prikupljeni od trećih strana osiguravaju da navedene procjene fer vrijednosti ispunjavaju zahtjeve MSFI-eva, uključujući i razinu iz hijerarhije fer vrijednosti u koju bi te procjene trebale biti klasificirane.
Sva značajnija pitanja vezana uz procjenu fer vrijednosti izvještavaju se Nadzornom i Revizorskom Odboru.
Fer vrijednosti kategoriziraju se u različite razine u hijerarhiji fer vrijednosti na temelju ulaznih varijabli koje se koriste u tehnikama procjene kao što slijedi:
- Razina 1 - kotirane cijene (nekorigirane) na aktivnim tržištima za identičnu imovinu ili obveze.
- Razina 2 - ulazne varijable koje ne predstavljaju kotirane cijene uključene u razinu 1, a radi se o ulaznim varijablama za imovinu ili obveze koje su vidljive bilo izravno (npr. kao cijene) bilo neizravno (npr. izvedene iz cijena).
- Razina 3 - ulazne varijable za imovinu ili obveze koje se ne temelje na vidljivim tržišnim podacima (ulazne varijable koje nisu vidljive).
Fer vrijednost financijskih instrumenata kojima se trguje na aktivnim tržištima temelji se na kotiranim tržišnim cijenama na dan bilance. Tržište se smatra aktivnim ako su kotirane cijene poznate temeljem burze, aktivnosti brokera, industrijske skupine ili regulatorne agencije, a te cijene predstavljaju stvarne i redovite tržišne transakcije prema uobičajenim trgovačkim uvjetima.
Fer vrijednost financijskih instrumenata kojima se ne trguje na aktivnom tržištu (na primjer, OTC derivativi) utvrđuje se korištenjem tehnika procjene. Te tehnike procjene zahtijevaju maksimalno korištenje vidljivih tržišnih podataka gdje je to moguće, a oslanjaju se što je manje moguće na procjene specifične za pojedini subjekt. Ukoliko su sve značajnije ulazne varijable potrebne za fer vrednovanje vidljive, procjena fer vrijednosti se kategorizira kao razina 2.
Ako se jedna ili više značajnih ulaznih varijabli ne temelji na vidljivim tržišnim podacima, procjena fer vrijednosti kategorizira se kao razina 3.
Grupa je napravila sljedeće značajnije procjene fer vrijednosti u okviru pripreme financijskih izvještaja, a koje su detaljnije objašnjene u sljedećim bilješkama:
· bilješka 23: Dugotrajna financijska imovina
· bilješka 26: Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak
· bilješka 28: Dugotrajna imovina namijenjena prodaji
· bilješka 33: Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak
· bilješka 39: Isplate s temelja dionica
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 8 – PRIHODI OD PRODAJE
Prihodi od prodaje
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Prihodi od prodaje proizvoda i trgovačke robe |
4.604.342 |
4.473.547 |
|||
|
Prihodi od pružanja usluga |
27.177 |
29.670 |
|||
|
4.631.519 |
4.503.217 |
||||
Grupa je za potrebe upravljanja organizirana u poslovne jedinice prema kriteriju srodnosti pojedinih grupa proizvoda te su u tu svrhu utvrđeni izvještajni segmenti sukladno kvantitativnim pragovima za izvještavanje po segmentima. Izvještajni segmenti Grupe utvrđeni su kako slijedi:
- PP Kulinarstvo
- PP Dječja hrana, slastice, snack
- PP Podravka hrana
- PP Žito i Lagris
Žito i povezana društva
Ostala društva
- PP Mesni proizvodi, jela i namazi
- PP Riba
- Farmaceutika
- Ostala prodaja
Izvještajni segmenti sastavni su dio internih financijskih izvještaja. Interne financijske izvještaje redovito pregledava Uprava Društva koja je i glavni donositelj poslovnih odluka te koja na osnovu njih ocjenjuje uspješnost poslovanja te donosi poslovne odluke.
Prihodi i rezultati poslovanja po segmentima
Slijedi analiza prihoda i rezultata Grupe po izvještajnim segmentima koji su prikazani u skladu s MSFI 8 Poslovni segmenti te usklada rezultata poslovanja po segmentima s dobiti ili gubitkom prije oporezivanja prikazanim u konsolidiranom izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti. Prikazani prihodi od prodaje odnose se na prihode ostvarene prodajom vanjskim kupcima. Prodaja među izvještajnim segmentima eliminira se prilikom konsolidacije.
|
(u tisućama kuna) |
|
Prihodi segmenta |
Troškovi segmenta |
Amortizacija segmenta |
Dobit (Gubitak) segmenta |
|
|
2021. |
2021. |
2021. |
2021. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PP Kulinarstvo |
|
1.046.963 |
757.285 |
24.854 |
264.824 |
|
PP Dječja hrana, slastice, snack |
|
473.393 |
388.956 |
25.042 |
59.395 |
|
PP Podravka hrana |
|
440.280 |
428.722 |
24.929 |
(13.371) |
|
PP Žito i Lagris |
|
902.864 |
884.700 |
36.985 |
(18.821) |
|
Žito i povezana društva |
729.798 |
703.528 |
32.389 |
(6.119) |
|
|
Ostala društva |
173.066 |
181.172 |
4.596 |
(12.702) |
|
|
PP Mesni proizvodi, jela i namazi |
|
304.040 |
297.156 |
13.522 |
(6.638) |
|
PP Riba |
|
212.375 |
208.300 |
7.455 |
(3.380) |
|
Farmaceutika |
|
1.030.254 |
832.714 |
64.659 |
132.881 |
|
Ostala prodaja |
|
221.350 |
218.666 |
5.126 |
(2.441) |
|
|
|
4.631.519 |
4.016.499 |
202.572 |
412.449 |
|
Financijski prihodi (bilješka 13) |
|
|
|
|
1.782 |
|
Ostali prihodi (bilješka 9) |
|
|
|
|
34.983 |
|
Središnji administrativni troškovi |
|
|
|
|
(73.604) |
|
Ostali troškovi (bilješka 10) |
|
|
|
|
(8.529) |
|
Financijski troškovi (bilješka 14) |
|
|
|
|
(7.801) |
|
Dobit prije poreza |
|
|
|
|
359.280 |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 8 – PRIHODI OD PRODAJE (NASTAVAK)
Prihodi i rezultati poslovanja po segmentima (nastavak)
|
(u tisućama kuna) |
|
Prihodi segmenta |
Troškovi segmenta |
Amortizacija segmenta |
Dobit (Gubitak) segmenta |
|
|
2020. |
2020. |
2020. |
2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PP Kulinarstvo |
|
1.003.114 |
720.962 |
25.390 |
256.762 |
|
PP Dječja hrana, slastice, snack |
|
460.803 |
369.597 |
23.947 |
67.259 |
|
PP Podravka hrana |
|
403.115 |
391.101 |
25.482 |
(13.468) |
|
PP Žito i Lagris |
|
926.213 |
887.710 |
39.261 |
(758) |
|
Žito i povezana društva |
752.381 |
711.476 |
35.659 |
5.246 |
|
|
Ostala društva |
173.832 |
176.234 |
3.602 |
(6.004) |
|
|
PP Mesni proizvodi, jela i namazi |
|
305.443 |
300.103 |
13.067 |
(7.727) |
|
PP Riba |
|
220.994 |
212.624 |
7.101 |
1.269 |
|
Farmaceutika |
|
976.195 |
783.746 |
62.885 |
129.564 |
|
Ostala prodaja |
|
207.340 |
203.066 |
4.691 |
(417) |
|
|
|
4.503.217 |
3.868.909 |
201.824 |
432.484 |
|
Financijski prihodi (bilješka 13) |
|
|
|
|
542 |
|
Ostali prihodi (bilješka 9) |
|
|
|
|
23.247 |
|
Središnji administrativni troškovi |
|
|
|
|
(78.984) |
|
Ostali troškovi (bilješka 10) |
|
|
|
|
(44.401) |
|
Financijski troškovi (bilješka 14) |
|
|
|
|
(18.878) |
|
Dobit prije poreza |
|
|
|
|
314.010 |
Bilanca stanja po segmentima
|
31.12.2021. |
31.12.2020. |
|||||
|
(u tisućama kuna) |
Ukupno |
Farmaceutika |
Segmenti prehrana |
Ukupno |
Farmaceutika |
Segmenti prehrana |
|
IMOVINA |
||||||
|
Ukupna dugotrajna imovina |
2.885.741 |
955.882 |
1.929.859 |
2.904.357 |
1.009.440 |
1.894.917 |
|
Ukupna kratkotrajna imovina |
2.023.211 |
629.985 |
1.393.226 |
2.036.291 |
643.445 |
1.392.846 |
|
Ukupna imovina |
4.908.952 |
1.585.867 |
3.323.085 |
4.940.648 |
1.652.885 |
3.287.763 |
|
OBVEZE |
||||||
|
Dionička glavnica |
3.630.977 |
1.177.600 |
2.453.377 |
3.372.050 |
1.099.478 |
2.272.572 |
|
Manjinski interes |
63.289 |
63.106 |
183 |
54.932 |
54.540 |
392 |
|
Ukupne dugoročne obveze |
346.028 |
138.931 |
207.097 |
506.473 |
206.828 |
299.645 |
|
Ukupne kratkoročne obveze |
868.658 |
206.230 |
662.428 |
1.007.193 |
292.039 |
715.154 |
|
Ukupno glavnica i obveze |
4.908.952 |
1.585.867 |
3.323.085 |
4.940.648 |
1.652.885 |
3.287.763 |
Grupa ne slijedi detaljnu podjelu bilance po segmentima, već samo dva glavna segmenta na konsolidiranoj razini.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 8 – PRIHODI OD PRODAJE (NASTAVAK)
Prihodi i rezultati poslovanja po segmentima (nastavak)
PP Kulinarstvo obuhvaća sljedeće grupe proizvoda: dodaci jelima, juhe, polugotova jela i bujoni, mješavine za pripremu jela i monozačini.
PP Dječja hrana, slastice, snack obuhvaća sljedeće grupe proizvoda: Lino svijet, slastice, napitci i snack.
PP Podravka hrana obuhvaća sljedeće grupe proizvoda: kondimenti, rajčica, umaci, voće, povrće i brašno Podravka.
PP Žito i Lagris obuhvaća sljedeće grupe proizvoda: osnovna hrana, pekarstvo i mlinarstvo, čaj, konditorstvo i žitarice za odrasle.
PP Mesni proizvodi, jela i namazi obuhvaća sljedeće grupe proizvoda: mesne konzerve, kobasice, food solution i ostalo meso.
PP Riba obuhvaća riblje proizvode.
Segment Farmaceutika obuhvaća sljedeće grupe proizvoda: etički lijekovi (lijekovi uz liječnički recept), bezreceptni program (lijekovi bez liječničkog recepta), nutraceutiku te trgovačku robu i usluge. Segment farmaceutike reguliran je od strane Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koji propisuje cijene lijekova uz recept te od strane relevantnih regulatornih tijela vezano uz registraciju lijekova na hrvatskom tržištu. Inozemna tržišta u navedenom segmentu imaju slične značajke regulacije.
Ostalo obuhvaća sljedeće grupe proizvoda: trgovačka roba i usluge od prehrane.
U poslovnim programima (PP) su obuhvaćene vlastite robne marke, business to business (B2B), privatne marke i uslužna proizvodnja.
Računovodstvene politike izvještajnih segmenata su jednake računovodstvenim politikama Grupe iznesenim u bilješci 3. Dobit segmenta predstavlja dobit koju je svaki segment ostvario bez raspoređivanja središnjih administrativnih troškova, ostalih prihoda, ostalih troškova, financijskih troškova te poreznih rashoda.
Teritorijalna analiza poslovanja
Grupa posluje u pet glavnih teritorijalnih područja po kojima su iskazani sljedeći prihodi od vanjskih kupaca:
|
(u tisućama kuna) |
2021. |
2020. |
|||
|
3.218.531 |
3.111.544 |
||||
|
Regija Centralna Europa |
553.824 |
558.399 |
|||
|
Regija Zapadna Europa i prekooceanske zemlje |
512.448 |
504.964 |
|||
|
Regija Istočna Europa |
326.599 |
313.318 |
|||
|
Regija Nova tržišta |
20.117 |
14.992 |
|||
|
4.631.519 |
4.503.217 |
||||
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 8 – PRIHODI OD PRODAJE (NASTAVAK)
Informacije o najznačajnijim kupcima
Od ukupne vrijednosti prodaje vanjskim kupcima 32% (2020.: 31%) je prodano na tržištu Hrvatske. Preostalih 68% (2020.: 69%) prodaje ostvareno je na inozemnim tržištima. Top 20 kupaca u vrijednosti prodaje vanjskim kupcima sudjeluje s 32% (2020.: 33%) u ukupnim prihodima.
Prihodi od prodaje značajnim kupcima koji su u vlasništvu i pod kontrolom iste grupe treće strane predstavljaju približno 10% ukupnih prihoda Grupe u 2021. godini (2020.: približno 11% ukupnih prihoda). Niže je dan detaljniji pregled zemalja po teritorijalnom području:
|
Regija Adria |
Internacionalna tržišta |
|||||
|
|
ZE i prekooceanske zemlje |
Centralna Europa |
Istočna Europa |
Nova tržišta |
||
|
Jugoistočna Europa |
Zapadna Europa |
Prekooceanske zemlje |
|
|
|
|
|
Hrvatska |
Njemačka |
SAD |
Poljska |
Ruska federacija |
Irak |
Burkina Faso |
|
Slovenija |
Austrija |
Kanada |
Češka |
Ukrajina |
Ujed.Arap.emir |
Kina |
|
Bosna i Hercegovina |
Švicarska |
Australija |
Slovačka |
Kazahstan |
Kuvajt |
Japan |
|
Sjeverna Makedonija |
Francuska |
Novi Zeland |
Mađarska |
Estonija |
Katar |
Južna Koreja |
|
Srbija |
Velika Britanija |
|
Rumunjska |
Litva |
Oman |
Singapur |
|
Crna Gora |
Italija |
|
|
Latvija |
Saudijska Arab. |
Hong Kong |
|
Kosovo |
Danska |
|
|
Moldavija |
Turska |
Tajvan |
|
Bugarska |
Švedska |
|
|
Bjelorusija |
Jordan |
Izrael |
|
Albanija |
Nizozemska |
|
|
Armenija |
Libanon |
Mongolija |
|
Grčka |
Belgija |
|
|
Kirgistan |
Egipat |
Maldivi |
|
|
Irska |
|
|
Uzbekistan |
Libija |
Bolivija |
|
|
Španjolska |
|
|
Gruzija |
Kenija |
Čile |
|
|
Portugal |
|
|
|
Kongo |
|
|
|
Malta |
|
|
|
Liberija |
|
BILJEŠKA 9 – OSTALI PRIHODI
|
2021. |
2020. |
||
|
(u tisućama kuna) |
|||
|
Kamate i tečajne razlike po kupcima i dobavljačima |
14.701 |
- |
|
|
Prihodi od subvencija |
8.781 |
8.589 |
|
|
Dobici od prodaje imovine namijenjene prodaji |
5.272 |
1.320 |
|
|
Ukidanje umanjenja vrijednosti ostalih potraživanja |
407 |
5.299 |
|
|
Dobici od prodaje i rashoda materijalne i nematerijalne imovine |
303 |
- |
|
|
Dobici od otpisa imovine s pravom korištenja |
64 |
41 |
|
|
Ukidanje umanjenja vrijednosti nematerijalne imovine |
- |
4.000 |
|
|
Ostali prihodi |
5.455 |
3.998 |
|
|
34.983 |
23.247 |
||
Grupa je u 2021. godini ostvarila prihode po osnovi kamata i tečajnih razlika po kupcima i dobavljačima u iznosu 14.701 tisuća kuna (2020.: trošak u iznosu 43.511 tisuća kuna).
Prihodi od subvencija ponajviše se odnose na bespovratne državne potpore za zapošljavanje osoba s invaliditetom.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 10 – OSTALI TROŠKOVI
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Umanjenja vrijednosti nekretnina, postrojenja, opreme i nematerijalne imovine |
8.440 |
132 |
|||
|
Kamate od dobavljača i ostalo |
89 |
152 |
|||
|
Kamate od kupaca i tečajne razlike po kupcima i dobavljačima |
- |
43.511 |
|||
|
Gubici od otuđenja nekretnina, postrojenja, opreme i nematerijalne imovine |
- |
364 |
|||
|
Likvidacija ovisnog društva |
- |
242 |
|||
|
8.529 |
44.401 |
||||
BILJEŠKA 11 – TROŠKOVI PO PRIRODI
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Utrošene sirovine i materijal, energija te nabavna vrijednost trg. robe uključujući promjenu vrijednosti zaliha |
2.323.721 |
2.216.360 |
|||
|
Troškovi radnika (bilješka 12) |
|
|
|
1.082.505 |
1.066.377 |
|
Usluge (i) |
|
|
|
227.727 |
230.747 |
|
Amortizacija (ii) |
|
|
|
218.166 |
218.225 |
|
Reklama i propaganda |
|
|
|
195.192 |
199.977 |
|
Prijevoz |
|
|
|
114.374 |
108.115 |
|
Porezi i doprinosi koji ne ovise o poslovnom rezultatu |
25.649 |
25.600 |
|||
|
Reprezentacija |
|
|
|
23.578 |
17.846 |
|
Zakupnine |
|
|
|
16.661 |
16.421 |
|
Premije osiguranja |
|
|
|
12.927 |
14.875 |
|
Troškovi zbrinjavanja ambalaže, administrativne takse i dr. |
11.703 |
11.328 |
|||
|
Sudski sporovi |
|
|
|
10.764 |
941 |
|
Telekomunikacije |
|
|
|
10.326 |
10.241 |
|
Dnevnice i ostali troškovi službenog puta |
8.973 |
7.801 |
|||
|
Bankarske usluge |
|
|
|
5.522 |
5.451 |
|
Umanjenje vrijednosti potraživanja od kupaca (bilješka 25) |
940 |
(189) |
|||
|
Ostalo |
|
|
|
3.946 |
(399) |
|
Ukupno troškovi sadržani u proizvodima, troškovi prodaje i distribucije, troškovi marketinga i opći administrativni troškovi |
4.292.674 |
4.149.717 |
|||
(i) Troškovi usluga uključuju revizorske naknade. Naknade za reviziju financijskih izvještaja Grupe iznosile su 3.064 tisuće kuna (2020.: 2.572 tisuće kuna te 173 tisuće kuna jednokratnih troškova revizije prethodnih godina). Naknada za dodatni revizijski angažman iznosila je 206 tisuća kuna (2020.: 226 tisuća kuna). Grupa tijekom 2021. godine od revizora nije primila ne revizijske usluge.
(ii) U troškovima amortizacije uključeno je 1.828 tisuća kuna prihoda od državnih potpora za sufinanciranje imovine (2020.: 1.847 tisuća kuna).
Grupa iskazuje bruto dobit kao prihode od prodaje proizvoda umanjenje za operativne troškove kako je prikazano u specifikaciji iznad uz neto efekt ostalih prihoda (bilješka 9) i ostalih troškova (bilješka 10).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 11 – TROŠKOVI PO PRIRODI (NASTAVAK)
Troškovi po prirodi sadržani u prodanim proizvodima su kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
1.648.898 |
1.590.383 |
||||
|
Nabavna vrijednost prodane robe |
627.355 |
579.727 |
|||
|
Troškovi radnika |
462.696 |
456.971 |
|||
|
Amortizacija |
124.459 |
124.368 |
|||
|
Usluge u proizvodnji |
58.409 |
61.186 |
|||
|
Porezi i doprinosi koji ne ovise o poslovnom rezultatu |
11.261 |
12.141 |
|||
|
Ostali troškovi (prijevoz, zakupnine, stručno obrazovanje, i dr.) |
20.303 |
19.026 |
|||
|
Troškovi sadržani u prodanim proizvodima |
2.953.381 |
2.843.802 |
|||
Grupa iskazuje bruto dobit kao prihode od prodaje proizvoda umanjenje za troškove sadržane u prodanim proizvodima kako je prikazano u specifikaciji iznad.
Trošak amortizacije alociran na svaku pojedinu funkciju je kako slijedi:
|
|
|
2021. |
2020. |
|
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
Troškovi sadržani u prodanim proizvodima |
124.459 |
124.368 |
||
|
Prodaja, logistika i distribucija |
46.200 |
45.884 |
||
|
Opći i administrativni troškovi |
36.230 |
36.672 |
||
|
Troškovi marketinga |
11.277 |
11.301 |
||
|
218.166 |
218.225 |
|||
Trošak osoblja alociran na svaku pojedinu funkciju je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
|||
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
Troškovi sadržani u prodanim proizvodima |
462.696 |
456.972 |
||
|
Prodaja, logistika i distribucija |
301.224 |
292.812 |
||
|
Opći i administrativni troškovi |
211.397 |
207.363 |
||
|
Troškovi marketinga |
107.188 |
109.230 |
||
|
1.082.505 |
1.066.377 |
|||
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 12 – TROŠKOVI RADNIKA
|
|
|
|
|
2021. |
2020. |
|
|
|
|
|
(u tisućama kuna) |
|
|
|
|
|
928.804 |
915.299 |
|
|
Prijevoz |
|
|
|
25.418 |
25.236 |
|
Opcije za dionice (bilješka 39) |
|
|
|
9.512 |
11.120 |
|
Redovne i poticajne otpremnine |
|
|
|
6.565 |
6.660 |
|
Ostali troškovi radnika |
|
|
|
112.206 |
108.062 |
|
|
|
|
|
1.082.505 |
1.066.377 |
Na dan 31. prosinca 2021. godine Grupa je imala 6.557 djelatnika (2020.: 6.650 djelatnika). Prosječan broj zaposlenika Grupe tijekom 2021. godine je 6.663 djelatnika (2020.: 6.721 djelatnika).
U 2021. godini obračunate su i isplaćene redovne i poticajne otpremnine za 114 radnika u iznosu 6.565 tisuća kuna (2020.: obračunate i isplaćene otpremnine za 91 radnika u iznosu 6.660 tisuća kuna).
Ostali troškovi radnika odnose se najvećim djelom na troškove prehrane u iznosu 24.522 tisuće kuna (2020.: 30.255 tisuća kuna). Ostale značajne stavke u okviru ostalih troškova radnika odnose se na troškove božićnice, uskrsnice i drugih neoporezivih naknada zaposlenicima u iznosu 27.245 tisuća kuna (2020.: 26.455 tisuća kuna), te troškove regresa za godišnji odmor u iznosu 22.915 tisuća kuna (2020.: 22.425 tisuća kuna).
BILJEŠKA 13 – FINANCIJSKI PRIHODI
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Neto dobici od tečajnih razlika po kreditima |
1.154 |
- |
|||
|
360 |
208 |
||||
|
Ostale kamate |
252 |
2 |
|||
|
Prihodi od dividendi |
12 |
- |
|||
|
Promjene u vrednovanju financijskih instrumenta po fer vrijednosti |
4 |
332 |
|||
|
1.782 |
542 |
||||
BILJEŠKA 14 – FINANCIJSKI TROŠKOVI
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Trošak kamata i naknada |
7.784 |
14.772 |
|||
|
Nerealizirani gubici po forwardu |
17 |
- |
|||
|
Neto gubici od tečajnih razlika po kreditima |
- |
4.106 |
|||
|
7.801 |
18.878 |
||||
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
Porezni trošak obuhvaća:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Tekući porez na dobit |
51.256 |
50.503 |
|||
|
Odgođeni porezni (prihod)/trošak |
(9.798) |
7.373 |
|||
|
41.458 |
57.876 |
||||
Usklađenje efektivne porezne stope
Sljedeća tabela prikazuje uskladu troška poreza prikazanog u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti sa zakonskom poreznom stopom:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Dobit prije oporezivanja |
359.280 |
314.010 |
|||
|
Porez po stopi od 18% |
64.670 |
56.522 |
|||
|
Neoporezivi prihodi |
(2) |
(830) |
|||
|
Nepriznati rashodi |
7.070 |
6.951 |
|||
|
Učinak poticaja (istraživanje i razvoj, obrazovanje i dr.) |
(2.985) |
(2.542) |
|||
|
Priznavanje privremenih razlika i poreznih gubitaka prethodno nepriznatih kao odgođena porezna imovina |
(24.433) |
- |
|||
|
Privremene razlike i porezni gubici nepriznati kao odgođena porezna imovina |
1.973 |
2.271 |
|||
|
Iskorištenje poreznih gubitaka prethodno nepriznatih kao odgođena porezna imovina |
(12) |
(758) |
|||
|
Učinak primjene različitih poreznih stopa |
(5.308) |
(4.055) |
|||
|
Porez za prethodnu godinu |
9 |
23 |
|||
|
Porez plaćen u inozemstvu |
476 |
294 |
|||
|
Porez na dobit |
41.458 |
57.876 |
|||
|
Efektivna porezna stopa |
12% |
18% |
|||
Porezna olakšica za ulaganja
Temeljem Zakona o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja, u ožujku 2015. godine ovisno društvo Belupo d.d. dobilo je status nositelja poticajnih mjera. Potvrdom Ministarstva gospodarstva društvu se odobrilo korištenje poreznih olakšica kao potpora za opravdane troškove otvaranja novih radnih mjesta povezanih s investicijskim projektom te poticajnih mjera za kapitalne troškove investicijskog projekta u dozvoljenom iznosu porezne olakšice za ulaganja od 163.717 tisuća kuna za koji će ovisno društvo imati mogućnost smanjivanja budućih poreznih obveza po osnovi poreza na dobit i/ili primanja novčanih iznosa kao poticaja za zapošljavanje u sklopu investicijskog projekta.
Ovisno društvo navedenu poreznu olakšicu za ulaganje ima pravo koristiti u narednih 10 godina od datuma odobrenja od strane mjerodavnog tijela. Izvršena ulaganja podliježu nadzoru nadležnih institucija te ovisno društvo ne smije smanjiti broj novih radnih mjesta (vezanih za uvjete poticaja) uz ostale uvjete, u razdoblju korištenja poticajnih mjera, a minimalno u razdoblju 5 godina. Ukoliko se uvjeti za porezni poticaj ne ostvare, ovisno društvo će morati retroaktivno platiti porez na dobit uključujući zatezne kamate.
Temeljem procjene iskoristivosti porezne olakšice od strane Uprave ovisnog društva i Grupe, u financijskim izvještajima za 2015. godinu ovisno društvo i Grupa inicijalno su priznali cjelokupni odobreni iznos porezne olakšice kao odgođenu poreznu imovinu i porezni prihod. U narednim godinama odgođena porezna imovina iskorištavati će se sukladno korištenju porezne olakšice, odnosno raspoloživosti porezne obveze koju će ovisno društvo moći temeljem poticajne mjere umanjiti u iznosu u kojem će ovisno društvo primiti novčane iznose kao poticaje za zapošljavanje u sklopu investicijskog projekta. U 2021. godini s te osnove iskorišteno je 24.158 tisuća kuna odgođene porezne imovine.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 15 – POREZ NA DOBIT (NASTAVAK)
Neiskorišteni porezni gubici
U skladu s poreznim propisima Grupa na dan 31. prosinca 2021. godine ima prenosive porezne gubitke u iznosu 87.095 tisuća kuna (2020.: 79.255 tisuća kuna) koji se odnose na porezne gubitke u Sloveniji (u iznosu 3.006 tisuća kuna), Tanzaniji (u iznosu 35.866 tisuća kuna), Poljskoj (u iznosu 5.962 tisuće kuna), Njemačkoj (u iznosu 8.260 tisuća kuna), Češkoj (u iznosu 6.294 tisuća kuna), Bugarskoj (u iznosu 1.001 tisuća kuna) i u Hrvatskoj (u iznosu 26.705 tisuća kuna).
S osnova prenesenog poreznog gubitka priznata je odgođena porezna imovina u iznosu 5.258 tisuća kuna. Grupa u svojim financijskim izvještajima nije iskazala odgođenu poreznu imovinu temeljem preostalih poreznih gubitaka budući da nije izvjesno da će porezni gubici biti iskorišteni od strane društava na koja se odnose. Neiskorišteni porezni gubici (bruto) na datum izvještavanja bili su kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
||
|
(u tisućama kuna) |
|||
|
Porezni gubici koji ističu na 31. prosinca 2021. |
- |
3.303 |
|
|
Porezni gubici koji ističu na 31. prosinca 2022. |
4.251 |
4.474 |
|
|
Porezni gubici koji ističu na 31. prosinca 2023. |
1.189 |
1.251 |
|
|
Porezni gubici koji ističu na 31. prosinca 2024. |
4.903 |
4.408 |
|
|
Porezni gubici koji ističu na 31. prosinca 2025. |
8.418 |
8.372 |
|
|
Porezni gubici koji ističu na 31. prosinca 2026. |
20.200 |
- |
|
|
Porezni gubici bez isteka trajanja |
48.134 |
57.447 |
|
|
87.095 |
79.255 |
||
Odgođena porezna imovina
Odgođena porezna imovina proizlazi iz sljedećeg:
|
2021. |
Početno stanje |
|
Kroz |
Kroz kapital |
Tečajne razlike |
Zaključno stanje |
|
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Osnovica: |
|
|||||
|
Nematerijalna imovina |
3.873 |
|
9 |
- |
3.882 |
|
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
7.111 |
|
(60) |
- |
1 |
7.052 |
|
Financijska imovina |
25.014 |
|
25.649 |
- |
- |
50.663 |
|
Rezervacije |
16.102 |
|
5.118 |
177 |
30 |
21.427 |
|
Isplate s temelja dionica |
2.135 |
|
861 |
(257) |
- |
2.739 |
|
Zalihe |
12.939 |
|
(138) |
- |
- |
12.801 |
|
Porezna olakšica za ulaganja |
70.294 |
|
(24.967) |
- |
- |
45.327 |
|
Neiskorišteni porezni gubitak |
2.891 |
|
2.321 |
- |
46 |
5.258 |
|
Potraživanja |
1.052 |
|
(100) |
- |
- |
952 |
|
Odgođena porezna imovina |
141.411 |
|
8.693 |
(80) |
77 |
150.101 |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 15 – POREZ NA DOBIT (NASTAVAK)
Odgođena porezna imovina (nastavak)
|
2020. |
Početno stanje |
Kroz |
Kroz kapital |
Tečajne razlike |
Zaključno stanje |
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Osnovica: |
|||||
|
Nematerijalna imovina |
4.541 |
(668) |
- |
- |
3.873 |
|
7.303 |
(195) |
- |
3 |
7.111 |
|
|
Financijska imovina |
24.705 |
309 |
- |
- |
25.014 |
|
Rezervacije |
12.548 |
3.228 |
321 |
5 |
16.102 |
|
Isplate s temelja dionica |
1.263 |
872 |
- |
- |
2.135 |
|
Zalihe |
11.185 |
1.743 |
- |
11 |
12.939 |
|
Porezna olakšica za ulaganja |
83.774 |
(13.480) |
- |
- |
70.294 |
|
Neiskorišteni porezni gubitak |
2.744 |
474 |
- |
(327) |
2.891 |
|
Potraživanja |
1.002 |
50 |
- |
- |
1.052 |
|
Odgođena porezna imovina |
149.065 |
(7.667) |
321 |
(308) |
141.411 |
Grupa je temeljem ponovne procjene nadoknadivosti poreza priznala odgođenu poreznu imovinu s osnova gubitka financijske imovine u iznosu 25.027 tisuća kuna, te je otpisala odgođenu poreznu imovinu s osnova poticaja u iznosu 667 tisuća kuna.
Odgođena porezna obveza
Odgođene porezne obveze proizlaze iz sljedećeg:
|
2021. |
Početno stanje |
Kroz |
Tečajne razlike |
Zaključno stanje |
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
Osnovica: |
||||
|
Nematerijalna imovina |
(11.335) |
1.172 |
(10) |
(10.173) |
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
(27.699) |
(67) |
(45) |
(27.811) |
|
(39.034) |
1.105 |
(55) |
(37.984) |
|
|
2020. |
Početno stanje |
Kroz |
Tečajne razlike |
Zaključno stanje |
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
Osnovica: |
||||
|
Nematerijalna imovina |
(11.393) |
58 |
- |
(11.335) |
|
(27.690) |
236 |
(245) |
(27.699) |
|
|
(39.083) |
294 |
(245) |
(39.034) |
|
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 16 –ZARADA/(GUBITAK) PO DIONICI
Osnovna zarada po dionici
Osnovna zarada po dionici izračunava se na način da se neto dobit, odnosno, gubitak Grupe podijeli s prosječnim ponderiranim brojem ukupnih redovnih dionica umanjenim za ponderirani prosječni broj redovnih dionica koje je Grupa kupila i drži kao vlastite dionice.
Razrijeđena zarada po dionici
Razrijeđena zarada po dionici izračunava se na isti način kao i osnovna zarada po dionici uzimajući u obzir broj opcijskih dionica danih radnicima od kojih 116.800 opcija na dionice nije iskorišteno (2020.: 40.500 opcija). Cijena svih neizvršenih dioničkih opcija je manja od tržišne cijene dionice na dan 31.12.2021. godine. Kao vrijednost razrijeđene zarade po dionici uzima se niži iznos između dobivene osnovne zarade po dionici i dobivene razrijeđene zarade po dionici.
Osnovni i razrijeđeni ponderirani prosječni broj dionica bio je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
|||||
|
Izdane redovne dionice na 1. siječnja |
7.120.003 |
7.120.003 |
||||
|
Efekt vlastitih dionica |
(105.916) |
(127.916) |
||||
|
Ponderirani prosječni broj dionica na 31. prosinca (osnovni) |
7.014.087 |
6.992.087 |
||||
|
Efekt opcijskih ugovora |
116.800 |
40.500 |
||||
|
Ponderirani prosječni broj dionica na 31. prosinca (razrijeđeni) |
7.130.887 |
7.032.587 |
||||
Osnovna i razrijeđena zarada po dionici za Grupu u cjelini bila je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
|||||
|
Osnovna zarada po dionici |
||||||
|
Dobit za godinu raspodjeljiva |
309.221 |
248.934 |
||||
|
Osnovna zarada po dionici (u kunama) |
44,1 |
35,6 |
||||
|
Razrijeđena zarada po dionici |
||||||
|
Dobit za godinu raspodjeljiva |
309.221 |
248.934 |
||||
|
Razrijeđena zarada po dionici (u kunama) |
43,4 |
35,4 |
||||
BILJEŠKA 17 – GOODWILL
|
(u tisućama kuna) |
2021. |
2020. |
||
|
Nabavna vrijednost |
||||
|
Stanje na dan 1. siječnja |
67.304 |
67.304 |
||
|
Stanje na dan 31. prosinca |
67.304 |
67.304 |
||
|
Akumulirani gubici zbog umanjenja vrijednosti |
||||
|
Stanje na dan 1. siječnja |
40.485 |
40.054 |
||
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
(1.284) |
431 |
||
|
Stanje na dan 31. prosinca |
39.201 |
40.485 |
||
|
Neto knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca |
28.103 |
26.819 |
||
Tijekom 2021. i 2020. godine nije bilo umanjenja vrijednosti goodwilla. Detaljniji opis pristupa i metoda korištenih za testove umanjenja naveden je u bilješci 6(v).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 18 – NEMATERIJALNA IMOVINA
|
(u tisućama kuna) |
Software i licence |
Prava, reg.dosjei i know how |
Brandovi |
Imovina u pripremi |
Ukupno |
|
Nabavna vrijednost |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
260.507 |
249.127 |
202.305 |
39.375 |
751.314 |
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
(123) |
225 |
277 |
10 |
389 |
|
Povećanja |
143 |
- |
- |
29.998 |
30.141 |
|
Prijenos |
17.297 |
6.546 |
- |
(23.843) |
- |
|
Prodaja i rashod |
(417) |
(1.031) |
- |
(1.099) |
(2.547) |
|
Donos s dugotrajne materijalne imovine |
- |
- |
- |
99 |
99 |
|
Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
277.407 |
254.867 |
202.582 |
44.540 |
779.396 |
|
Akumulirana amortizacija i umanjenja vrijednosti |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
(221.746) |
(178.032) |
(106.977) |
- |
(506.755) |
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
74 |
(85) |
168 |
- |
157 |
|
Prodaja i rashod |
327 |
849 |
- |
- |
1.176 |
|
Amortizacija tekuće godine |
(16.912) |
(7.907) |
- |
- |
(24.819) |
|
Ukidanje umanjenja ljekarničkih prava neto |
- |
4.000 |
- |
- |
4.000 |
|
Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
(238.257) |
(181.175) |
(106.809) |
- |
(526.241) |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
39.150 |
73.692 |
95.773 |
44.540 |
253.155 |
|
Nabavna vrijednost |
|||||
|
277.407 |
254.867 |
202.582 |
44.540 |
779.396 |
|
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
(4) |
(50) |
329 |
(5) |
270 |
|
Povećanja |
387 |
- |
- |
26.052 |
26.439 |
|
Prijenos |
23.960 |
5.894 |
- |
(29.854) |
- |
|
Prodaja i rashod |
(147) |
(1.782) |
- |
(51) |
(1.980) |
|
Prijenos na materijalnu imovinu |
- |
- |
- |
917 |
917 |
|
Umanjenje imovine |
- |
(5.961) |
(71) |
(336) |
(6.368) |
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
301.603 |
252.968 |
202.840 |
41.263 |
798.674 |
|
Akumulirana amortizacija i umanjenja vrijednosti |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
(238.257) |
(181.175) |
(106.809) |
- |
(526.241) |
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
(49) |
25 |
(503) |
- |
(527) |
|
Prodaja i rashod |
143 |
1.713 |
- |
- |
1.856 |
|
Amortizacija tekuće godine |
(15.745) |
(7.476) |
- |
- |
(23.221) |
|
Umanjenja imovine |
- |
(706) |
(600) |
- |
(1.306) |
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
(253.908) |
(187.619) |
(107.912) |
- |
(549.439) |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
47.695 |
65.349 |
94.928 |
41.263 |
249.235 |
Od ukupnog iznosa akumulirane amortizacije i gubitaka od umanjenja vrijednosti, 28.224 tisuće kuna odnosi se na akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti (2020.: 20.550 tisuća kuna).
Ukupna nematerijalna imovina koja ima neograničeni vijek trajanja na 31. prosinca 2021. godine iznosi 160.277 tisuća kuna te se odnosi na brandove i ostala prava.
Tijekom 2021. godine Grupa je priznala troškove umanjenja vrijednosti brandova u iznosu 671 tisuće kuna (2020.: 0 tisuća kuna). Također, Grupa je tijekom 2021. godine priznala umanjenje vrijednosti prava u iznosu 7.003 tisuće kuna (2020.: ukidanje umanjenja u iznosu 4.000 tisuća kuna).
Nematerijalna imovina u pripremi odnosi se na kapitalizirane troškove razvoja i nabavljene registracijske dosjee za koje još nije dobiveno odobrenje od agencija za zdravstvo.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 19 – NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA
|
(u tisućama kuna) |
Zemljišta i objekti |
Oprema |
Investicije u tijeku |
Ukupno |
|
|
Nabavna vrijednost |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
2.881.419 |
2.472.825 |
78.721 |
5.432.965 |
|
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
4.758 |
2.403 |
57 |
7.218 |
|
|
Povećanja |
- |
1.958 |
160.452 |
162.410 |
|
|
Prijenos |
26.834 |
116.063 |
(142.897) |
- |
|
|
Prodaja i rashod |
(1.518) |
(51.783) |
(681) |
(53.982) |
|
|
Prijenos na nematerijalnu imovinu (i) |
- |
- |
(99) |
(99) |
|
|
Prijenos na ulaganja u nekretnine (iii) |
- |
- |
(533) |
(533) |
|
|
Umanjenje vrijednosti imovine |
- |
- |
(132) |
(132) |
|
|
Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
2.911.493 |
2.541.466 |
94.888 |
5.547.847 |
|
|
Akumulirana amortizacija i umanjenja vrijednosti |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
(1.677.442) |
(1.542.217) |
(327) |
(3.219.986) |
|
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
(236) |
(835) |
- |
(1.071) |
|
|
Prodaja i rashod |
833 |
50.957 |
- |
51.790 |
|
|
Amortizacija tekuće godine |
(57.033) |
(99.270) |
- |
(156.303) |
|
|
Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
(1.733.878) |
(1.591.365) |
(327) |
(3.325.570) |
|
|
Neto knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
1.177.615 |
950.101 |
94.561 |
2.222.277 |
|
|
Nabavna vrijednost |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
2.911.493 |
2.541.466 |
94.888 |
5.547.847 |
|
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
(1.898) |
(151) |
812 |
(1.237) |
|
|
Povećanja |
338 |
1.321 |
142.833 |
144.492 |
|
|
Prijenos |
20.748 |
117.253 |
(138.001) |
- |
|
|
Prodaja i rashod |
(517) |
(48.588) |
(126) |
(49.231) |
|
|
Prijenos na nematerijalnu imovinu (i) |
- |
- |
(917) |
(917) |
|
|
Prijenos na imovinu namijenjenu prodaji (ii) |
- |
- |
(843) |
(843) |
|
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
2.930.164 |
2.611.301 |
98.646 |
5.640.111 |
|
|
Akumulirana amortizacija i umanjenja vrijednosti |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
(1.733.878) |
(1.591.365) |
(327) |
(3.325.570) |
|
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
1.389 |
(307) |
- |
1.082 |
|
|
Prodaja i rashod |
241 |
47.696 |
- |
47.937 |
|
|
Amortizacija tekuće godine |
(54.888) |
(101.453) |
- |
(156.341) |
|
|
Umanjenje vrijednosti dugotrajne imovine |
(766) |
- |
- |
(766) |
|
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
(1.787.902) |
(1.645.429) |
(327) |
(3.433.658) |
|
|
Neto knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
1.142.262 |
965.872 |
98.319 |
2.206.453 |
|
Grupa je tijekom 2021. godine priznala vrijednosno umanjenje zemljišta i objekata u iznosu 766 tisuća kuna (2020.: vrijednosno umanjenje opreme u iznosu 132 tisuće kuna).
(i) Grupa je tijekom 2021. godine izvršila prijenos nekretnina, postrojenja i opreme na nematerijalnu imovinu u iznosu 917 tisuća kuna (2020.: 99 tisuća kuna).
(ii) Grupa je tijekom 2021. godine izvršila prijenos nekretnina, postrojenja i opreme na imovinu namijenjenu prodaji u iznosu 843 tisuće kune (2020.: 0 tisuća kuna).
(iii) Grupa je tijekom 2020. godine izvršila prijenos nekretnina, postrojenja i opreme na ulaganje u nekretnine u iznosu 533 tisuće kuna.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 19 – NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA (NASTAVAK)
Investicije u tijeku uglavnom se odnose na investicije vezane uz modernizaciju proizvodnih kapaciteta i proširenje asortimana.
Tijekom 2021. godine Grupa nije imala investicije vezane uz kapitalizaciju troškova kamata u objekte i opremu.
Imovina pod hipotekom
Građevinski objekti, zemljište i oprema Grupe neto knjigovodstvene vrijednosti 327.985 tisuća kuna (2020.: 712.307 tisuća kuna) založeni su kao garancija za kreditne obveze Grupe.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 20 – NAJMOVI
Kretanje imovine s pravom korištenja:
|
(u tisućama kuna) |
Zemljište |
Objekti |
Ukupno zemljište i objekti |
Postrojenja i oprema |
Ukupno |
|
Nabavna vrijednost |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
12.814 |
59.971 |
72.785 |
63.402 |
136.187 |
|
Učinak tečaja |
- |
132 |
132 |
54 |
186 |
|
Povećanje u toku godine |
(846) |
7.638 |
6.792 |
35.104 |
41.896 |
|
Prodaja i rashod |
(25) |
(3.472) |
(3.497) |
(13.039) |
(16.536) |
|
Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
11.943 |
64.269 |
76.212 |
85.521 |
161.733 |
|
Ispravak vrijednosti |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
325 |
13.690 |
14.015 |
22.004 |
36.019 |
|
Učinak tečaja |
- |
15 |
15 |
(21) |
(6) |
|
Amortizacija razdoblja |
291 |
14.786 |
15.077 |
22.117 |
37.194 |
|
Prodaja i rashod |
(25) |
(2.260) |
(2.285) |
(9.507) |
(11.792) |
|
Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
591 |
26.231 |
26.822 |
34.593 |
61.415 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Sadašnja vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
11.352 |
38.038 |
49.390 |
50.928 |
100.318 |
|
Nabavna vrijednost |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
11.943 |
64.269 |
76.212 |
85.521 |
161.733 |
|
Učinak tečaja |
- |
(30) |
(30) |
(101) |
(131) |
|
Povećanje/(smanjenje) u toku godine |
(317) |
7.951 |
7.634 |
29.461 |
37.095 |
|
Prodaja i rashod |
(20) |
(5.901) |
(5.921) |
(16.973) |
(22.894) |
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
11.606 |
66.289 |
77.895 |
97.908 |
175.803 |
|
Ispravak vrijednosti |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
591 |
26.231 |
26.822 |
34.593 |
61.415 |
|
Učinak tečaja |
1 |
(123) |
(122) |
(56) |
(178) |
|
Amortizacija razdoblja |
273 |
14.861 |
15.134 |
23.587 |
38.721 |
|
Prodaja i rashod |
(19) |
(2.990) |
(3.009) |
(14.380) |
(17.389) |
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
846 |
37.979 |
38.825 |
43.744 |
82.569 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Sadašnja vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
10.760 |
28.310 |
39.070 |
54.164 |
93.234 |
Kretanje obveze za najam imovine s pravom korištenja:
|
2021. |
2020. |
|
|
(u tisućama kuna) |
||
|
Stanje na dan 1. siječnja |
101.964 |
101.828 |
|
Rashod od kamata |
2.537 |
2.595 |
|
Povećanje obveze u toku godine (neto) |
31.590 |
37.152 |
|
Plaćanje obveze za najam |
(41.374) |
(39.246) |
|
Tečajna razlika |
455 |
(365) |
|
Stanje na dan 31. prosinca |
95.172 |
101.964 |
|
Tekuće dospijeće obveze imovine s pravom korištenja |
32.403 |
33.322 |
|
Dugoročna obveza za imovinu s pravom korištenja |
62.769 |
68.642 |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 20 – NAJMOVI (NASTAVAK)
Iznosi priznati u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti:
|
2021. |
2020. |
|||
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
Amortizacija |
38.721 |
37.194 |
||
|
Trošak najma imovine male vrijednosti, kratkoročnog najma i sl. |
25.119 |
26.392 |
||
|
Rashod od kamata |
2.537 |
2.595 |
||
|
Ukupan iznos priznat u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti |
66.377 |
66.181 |
||
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 21 – ULAGANJE U NEKRETNINE
|
(u tisućama kuna) |
Ukupno |
||
|
Nabavna vrijednost |
|||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
147.737 |
||
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
129 |
||
|
Donos s nekretnina, postrojenja i opreme |
533 |
||
|
Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
148.399 |
||
|
Akumulirana amortizacija i umanjenja vrijednosti |
|||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
(29.497) |
||
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
(24) |
||
|
Amortizacija tekuće godine |
(1.792) |
||
|
Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
(31.313) |
||
|
Neto knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
117.086 |
||
|
Nabavna vrijednost |
|||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
148.399 |
||
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
17 |
||
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
148.416 |
||
|
Akumulirana amortizacija i umanjenja vrijednosti |
|||
|
Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
(31.313) |
||
|
Učinak promjena deviznog tečaja |
14 |
||
|
Amortizacija tekuće godine |
(1.711) |
||
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
(33.010) |
||
|
Neto knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
115.406 |
||
U 2021. godini Grupa nije imala reklasifikacije dijela nekretnina, postrojenja i opreme u ulaganje u nekretnine (2020.: 533 tisuće kuna).
Operativni troškovi iznose 1.863 tisuća kuna (2020.: 2.059 tisuća kuna) dok prihodi od najma nekretnine iznose 2.904 tisuća kuna (2020.: 2.967 tisuća kuna).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 22 – OVISNA DRUŠTVA
Grupu čini Društvo i sljedeća ovisna društva u kojem Društvo posjeduje vlasnički udjel i kontrolu:
|
Naziv ovisnog društva |
Zemlja |
2021. |
2020. |
Glavna djelatnost |
|
Belupo d.d., Koprivnica |
Hrvatska |
100,00% |
100,00% |
Proizvodnja i distribucija lijekova |
|
Belupo dooel, Skopje* |
Sjeverna Makedonija |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija lijekova |
|
Belupo s.r.o. Bratislava* |
Slovačka |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija lijekova |
|
Belupo d.o.o. Ljubljana* |
Slovenija |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija lijekova |
|
Ljekarne Deltis Pharm, Koprivnica* |
Hrvatska |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija lijekova |
|
Farmavita d.o.o. Sarajevo, Vogošća* |
Bosna i Hercegovina |
65,00% |
65,00% |
Proizvodnja i distribucija lijekova |
|
Mirna d.d., Rovinj |
Hrvatska |
99,44% |
99,23% |
Proizvodnja i prerada ribe |
|
Podravka-Lagris a.s., Dolni Lhota u Luhačovic |
Češka |
100,00% |
100,00% |
Proizvodnja i prodaja riže |
|
Podravka-Polska Sp.z o.o., Warszawa |
Poljska |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija dodataka jelima |
|
Podravka-International Kft, Budapest |
Mađarska |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka d.o.o., Beograd |
Srbija |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka-Int. Deutschland –“Konar” GmbH |
Njemačka |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka-International s.r.o., Zvolen ** |
Slovačka |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka d.o.o., Podgorica |
Crna Gora |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka-International Pty Ltd, Silverwater |
Australija |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka EOOD, Sofia |
Bugarska |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka-International s.r.l., Bucharest |
Rumunjska |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka DOOEL, Petrovec |
Sjeverna Makedonija |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka d.o.o., Sarajevo |
Bosna i Hercegovina |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka USA Inc., New York**** |
SAD |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Podravka d.o.o., Moskva |
Rusija |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
|
Foodpro Limited, Dar es Salaam*** |
Tanzanija |
100,00% |
100,00% |
Proizv. i prodaja prehr. proizvoda |
|
Podravka Gulf Fze, Jebel Ali, Dubai |
UAE |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija |
|
Žito d.o.o., Ljubljana |
Slovenija |
100,00% |
100,00% |
Proizv. i prodaja prehr. proizvoda |
|
Intes Storitve d.o.o., Maribor***** |
Slovenija |
100,00% |
100,00% |
Proizv. i prodaja prehr. proizvoda |
|
Šumi bonboni d.o.o., Ljubljana***** |
Slovenija |
100,00% |
100,00% |
Proizv. i prodaja prehr. proizvoda |
|
Žito maloprodaja d.o.o., Ljubljana***** |
Slovenija |
100,00% |
100,00% |
Prodaja hrane i pića - maloprodaja |
|
Podravka d.o.o., Ljubljana***** |
Slovenija |
100,00% |
100,00% |
Prodaja i distribucija hrane i pića |
* Grupa drži navedene udjele posredno preko ovisnog društva Belupo d.d.
**25% udjela Grupa drži posredno preko ovisnog društva Podravka-Lagris a.s., Dolni Lhota u Luhačovic
***15% udjela Grupa drži posredno preko ovisnog društva Podravka-Int. Deutschland – “Konar“ GmbH
***Tijekom 2020. godine promijenjen je naziv ovisnog društva Vegeta Podravka Limited, Tanzanija u Foodpro Limited, Dar es Salaam
****U 2020. godini zatvoreno je društvo Podravka International USA Inc., Wilmington i osnovano novo društvo Podravka USA Inc., New York
*****Grupa drži navedene udjele posredno preko ovisnog društva Žito d.o.o.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 23 – DUGOTRAJNA FINANCIJSKA IMOVINA
|
|
2021. |
2020. |
|||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Financijski instrumenti |
54.133 |
54.133 |
|||
|
Umanjenje vrijednosti financijskih instrumenata |
(17.736) |
(17.736) |
|||
|
Vlasnički instrumenti |
5.388 |
5.379 |
|||
|
Depoziti i ostalo |
1.420 |
1.510 |
|||
|
Dani zajmovi |
4 |
5 |
|||
|
43.209 |
43.291 |
||||
Vlasnički instrumenti odnose se najvećim dijelom na ulaganja u nekotirane vlasničke instrumente.
BILJEŠKA 24 – ZALIHE
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Sirovine i materijal |
348.265 |
350.229 |
|||
|
Proizvodnja u toku |
34.109 |
39.538 |
|||
|
Gotovi proizvodi |
412.142 |
436.252 |
|||
|
Trgovačka roba |
139.194 |
154.418 |
|||
|
933.710 |
980.437 |
||||
Tijekom 2021. godine priznato je 1.404 tisuće kuna umanjenja vrijednosti pojedinih zaliha (2020.: 9.533 tisuće kuna prihoda od umanjenja vrijednosti). Kretanja u ispravku vrijednosti zaliha iskazana su u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti u okviru „Troškova sadržanih u prodanim proizvodima“.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 25 – POTRAŽIVANJA OD KUPACA I OSTALA POTRAŽIVANJA
Pregled kretanja u umanjenju vrijednosti potraživanja od kupaca je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
190.566 |
198.036 |
||||
|
Povećanje |
3.554 |
2.815 |
|||
|
Naplaćeno |
(2.612) |
(3.004) |
|||
|
Isknjiženje za nenaplativo |
(12.783) |
(7.281) |
|||
|
Stanje 31.prosinca |
178.725 |
190.566 |
|||
Trošak usklađenja potraživanja od kupaca, odnosno, prihod od naplate ranije ispravljenih potraživanja od kupaca uključen je unutar ‘Troškova prodaje i distribucije'.
Starosna analiza potraživanja od kupaca kod kojih nije obavljen ispravak vrijednosti:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Nedospjelo |
806.095 |
719.819 |
|||
|
0-90 dana |
146.634 |
181.420 |
|||
|
91-180 dana |
12.195 |
15.484 |
|||
|
181-360 dana |
3.692 |
6.068 |
|||
|
968.616 |
922.791 |
||||
Najznačajniji kupci
Potraživanja od značajnih kupaca koja su u vlasništvu i pod kontrolom iste grupe treće strane iz redovnog poslovanja na dan 31. prosinca 2021. godine iznose 145.310 tisuća kuna (2020.: 122.805 tisuća kuna).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 26 – FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ DOBIT ILI GUBITAK
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Terminski ugovori |
- |
106 |
|||
|
- |
106 |
||||
Grupa je u 2021. godini koristila terminske ugovore s komercijalnim bankama s primarnom namjerom zaštite od fluktuacije tečaja stranih valuta vezano uz kupoprodaju deviza. Terminski ugovori na dan 31. prosinca 2021. nisu imali pozitivnu fer vrijednost (2020.: 106 tisuća kuna)
Nominalna vrijednost valutnih terminskih ugovora, prema tečaju ugovorenim terminskim ugovorima, na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 2.738 tisuća kuna s dospijećima ugovora u razdoblju od 20. siječnja 2022. do 21. ožujka 2022. godine (2020.: 8.826 tisuća kuna s dospijećem ugovora u razdoblju od 11. siječnja 2021. do 8. lipnja 2021. godine).
Dobici i gubici koji se priznaju kao promjene u tržišnoj vrijednosti valutnih terminskih ugovora evidentiraju se u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti, u okviru stavke ʿfinancijski prihodi/troškovi netoʾ.
Mjerenje fer vrijednosti
Fer vrijednost terminskog ugovora temelji se na kotaciji deviznog tečaja. Sukladno korištenim ulaznim varijablama, procjena je kategorizirana u hijerarhiji fer vrijednosti kao razina 2 (vidi bilješku 7).
BILJEŠKA 27 – NOVAC I NOVČANI EKVIVALENTI
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Novac na računima u bankama |
32.951 |
51.378 |
|||
|
Novac u blagajnama |
355 |
478 |
|||
|
33.306 |
51.856 |
||||
Novac na računima u bankama odnosi se na transakcijske račune kod komercijalnih banaka koji nose kamatnu stopu u rasponu od 0,00% do 0,15%.
Grupa određene transakcije obavlja u stranoj valuti te drži novac na računima u bankama najvećim dijelom u valutama BAM (7.138 tisuća kuna), EUR (6.368 tisuća kuna), USD (5.672 tisuće kuna), HRK (2.594 tisuće kuna), HUF (2.394 tisuće kuna) i PLN (2.112 tisuće kuna), dok u ostalim valutama drži 7.028 tisuća kuna.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 28 – DUGOTRAJNA IMOVINA NAMIJENJENA PRODAJI
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Zemljišta i objekti |
20.741 |
26.133 |
|||
|
Oprema |
2.942 |
2.740 |
|||
|
23.683 |
28.873 |
||||
Grupa je tijekom 2021. godine prodala dio dugotrajne imovine namijenjene prodaji knjigovodstvene vrijednosti 6.261 tisuće kuna te ostvarila dobit od prodaje u iznosu 5.272 tisuće kuna.
Od ukupnog iznosa zemljišta i zgrada namijenjenih prodaji, 11.531 tisuće kuna odnosi se na zemljište i zgrade u Poljskoj, 1.239 tisuća kuna na zemljište i objekte u Tanzaniji, 2.206 tisuća kuna zemljište i objekte u Hrvatskoj, 843 tisuće kuna na zemljište i objekte na tržištu Bosne i Hercegovine, te na tržištu Slovenije 4.922 tisuće kuna.
Mjerenje fer vrijednosti
Zemljišta i objekti namijenjeni prodaji u iznosu 23.683 tisuće kuna vrednovani su po fer vrijednosti umanjenoj za troškove prodaje budući da je ta vrijednost bila niža od neto knjigovodstvene vrijednosti prije klasifikacije kao namijenjena prodaji. Grupa je izvršila procjenu fer vrijednosti na datum klasifikacije te redovito razmatra ukoliko je navedenu procjenu potrebno revidirati.
Mjerenje fer vrijednosti kategorizirano je, sukladno ulaznim varijablama korištenim u procjeni vrijednosti, kao razina 3 (vidi bilješku 7). Sljedeća tablica prikazuje sažetak metoda i tehnika procjene fer vrijednosti te značajne ulazne varijable korištene prilikom procjene fer vrijednosti na datum klasifikacije:
|
Metode i tehnike procjene |
Značajne ulazne varijable koje nisu vidljive |
|
Nekretnine Kod građevinskih objekata i zemljišta koriste se troškovna i poredbena metoda. Oprema Kod opreme se koristi troškovna metoda |
Među ostalim čimbenicima, procijenjena diskontna stopa razmatra kvalitetu objekta i njegov položaj na sličnoj geografskoj lokaciji za usporediv tip nekretnine. |
Oprema namijenjena prodaji
Iznos 2.942 tisuće kuna na 31. prosinca 2021. godine odnosi se na opremu u proizvodnom postrojenju u Tanzaniji (2020.: 2.740 tisuća kuna).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 29 – DIONIČKI KAPITAL
|
Broj dionica |
Redovne dionice |
Kapitalna dobit |
Vlastite dionice |
Ukupno |
||
|
(kom) |
(u tisućama kuna) |
|||||
|
|
||||||
|
1. siječnja 2020. |
6.992.087 |
1.566.401 |
179.803 |
(47.568) |
1.698.636 |
|
|
Realizacija opcija (i) |
- |
- |
(3.708) |
- |
(3.708) |
|
|
Fer vrijednosti isplata s temelja dionica (i) |
- |
- |
11.120 |
- |
11.120 |
|
|
31. prosinca 2020. |
6.992.087 |
1.566.401 |
187.215 |
(47.568) |
1.706.048 |
|
|
|
||||||
|
1. siječnja 2021. |
6.992.087 |
1.566.401 |
187.215 |
(47.568) |
1.706.048 |
|
|
Realizacija opcija (i) |
22.000 |
- |
(1.986) |
8.181 |
6.195 |
|
|
Fer vrijednosti isplata s temelja dionica (i) |
- |
- |
6.260 |
- |
6.260 |
|
|
31. prosinca 2021. |
7.014.087 |
1.566.401 |
191.489 |
(39.387) |
1.718.503 |
|
Temeljni kapital Društva na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 1.566.401 tisuću kuna, a podijeljen je u 7.120.003 dionice od čega je 105.916 vlastitih dionica (2020.: 1.566.401 tisuću kuna podijeljen na 7.120.003 dionice od čega su 127.916 vlastite dionice). Nominalna vrijednost jedne dionice iznosi 220,00 kuna. Sve izdane dionice u potpunosti su plaćene.
(i) Isplate s temelja dionica
Tijekom 2021. godine Društvo nije kupovalo vlastite dionice (2020.: 0 vlastitih dionica).
Struktura dioničara na datum izvještavanja bila je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
|||
|
Vlasnička struktura |
Broj |
% |
Broj |
% |
|
PBZ CO OMF - Kategorija B |
1.097.644 |
15,42 |
1.097.644 |
15,42 |
|
AZ OMF kategorije B |
917.563 |
12,89 |
917.563 |
12,89 |
|
CERP - Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje |
727.703 |
10,22 |
727.703 |
10,22 |
|
Erste Plavi OMF kategorije B |
638.248 |
8,96 |
724.373 |
10,17 |
|
Raiffeisen OMF kategorije B |
625.298 |
8,78 |
625.298 |
8,78 |
|
CERP - Republika Hrvatska |
452.792 |
6,36 |
415.564 |
5,84 |
|
Kapitalni fond d.d. |
406.842 |
5,71 |
406.842 |
5,71 |
|
MESNA INDUSTRIJA BRAĆA PIVAC D.O.O. |
226.578 |
3,18 |
30.288 |
0,43 |
|
HPB - Republika Hrvatska |
167.281 |
2,35 |
167.281 |
2,35 |
|
Trezorski račun |
105.916 |
1,49 |
127.916 |
1,80 |
|
Ostali dioničari |
1.754.138 |
24,64 |
1.879.531 |
26,39 |
|
Ukupno |
7.120.003 |
100,00 |
7.120.003 |
100,00 |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 30 – PRIČUVE
|
(u tisućama kuna) |
Pričuve za vlastite dionice |
Zakonske pričuve |
Rezerva za reinvestiranu dobit |
Statutarne rezerve |
Ostale pričuve |
Ukupno |
|
1. siječnja 2020. |
147.604 |
66.358 |
189.738 |
64.046 |
385.834 |
853.580 |
|
Raspodjela dobiti (bilješka 31) |
- |
10.238 |
- |
3.505 |
78.312 |
92.055 |
|
Tečajne razlike |
- |
- |
- |
- |
8.141 |
8.141 |
|
Aktuarski gubici (neto od poreza) |
- |
- |
- |
- |
(2.602) |
(2.602) |
|
31. prosinca 2020. |
147.604 |
76.596 |
189.738 |
67.551 |
469.685 |
951.174 |
|
1. siječnja 2021. |
147.604 |
76.596 |
189.738 |
67.551 |
469.685 |
951.174 |
|
Raspodjela dobiti (bilješka 31) |
- |
9.712 |
- |
2.621 |
127.215 |
139.548 |
|
Tečajne razlike |
- |
- |
- |
- |
502 |
502 |
|
Efekt stjecanja dodatnog manjinskog interesa |
- |
- |
- |
- |
33 |
33 |
|
Aktuarski gubici (neto od poreza) |
- |
- |
- |
- |
(969) |
(969) |
|
31. prosinca 2021. |
147.604 |
86.308 |
189.738 |
70.172 |
596.466 |
1.090.288 |
Zakonska pričuva formira se sukladno hrvatskim propisima prema kojima je Društvo dužno u zakonske pričuve unositi dvadeseti dio (5%) dobiti tekuće godine, sve dok te pričuve zajedno s kapitalnom dobiti ne dosegnu visinu od pet posto (5%) temeljnog kapitala. Ova pričuva, kao ni pričuva za vlastite dionice i rezerva za reinvestiranu dobit, nije raspodjeljiva. Ostale pričuve uglavnom se sastoje od pričuva nastalih u skladu s odredbama Statuta Društva (koje nisu raspodjeljive) te pričuva od preračuna tečaja vezanih uz ovisna društva u inozemstvu.
(i) Prijenosi unutar kapitala i rezervi
U 2021. godini Glavna skupština dioničara donijela je odluku da se ostvarena dobit Društva iz 2020. godine u iznosu 193.832 tisuće kuna rasporedi u zakonske rezerve u iznosu 9.692 tisuće kuna, u ostale rezerve iznos 120.060 tisuća kuna, za objavljenu dividendu iznos 63.127 tisuća kuna (9,00 kuna po dionici), dok se preostali iznos 953 tisuće kuna zadržava u neraspoređenoj dobiti.
Nadalje, ovisna društva su u 2021. godini prema odlukama skupština rasporedila iz ostvarene dobiti u statutarne pričuve 2.621 tisuću kuna, 20 tisuća kuna u zakonske pričuve te u ostale pričuve 7.155 tisuća kuna.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 31 – ZADRŽANA DOBIT
Kretanje zadržane dobiti prikazano je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
|||||
|
(u tisućama kuna) |
||||||
|
Stanje 1.siječnja |
714.828 |
620.878 |
||||
|
- prijenos u zakonske i ostale rezerve |
(139.548) |
(92.055) |
||||
|
- objavljena dividenda |
(63.127) |
(62.929) |
||||
|
-realizacija opcija |
812 |
- |
||||
|
- dobit razdoblja |
309.221 |
248.934 |
||||
|
Stanje 31. prosinca |
822.186 |
714.828 |
||||
Dana 29. lipnja 2021. godine Glavna skupština dioničara donijela je odluku o isplati dividende u iznosu 63.127 tisuća kuna, 9,00 kuna po dionici (2020.: 62.929 tisuća kuna, 9,00 kuna po dionici).
BILJEŠKA 32 – NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI
Nekontrolirajući udjeli Grupe Podravka proizašli su iz vlasničkog udjela od 65% u povezanom društvu Farmavita d.o.o. Sarajevo te 99,44% u povezanom društvu Mirna d.d.(2020.: 99,23%). Skraćene financijske informacije društva Farmavita d.o.o., Sarajevo (ne uključujući konsolidacijska izbijanja) na dan 31. prosinca 2021. godine i društva Mirna d.d. su kako slijedi:
|
31. prosinca 2021. |
Mirna d.d. |
Farmavita |
|||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Nekontrolirajući udjeli |
0,6% |
35,0% |
|||
|
Izvještaj o financijskom položaju |
|||||
|
Dugotrajna imovina |
71.775 |
74.995 |
|||
|
Kratkotrajna imovina |
47.792 |
148.118 |
|||
|
Kratkoročne obveze |
(127.096) |
(51.125) |
|||
|
Dugoročne obveze |
(20.429) |
(9.995) |
|||
|
Neto imovina |
(27.958) |
161.993 |
|||
|
Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti za godinu |
|||||
|
Prihodi od prodaje |
74.961 |
254.598 |
|||
|
(Gubitak)/Dobit nakon poreza |
(18.296) |
25.934 |
|||
|
Ostala sveobuhvatna dobit |
10 |
(138) |
|||
|
Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine |
(18.286) |
25.796 |
|||
|
Izvještaj o novčanim tokovima |
|||||
|
Neto povećanje novca i novčanih ekvivalenata |
11 |
(7.693) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 32 – NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI (NASTAVAK)
Kretanje u nekontrolirajućim udjelima bilo je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Stanje na dan 1. siječnja |
54.932 |
46.334 |
|||
|
Likvidacija ovisnog društva |
- |
911 |
|||
|
Efekt stjecanja nekontrolirajućih udjela |
(107) |
- |
|||
|
Tečajna razlika |
(137) |
487 |
|||
|
Udjel u dobiti tekuće godine |
8.601 |
7.200 |
|||
|
Stanje na dan 31. prosinca |
63.289 |
54.932 |
|||
|
Od čega: |
|||||
|
Mirna d.d. |
183 |
392 |
|||
|
Farmavita d.o.o. |
63.106 |
54.540 |
|||
BILJEŠKA 33 – FINANCIJSKE OBVEZE PO FER VRIJEDNOSTI KROZ DOBIT ILI GUBITAK
|
2021. |
2020. |
||||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||||
|
Forward ugovori |
|
|
35 |
66 |
|||
|
35 |
66 |
||||||
Negativna fer vrijednost valutnih terminskih ugovora na dan 31.prosinca 2021. iznosila je 35 tisuća kuna (2020.: 66 tisuća kuna).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 34 – KREDITI I ZAJMOVI
|
|
2021. |
2020. |
|||
|
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
Dugoročni krediti |
|||||
|
129.631 |
201.441 |
||||
|
Banke u inozemstvu |
9.588 |
99.602 |
|||
|
Financijski najam |
521 |
151 |
|||
|
139.740 |
301.194 |
||||
|
Kratkoročni krediti |
|||||
|
Banke u Hrvatskoj |
205.700 |
235.891 |
|||
|
Banke u inozemstvu |
52.886 |
145.862 |
|||
|
Financijski najam |
298 |
224 |
|||
|
258.884 |
381.977 |
||||
|
Ukupno krediti |
398.624 |
683.171 |
|||
Podravka d.d., Belupo d.d. i Žito d.o.o. 2016. godine su sklopili ugovor o sindiciranom kreditu s EBRD-om i poslovnim bankama u ukupnom iznosu 123 milijuna eura. Za refinanciranje postojećih kredita iskorišteno je ukupno 98.850 tisuća eura od strane društava. Tijekom 2021. godine Podravka d.d., Belupo d.d. i Žito d.o.o. refinancirali su preostali iznos kreditnih obveza po sindiciranom kreditu kreditima poslovnih banaka.
Prema trenutno važećim ugovorima o kreditima, Grupa je u obvezi održavati sljedeće financijske pokazatelje:
a) Pokriće kamata. Pokazatelj se računa kao omjer EBITDA i ukupnog troška kamata i naknada na konsolidiranoj osnovi.
b) Pokriće neto duga s EBITDA. Pokazatelj se računa kao omjer neto financijskog duga i EBITDA na konsolidiranoj osnovi.
c) Pokazatelj vlastitog financiranja. Pokazatelj se računa kao omjer vlastitog kapitala i rezervi te ukupne imovine na konsolidiranoj osnovi.
Primljeni krediti od banaka u iznosu 120.588 tisuća kuna (2020.: 379.272 tisuće kuna) osigurani su založenim zemljištem, građevinskim objektima te pokretninama Grupe neto knjigovodstvene vrijednosti 327.985 tisuća kuna (bilješka 19).
Obveza po najmu Grupe je kako slijedi:
|
Minimalna plaćanja najma |
Trošak |
Sadašnja vrijednost |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
|
|
(u tisućama kuna) |
||||||
|
Do jedne godine |
318 |
236 |
(20) |
(12) |
298 |
224 |
|
Od jedne do pet godina |
532 |
158 |
(11) |
(6) |
521 |
151 |
|
Ukupno |
850 |
394 |
(31) |
(18) |
819 |
375 |
|
U konsolidiranim financijskim izvještajima uključeno u: |
||||||
|
Obveze po primljenim kreditima - kratkoročni krediti |
298 |
224 |
||||
|
Obveze po primljenim kreditima - dugoročni krediti |
521 |
151 |
||||
|
819 |
375 |
|||||
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 34 – KREDITI I ZAJMOVI (NASTAVAK)
Dinamika otplate dugoročnih kredita je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
99.451 |
217.940 |
||||
|
Od 2 – 5 godina |
40.289 |
83.254 |
|||
|
139.740 |
301.194 |
||||
Pregled fiksnih i varijabilnih kamatnih stopa po ključnim valutama je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
|||||
|
Kune |
EUR |
Ostalo |
Kune |
EUR |
Ostalo |
|
|
Dugoročni krediti |
||||||
|
Banke u Hrvatskoj |
||||||
|
varijabilna kamatna stopa |
0,57% |
- |
- |
0,57% |
- |
- |
|
fiksna kamatna stopa |
0,70% |
0,35% |
- |
0,75% |
- |
- |
|
Banke u inozemstvu |
||||||
|
varijabilna kamatna stopa |
- |
3,00% |
- |
- |
0,94% |
- |
|
fiksna kamatna stopa |
- |
0,35% |
5,00% |
- |
- |
4,79% |
|
Financijski najam |
||||||
|
varijabilna kamatna stopa |
- |
4,80% |
- |
- |
- |
4,80% |
|
fiksna kamatna stopa |
- |
- |
3,89% |
- |
- |
- |
|
Kratkoročni krediti |
||||||
|
Banke |
||||||
|
varijabilna kamatna stopa |
- |
0,63% |
4,48% |
0,51% |
- |
0,99% |
|
fiksna kamatna stopa |
0,51% |
- |
- |
0,67% |
- |
- |
Pregled kredita prema fiksnim i varijabilnim kamatnim stopama je kako slijedi:
|
|
2021. |
2020. |
|||
|
|
fiksna |
varijabilna |
fiksna |
varijabilna |
|
|
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Dugoročni krediti |
|
99.022 |
40.718 |
147.903 |
153.291 |
|
Kratkoročni krediti |
|
202.509 |
56.375 |
174.957 |
207.020 |
|
301.531 |
97.093 |
322.860 |
360.311 |
||
Prosječni ponderirani trošak duga na kamatonosne obveze Grupe je na 31.12.2021. iznosio 0,93% (31.12.2020.: 0,84%).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 34 – KREDITI I ZAJMOVI (NASTAVAK)
Knjigovodstveni iznos i fer vrijednost dugoročnih kredita Grupe je kako slijedi:
|
Knjigovodstveni
|
Fer |
|||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
|||
|
(u tisućama kuna) |
||||||
|
Dugoročni krediti |
||||||
|
Banke u Hrvatskoj |
129.631 |
201.441 |
129.045 |
200.133 |
||
|
Banke u inozemstvu |
9.588 |
99.602 |
9.582 |
99.867 |
||
|
Financijski najam |
521 |
151 |
534 |
151 |
||
|
139.740 |
301.194 |
139.161 |
300.151 |
|||
Knjigovodstveni iznos kredita i zajmova Grupe preračunat je iz sljedećih valuta:
|
2021. |
2020. |
|||||
|
(u tisućama kuna) |
||||||
|
Kune |
186.490 |
437.332 |
||||
|
EUR |
173.349 |
217.699 |
||||
|
Ostalo |
38.785 |
28.140 |
||||
|
398.624 |
683.171 |
|||||
Grupa ima sljedeće nepovučene kreditne linije od banaka:
|
2021. |
2020. |
|||||
|
(u tisućama kuna) |
||||||
|
Iskoristivo unutar jedne godine |
420.785 |
408.715 |
||||
|
420.785 |
408.715 |
|||||
Radi se o neiskorištenim kratkoročnim okvirima za kredite, garancije i akreditive koje Grupa koristi kod više poslovnih banaka.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 34 – KREDITI I ZAJMOVI (NASTAVAK)
Usklada kretanja obveza s novčanim tokovima koji proizlaze iz financijskih aktivnosti:
|
Krediti |
Obveze po najmovima |
Dionički kapital |
Ostale pričuve |
Zadržana dobit |
Nekontrolirajući udjeli |
Ukupno |
||
|
(u tisućama kuna) |
||||||||
|
Stanje na 1. siječnja 2021 |
683.171 |
101.964 |
1.706.048 |
469.685 |
714.828 |
54.932 |
3.730.628 |
|
|
Novčane transakcije: |
||||||||
|
Primljeni krediti |
226.847 |
- |
- |
- |
- |
- |
226.847 |
|
|
Otplata kredita |
(512.326) |
- |
- |
- |
- |
- |
(512.326) |
|
|
Otplata obveza po osnovi najma |
- |
(38.837) |
- |
- |
- |
- |
(38.837) |
|
|
Prodaja vlastitih dionica |
- |
- |
7.983 |
- |
- |
- |
7.983 |
|
|
Dodatno stjecanje manjinskog interesa |
- |
- |
- |
33 |
- |
(107) |
(74) |
|
|
Plaćena dividenda |
- |
- |
- |
- |
(62.782) |
- |
(62.782) |
|
|
Ukupno novčane transakcije |
(285.479) |
(38.837) |
7.983 |
33 |
(62.782) |
(107) |
(379.189) |
|
|
Nenovčane transakcije: |
||||||||
|
Utjecaj promjene deviznog tečaja |
183 |
519 |
- |
502 |
- |
(137) |
1.067 |
|
|
Aktuarski gubici (neto od odgođenog poreza) |
- |
- |
- |
(969) |
- |
- |
(969) |
|
|
Prijenos iz zadržane dobiti (bilješka 31) |
- |
- |
- |
127.215 |
(139.548) |
- |
(12.333) |
|
|
Ostale nenovčane transakcije |
749 |
37.095 |
- |
- |
812 |
- |
38.656 |
|
|
Dobit od otpisa imovine s pravom korištenja |
- |
(5.569) |
- |
- |
- |
- |
(5.569) |
|
|
Ukupne ostale promjene vezane uz kapital |
- |
- |
4.472 |
- |
308.876 |
8.601 |
321.949 |
|
|
Stanje na dan 31. prosinca 2021 |
398.624 |
95.172 |
1.718.503 |
596.466 |
822.186 |
63.289 |
3.694.240 |
|
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 35 – REZERVIRANJA
|
(u tisućama kuna) |
Jubilarne nagrade |
Neiskorišteni godišnji odmori |
Otpremnine |
Poticajne otpremnine i bonusi |
Sudski sporovi |
Ukupno |
|
Na dan 31. prosinca 2020. |
||||||
|
16.467 |
- |
35.556 |
- |
26.451 |
78.474 |
|
|
Kratkoročni dio |
2.191 |
14.596 |
- |
15.243 |
141 |
32.171 |
|
Stanje 1. siječnja 2021. |
18.658 |
14.596 |
35.556 |
15.243 |
26.592 |
110.645 |
|
Povećanje rezerviranja |
2.392 |
11.294 |
4.014 |
23.435 |
11.031 |
52.166 |
|
Iskorišteno u toku godine |
(2.958) |
(9.456) |
(2.680) |
(15.049) |
(1.977) |
(32.120) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. |
18.092 |
16.434 |
36.890 |
23.629 |
35.646 |
130.691 |
|
|
|
|
||||
|
Dugoročni dio |
15.935 |
- |
36.890 |
- |
34.265 |
87.090 |
|
Kratkoročni dio |
2.157 |
16.434 |
- |
23.629 |
1.381 |
43.601 |
|
18.092 |
16.434 |
36.890 |
23.629 |
35.646 |
130.691 |
(i) Sudski sporovi
Navedeni iznosi obavljenih rezerviranja odnose se na sudske sporove podignute protiv Grupe koji proizlaze iz redovnog komercijalnog poslovanja te sporove s bivšim radnicima. Neto trošak rezerviranja iskazan je u konsolidiranom izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti u okviru ostalih prihoda ili administrativnih troškova. Na temelju stručnog mišljenja odvjetnika Uprava Grupe predviđa da neće imati značajnih gubitaka po ovim sporovima iznad iznosa za koje su izvršena rezerviranja na dan 31. prosinca 2021. godine.
(ii) Poticajne otpremnine i bonusi
Grupa je na dan 31. prosinca 2021. godine priznala 21.414 tisuća kuna rezerviranja za bonuse ključnom menadžmentu (2020.: 15.243 tisuće kuna), te 2.021 tisuća kuna rezerviranja za kratkoročne otpremnine po zaposlenima koji su tehnološki višak (2020.: 0 tisuća kuna).
(iii) Jubilarne nagrade i otpremnine
Sukladno kolektivnim ugovorima koje su potpisale članice Grupe, Grupa ima obvezu isplaćivanja jubilarnih nagrada i otpremnina pri odlasku u mirovinu te ostalih naknada svojim zaposlenicima. Drugih oblika primanja nakon odlaska u mirovinu nema. Sadašnja vrijednost navedenih obveza, povezani troškovi tekućeg i minulog rada određeni su metodom projicirane kreditne jedinice.
Aktuarske procjene su izvedene na temelju sljedećih glavnih pretpostavki:
|
2021. |
2020. |
|||
|
Diskontna stopa |
0,40% - 3,00% |
0,50% - 3,17% |
||
|
Stopa fluktuacije |
4,40% - 12,80% |
4,60% - 12,50% |
||
|
Prosječan očekivan preostali radni staž (u godinama) |
22 |
21 |
||
Menadžment smatra da je hrvatsko tržište korporativnih obveznica duboko tržište.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 35 – REZERVIRANJA (NASTAVAK)
Promjene sadašnje vrijednosti obveza s naslova definiranih primanja tijekom razdoblja:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
Jubilarne |
Otpremnine |
|
Jubilarne |
Otpremnine |
|
|
|||||
|
Na dan 1. siječnja |
18.658 |
35.556 |
18.648 |
31.759 |
|
|
Trošak minulog rada |
83 |
99 |
195 |
405 |
|
|
Trošak tekućeg rada |
1.272 |
2.560 |
1.088 |
1.611 |
|
|
Troškovi kamata |
102 |
112 |
70 |
51 |
|
|
Aktuarski (dobici) / gubici |
935 |
1.243 |
1.522 |
3.324 |
|
|
Isplaćena primanja |
(2.958) |
(2.680) |
(2.865) |
(1.594) |
|
|
Na dan 31. prosinca |
18.092 |
36.890 |
|
18.658 |
35.556 |
BILJEŠKA 36 – OSTALE DUGOROČNE OBVEZE
|
2021. |
2020. |
||
|
(u tisućama kuna) |
|||
|
Odgođeni prihodi po osnovi državnih potpora |
18.445 |
18.755 |
|
|
Ostale dugoročne obveze |
- |
374 |
|
|
18.445 |
19.129 |
||
Odgođeni prihodi po osnovi državnih potpora odnose se na nemonetarne državne potpore ovisnog društva u Sloveniji bazirane na iznosu doprinosa na plaće vezanih uz zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Sukladno relevantnoj regulativi, iznosi navedenih doprinosa ne uplaćuju se u proračun već se u roku od tri godine mogu iskoristiti za nabavu propisane kvalificirane dugotrajne materijalne imovine u kojem slučaju se iznos neplaćenih doprinosa priznaje kao državna potpora te se otpušta unutar dobiti ili gubitka kroz korisni vijek trajanja nabavljene imovine sukladno amortizaciji. U slučaju da do nabave kvalificirane imovine ne dođe u propisanom roku od tri godine, neplaćeni doprinosi postaju naplativi.
Iznos odgođenog prihoda po osnovi državnih potpora koji se očekuje otpustiti unutar dobiti ili gubitka u roku od jedne godine sukladno amortizaciji kvalificiranih sredstava ili iznos neplaćenih doprinosa za koji se očekuje da se neće kvalificirati kao državna potpora te će biti naplativi u roku od godine dana, priznaje se kao kratkoročna obveza unutar obveza prema dobavljačima i ostalih obveza.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 37 – OBVEZE PREMA DOBAVLJAČIMA I OSTALE OBVEZE
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Obveze prema dobavljačima |
307.650 |
338.402 |
|||
|
Ostale obveze |
223.666 |
216.508 |
|||
|
531.316 |
554.910 |
||||
Na dan 31. prosinca 2021. i 2020. godine knjigovodstveni iznosi obveza približno odgovaraju fer vrijednosti, zbog kratkoročne prirode navedenih obveza.
Ostale obveze su kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
||
|
(u tisućama kuna) |
|||
|
Ostali obračunani troškovi |
91.420 |
87.113 |
|
|
81.069 |
77.904 |
||
|
Odgođeni prihodi |
29.404 |
29.825 |
|
|
Obveze za doprinose, ostale pristojbe i porez na dodanu vrijednost |
7.248 |
7.334 |
|
|
Primljeni predujmovi |
4.402 |
1.520 |
|
|
Obveza za dividendu |
2.930 |
2.585 |
|
|
Obveze za naknadu za zbrinjavanje ambalaže |
700 |
784 |
|
|
Obveze za kamate |
543 |
836 |
|
|
Ostale obveze |
5.950 |
8.607 |
|
|
223.666 |
216.508 |
||
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA
Kategorije financijskih instrumenta su kako je prikazano:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Dugotrajni zajmovi (bilješka 23) |
4 |
5 |
|||
|
Dugotrajni depoziti (bilješka 23) |
1.420 |
1.510 |
|||
|
Kratkotrajni zajmovi (bilješka 25) |
7 |
8 |
|||
|
968.616 |
922.791 |
||||
|
Novac i novčani ekvivalenti (bilješka 27) |
33.306 |
51.856 |
|||
|
1.003.353 |
976.170 |
||||
|
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
|||||
|
Vlasnički instrumenti |
5.388 |
5.379 |
|||
|
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|||||
|
Financijski instrumenti |
36.397 |
36.397 |
|||
|
Terminski ugovori (bilješka 26) |
- |
106 |
|||
|
36.397 |
36.503 |
||||
|
Ukupno financijska imovina |
1.045.138 |
1.018.052 |
|||
|
Financijske obveze po amortiziranom trošku |
|||||
|
819 |
375 |
||||
|
Krediti i zajmovi (bilješka 34) |
397.805 |
682.796 |
|||
|
Obveze za najam (bilješka 20) |
95.172 |
101.964 |
|||
|
Obveze prema dobavljačima i obveze za kamate (bilješka 37) |
308.193 |
339.238 |
|||
|
801.989 |
1.124.373 |
||||
|
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|||||
|
Forward ugovor (bilješka 33) |
35 |
66 |
|||
|
35 |
66 |
||||
|
Ukupno financijske obveze |
802.024 |
1.124.439 |
|||
Fer vrijednost financijskih instrumenata
Fer vrijednosti financijske imovine i financijskih obveza se određuje kako slijedi:
· fer vrijednost financijske imovine i financijskih obveza kojima se trguje na aktivnim likvidnim tržištima, pod standardnim uvjetima, određuje se prema cijenama koje kotiraju na tržištu;
· fer vrijednost ostale financijske imovine i ostalih financijskih obveza određuje se u skladu s modelima za određivanje cijena, a na temelju analize diskontiranih novčanih tokova koristeći cijene iz poznatih transakcija na tržištu i cijene koje se nude za slične instrumente.
Financijski instrumenti koji se drže do dospijeća u normalnom poslovanju su knjiženi po trošku nabave ili neto iznosu smanjenom za otplaćeni dio. Fer vrijednost je određena kao iznos po kojem se financijski instrument može prodati trgovanjem između dobrovoljnih poznatih stranaka po tržišnim uvjetima, osim u slučaju prodaje pod prisilom ili radi likvidacije.
Na datum izvještavanja, iskazani iznosi novca i novčanih ekvivalenata, kratkoročnih depozita i kratkoročnih pozajmica odgovaraju njihovoj tržišnoj vrijednosti, zbog kratkoročne prirode ove imovine i obveza te zbog činjenice da navedena imovina i obveze u pravilu nose varijabilnu kamatnu stopu približnu tržišnoj.
Financijska imovina po osnovi terminskih ugovora vrednovana je po fer vrijednosti kako je objašnjeno u bilješci 26.
Grupa Podravka smatra da je knjigovodstvena vrijednost ulaganja u nekotirane vlasničke instrumente koji nemaju aktivno tržište približna aproksimacija njihove fer vrijednosti budući je njihovo stjecanje provedeno po cijeni dobrovoljno uređenoj od strane informiranih i nepovezanih stranaka.
Knjigovodstveni iznos obveza po financijskom najmu te obveza po kreditima i najmu aproksimira njihovu fer vrijednost budući da navedene obveze ili nose varijabilnu kamatnu stopu ili nose fiksnu kamatnu stopu koja je približna tržišnoj.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici
U okviru svog poslovanja Grupa Podravka je izložena raznim financijskim rizicima, posebice valutnom, kamatnom i cjenovnom riziku, a povrh navedenih financijskih rizika, značajni rizici su i kreditni rizik te rizik likvidnosti. Upravljanje valutnim, kamatnim i kreditnim rizicima provodi sektor Riznica, odnosno financijske službe pojedinih društava unutar Grupe usporedno s aktivnim upravljanjem ulaganja viška likvidnosti te aktivnim upravljanjem financijskom imovinom i obvezama.
Sastavni dio cjelokupnog projekta Centralizirano upravljanje korporativnim rizicima (ERM) je procedura izvještavanja u svrhu upravljanja financijskim rizicima. Svrha navedene procedure jest osigurati obavještavanje Uprave o kritičnim događajima koji mogu ugroziti profitabilnost ili uzrokovati značajan gubitak novčanih sredstava, za vrijeme dok su navedeni kritični događaji još u ranoj fazi manifestacije. Time se omogućuje pravovremeno donošenje odgovarajućih odluka o određenim poslovnim aktivnostima u svrhu upravljanja kritičnim događajima.
Upravljanje strukturom kapitala
Omjer neto duga i glavnice na izvještajni dan bio je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Dug (dugoročni i kratkoročni krediti i zajmovi uključujući forward ugovor) |
398.659 |
683.237 |
|||
|
Novac i novčani ekvivalenti |
(33.306) |
(51.856) |
|||
|
Neto dug |
365.353 |
631.381 |
|||
|
Glavnica |
3.694.266 |
3.426.982 |
|||
|
Omjer neto duga i glavnice |
10% |
18% |
|||
Dug je definiran kao obveza za dugoročne i kratkoročne kredite. Glavnica uključuje sav kapital i sve pričuve. Osim praćenja omjera duga i glavnice, Riznica Društva u koordinaciji s financijskim službama u ovisnim društvima također prati i omjer neto duga i operativne dobiti prije amortizacije (EBITDA).
Upravljanje kreditnim rizikom
Kreditni rizik predstavlja rizik od neplaćanja odnosno neizvršavanja ugovornih obveza od strane kupaca Grupe Podravka, a koji može utjecati na mogući financijski gubitak Grupe Podravka. Tako je Društvo usvojilo „Proces naplata dospjelih potraživanja“ koji se primjenjuje u poslovanju s kupcima, u okviru kojeg se prikupljaju instrumenti osiguranja plaćanja (gdje god je to moguće), što uvelike doprinosi zaštiti od mogućih financijskih rizika i gubitaka uslijed neizvršenja plaćanja ugovornih obveza. Osim navedenog, Grupa Podravka je tijekom 2021. godine za odabranu grupu tržišta ugovorila osiguranje naplate potraživanja. Društvo je osiguralo potraživanja Tržišta Republike Hrvatske, Turske, Katara, Bjelorusije, Ukrajine, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije, Omana, Kuvajta, Egipta, Japana i Kenije. Za određenu grupu Tržišta, povezana poduzeća Podravke također osiguravaju potraživanja od eksternih kupaca. U 2021. godini kod osiguravatelja su svoja potraživanja osigurali Belupo d.d., Podravka Moskva, Podravka Lagris, Podravka Poljska i Grupa Žito.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Upravljanje kreditnim rizikom (nastavak)
Grupa Podravka posluje isključivo s kreditno sposobnim ugovornim stranama, osiguravajući, prema potrebi, potraživanja radi smanjenja rizika financijskog gubitka kao posljedice neispunjenja ugovornih obveza. Izloženost Grupe Podravka temeljem nastalih potraživanja i kreditni položaj drugih ugovornih strana su kontinuirano praćeni.
Izloženost Grupe prema najznačajnijim kupcima
Kontrola izloženosti Grupe prema najznačajnijim kupcima provodi se redovitim praćenjem potraživanja te određenim mjerama kontrole naplate i isporuke robe, kao i pribavljanjem adekvatnih instrumenata osiguranja naplate.
Poslovna suradnja s novim kupcima ili nastavak suradnje s već postojećim kupcima uz odgodu plaćanja započinje se nakon što isti zadovolje određene kriterije za ocjenu kreditne sposobnosti definirane od strane Grupe. Potraživanja se analiziraju na tjednoj bazi i poduzimaju se sve potrebne mjere za naplatu istih.
Mjere zaštite definiraju se prema financijskim pokazateljima poslovanja pojedinog kupca, pri čemu se koriste određeni internet servisi putem kojih su dostupne potrebne informacije (financijska izvješća, ocjena boniteta i sl.). Izloženost kompanije i kreditna izloženost prate se i kontroliraju kroz kreditne limite postavljene od strane kompanije i osiguravatelja koji se kontinuirano revidiraju i mijenjaju u skladu s potrebama te situacijom na tržištu.
Tijekom 2021. godine Grupa Podravka nije imala značajnijih prijava štete vezanih uz osiguranje naplate potraživanja.
Upravljanje rizikom likvidnosti
Grupa Podravka upravlja rizikom likvidnosti na način da održava optimalne iznose sredstava na računima, uz adekvatne izvore financiranja iz raspoloživih kreditnih linija, u svrhu što efikasnijeg upravljanja kratkoročnim i dugoročnim zahtjevima financiranja i osiguranja potrebne likvidnosti.
Kontinuiranim upravljanjem novčanim tokom na nivou Grupe Podravka, kroz redovito praćenje potraživanja od kupaca te obveza prema dobavljačima, bankama i drugim financijskim institucijama, omogućuje se pravovremeno osiguravanje prihvatljive razine likvidnosti potrebne za održavanje redovnog poslovanja Grupe Podravke.
Planiranje novčanog toka radi se zasebno za svako od društava Grupe Podravka, pri čemu se društva vode smjernicama postavljenim od strane Riznice Podravke čiji je cilj redovito podmirenje svih obveza te usklađenje ostalih ugovornih odnosa.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Upravljanje rizikom likvidnosti (nastavak)
Analiza rizika likvidnosti
Tablice u nastavku prikazuju ugovorna dospijeća financijskih obveza i financijske imovine Grupe Podravka iskazanih u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju na kraju svakog izvještajnog razdoblja.
Tablice su izrađene na temelju nediskontiranih novčanih tokova baziranih na ugovornim uvjetima na datum izvještavanja te uključuju i novčane tokove po glavnici i kamatama.
Analiza rizika likvidnosti priložena niže ne ukazuje na mogućnosti nedostatka likvidnosti Grupe Podravka u kraćem roku.
|
na dan 31. prosinca 2021. |
Neto knjig. vrijednost |
Ugovoreni novčani tokovi |
Do godinu dana |
1 - 5 godine |
preko 5 godina |
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Obveze koje ne nose kamatu: |
|||||
|
Forward ugovori |
35 |
35 |
35 |
- |
- |
|
Obveze prema dobavljačima i obveze za kamate |
308.193 |
308.193 |
307.553 |
640 |
- |
|
308.228 |
308.228 |
307.588 |
640 |
- |
|
|
Kamatonosne obveze: |
|||||
|
Obveze po financijskom najmu |
819 |
877 |
327 |
550 |
- |
|
Krediti i zajmovi |
397.805 |
399.960 |
246.487 |
153.473 |
- |
|
Obveze za najam |
95.172 |
106.882 |
35.466 |
54.540 |
16.876 |
|
493.796 |
507.719 |
282.280 |
208.563 |
16.876 |
|
|
802.024 |
815.947 |
589.868 |
209.203 |
16.876 |
|
|
Imovina koja ne nosi kamatu: |
|||||
|
Potraživanja od kupaca |
968.616 |
968.616 |
967.486 |
1.130 |
- |
|
Financijski instrumenti |
41.785 |
41.785 |
- |
41.785 |
- |
|
Novac i novčani ekvivalenti |
33.306 |
33.306 |
33.306 |
- |
- |
|
1.043.707 |
1.043.707 |
1.000.792 |
42.915 |
- |
|
|
Kamatonosna imovina: |
|
||||
|
Dugotrajni i kratkoročni zajmovi |
11 |
11 |
7 |
4 |
- |
|
Dugotrajni depoziti |
1.420 |
1.424 |
928 |
496 |
- |
|
1.431 |
1.435 |
935 |
500 |
- |
|
|
1.045.138 |
1.045.142 |
1.001.727 |
43.415 |
- |
|
|
|
|||||
|
Neto pozicija likvidnosti |
243.114 |
229.195 |
411.859 |
(165.788) |
(16.876) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Upravljanje rizikom likvidnosti (nastavak)
Analiza rizika likvidnosti (nastavak)
|
na dan 31. prosinca 2020. |
Neto knjig. vrijednost |
Ugovoreni novčani tokovi |
Do godinu dana |
1 - 5 godine |
preko 5 godina |
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Obveze koje ne nose kamatu: |
|||||
|
Forward ugovori |
66 |
66 |
66 |
- |
- |
|
Obveze prema dobavljačima i obveze za kamate |
339.238 |
339.238 |
337.571 |
1.667 |
- |
|
339.304 |
339.304 |
337.637 |
1.667 |
- |
|
|
Kamatonosne obveze: |
|||||
|
Obveze po financijskom najmu |
375 |
393 |
248 |
145 |
- |
|
Krediti i zajmovi |
682.796 |
690.023 |
386.456 |
303.567 |
- |
|
Obveze za najam |
101.964 |
112.242 |
35.148 |
57.743 |
19.351 |
|
785.135 |
802.658 |
421.852 |
361.455 |
19.351 |
|
|
1.124.439 |
1.141.962 |
759.489 |
363.122 |
19.351 |
|
|
Imovina koja ne nosi kamatu: |
|||||
|
Potraživanja od kupaca (uključujući mjenice) |
922.791 |
922.791 |
922.791 |
- |
- |
|
Financijski instrumenti |
41.776 |
41.776 |
- |
41.776 |
- |
|
Terminski ugovori |
106 |
106 |
106 |
- |
- |
|
Novac i novčani ekvivalenti |
51.856 |
51.856 |
51.856 |
- |
- |
|
1.016.529 |
1.016.529 |
974.753 |
41.776 |
- |
|
|
Kamatonosna imovina: |
|||||
|
Dugotrajni i kratkoročni zajmovi |
13 |
13 |
13 |
- |
- |
|
Dugotrajni depoziti |
1.510 |
1.510 |
882 |
628 |
- |
|
1.523 |
1.523 |
895 |
628 |
- |
|
|
1.018.052 |
1.018.052 |
975.648 |
42.404 |
- |
|
|
Neto pozicija likvidnosti |
(106.387) |
(123.910) |
216.159 |
(320.718) |
(19.351) |
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Tržišni rizici
(i) Upravljanje rizikom kamatnih stopa
Grupa Podravka kontinuirano prati promjene te projekcije kamatnih stopa kako bi mogla pravodobno reagirati u slučaju potrebe. Obzirom da je veći dio svojih zaduženja Grupa Podravka ugovorila uz fiksnu kamatnu stopu, Grupa Podravka nije značajnije izložena riziku promjene kamatnih stopa.
Izloženost promjeni kamatne stope na primljene kredite sukladno ugovorenim datumima promjena kamatnih stopa na izvještajni dan je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
|||||
|
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Krediti banaka bazirani na EURIBOR-u |
3.643 |
217.698 |
||||
|
Financijski leasing baziran na EURIBOR-u |
561 |
375 |
||||
|
Krediti banaka na TZMF* |
60.013 |
125.318 |
||||
|
Krediti banaka bazirani na PRIBOR-u** |
32.875 |
16.922 |
||||
|
|
97.092 |
360.313 |
||||
*Trezorski Zapisi Ministarstva Financija
** Prague Interbank Offer Rate
Analiza osjetljivosti na kamatni rizik
Analiza osjetljivosti u nastavku temeljena je na izloženosti riziku promjene kamatnih stopa prema ugovorenim uvjetima na datum izvještavanja. Za promjenjive kamatne stope, analiza je pripremljena na način da je izračunat učinak razumno mogućeg povećanja kamatnih stopa kod zaduženja s varijabilnim kamatnim stopama na očekivane ugovorene novčane tokove takvih zaduženja u odnosu na one koji su izračunati primjenom kamatne stope primjenjive na kraju trenutnog razdoblja izvještavanja.
Procijenjeni učinak povećanja kamatnih stopa od 50 baznih poena na rezultat Grupe Podravka prije poreza za izvještajna razdoblja je kako slijedi:
|
na dan 31. prosinca 2021. |
Ugovoreni novčani tokovi |
do 1 godine |
od 1 do 2 godine |
od 2 do 5 godina |
|
|
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
|
|||||
|
Prema trenutno primjenjivim kamatnim stopama |
99.172 |
58.207 |
20.787 |
20.178 |
|
|
Prema trenutno primjenjivim kamatnim stopama +0,50% |
99.803 |
58.636 |
20.939 |
20.228 |
|
|
Efekt povećanja kamatnih stopa za 0,50% |
(631) |
(429) |
(152) |
(50) |
|
|
na dan 31. prosinca 2020. |
Ugovoreni novčani tokovi |
do 1 godine |
od 1 do 2 godine |
od 2 do 5 godina |
|
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Prema trenutno primjenjivim kamatnim stopama |
363.424 |
209.178 |
114.009 |
40.237 |
|
|
Prema trenutno primjenjivim kamatnim stopama +0,50% |
365.435 |
210.505 |
114.493 |
40.437 |
|
|
Efekt povećanja kamatnih stopa za 0,50% |
(2.011) |
(1.327) |
(484) |
(200) |
|
Na datum izvještavanja izloženost Grupe kamatnom riziku ne smatra se značajnom.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Tržišni rizici (nastavak)
(ii) Cjenovni rizik
Uspjeh poslovanja Grupe Podravka ovisi o izvorima adekvatnih sirovina i materijala, kao i njihovim cijenama na tržištu, efikasnosti proizvodnog procesa te distribucije proizvoda do njenih kupaca.
Trošak sirovina i materijala može imati značajnu ulogu u troškovima gotovih proizvoda koje Grupa Podravka proizvodi, stoga je podložan utjecaju promjene cijena na tržištu poljoprivrednih, prehrambenih i farmaceutskih sirovina, čiji se utjecaj ne može uvijek nadoknaditi kroz prodajnu cijenu proizvoda kupcu.
Zaštitni carinski i trgovinski mehanizmi u EU kojima se štite proizvođači iz EU predstavljaju rizik u smislu povećanih carinskih davanja (antidumping) za pojedine sirovine iz trećih zemalja.
Također, sve češći poremećaji na svjetskom tržištu uzrokovani okolišnim i geopolitičkim čimbenicima te okrupnjavanjem sektora primarne proizvodnje sirovina, kao i globalni poremećaji u lancu opskrbe nastali zbog pandemije virusa COVID-19, u budućnosti bi mogli imati za posljedicu rast nabavnih cijena.
Rizici nabave sirovina i isporuke proizvoda
Grupa Podravka ostvaruje nabavu s domaćeg tržišta kao i iz inozemstva, dok se glavnina prometa s inozemnim dobavljačima ostvaruje s dobavljačima iz zemalja članica EU.
Od rizika s osnova nabavne funkcije, rizik dostupnosti roba na tržištu jedan je od najznačajnijih zbog svog mogućeg utjecaja na poslovanje Grupe Podravka.
Posljednjih je godina ovaj rizik izraženiji uslijed sve češćih vremenskih nepogoda uzrokovanih promjenom klime na globalnoj razini (višegodišnje suše, poplave i dr.). Posljedica toga su manji prinosi pojedinih poljoprivrednih kultura uz nerijetko i lošiju kvalitetu, što dovodi do manjka tih sirovina na slobodnom tržištu (svježe i sušeno povrće), čak i u više sezona uzastopno. Sve češće pojave bolesti kod stoke (afrička svinjska kuga) uzrok su globalnim poremećajima na tržištu mesa, dok su politički ili socijalni nemiri u pojedinim zemljama, državne intervencije na tržištu (lješnjak, kakao) ili špekuliranja s ključnim poljoprivredno - prehrambenim proizvodima (pšenica, šećer) stalna prijetnja u globalnom poslovnom okruženju. Globalna pandemija virusa COVID – 19 dodatno je povećala rizik opskrbe koji se u prvom redu manifestira na dostupnost potrebnih materijala zbog funkcioniranja cjelokupnog lanca opskrbe u otežanim okolnostima.
Poslujući u takvim uvjetima, nabavna funkcija Grupe Podravka djeluje na smanjivanje ovih utjecaja kroz upravljanje strateškim nabavnim kategorijama i ključnim dobavljačima, konsolidiranjem nabavnih volumena sa svrhom jačanja tržišnih pozicija i osiguranja dostupnosti sirovina za proizvodnju u traženoj količini, ugovorenoj kvaliteti i na vrijeme. Također, kontinuiranim praćenjem novih tehnoloških rješenja te uvođenjem zamjenskih sirovina gdje je to moguće, Grupa Podravka aktivno radi na ublažavanju i/ili eliminaciji rizika nabave sirovina i dostupnosti proizvoda.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Tržišni rizici (nastavak)
(ii) Cjenovni rizik (nastavak)
Rizici fluktuacije cijena osnovnih sirovina
Tržište poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, kao najznačajniji izvor sirovina i materijala za Grupu, ubraja se među najosjetljivija tržišta suvremenog svijeta. Iz tog razloga je i volatilnost cijena poljoprivredno-prehrambenih sirovina značajan element u poslovnom okruženju Grupe, pogotovo u uvjetima izraženijih poremećaja na svjetskom i lokalnom tržištu. Jedan od razloga leži u već spomenutim rizicima dostupnosti roba uslijed okolišnih, geopolitičkih i socijalnih čimbenika te špekuliranja s ključnim poljoprivredno-prehrambenim proizvodima, posebice onima u sektoru pšenice i šećera. Izrazita fluktuacija cijena posebice je aktualna u segmentu burzovnih roba (lješnjak, šećer, začini, kakao, mlijeko u prahu, energenti), koja je osobito bila izražena tijekom protekle godine s jedne strane zbog poremećaja u lancu opskrbe, a s druge strane zbog povećane potražnje na tržištu Kine.
Zaštitni carinski i trgovinski mehanizmi u EU kojima se, s jedne strane štite proizvođači iz EU, s druge strane predstavljaju rizik u smislu povećanih carinskih davanja (antidumping) za pojedine sirovine iz trećih zemalja.
U dijelu farmaceutskih sirovina došlo je do porasta cijena uslijed značajnijih promjena na tržištu ulaznih sirovina. Trend ekološke osviještenosti i zatvaranja tvornica u Kini koje nisu mogle opstati u novim uvjetima, uzrokovao je nedostatak polaznih sirovina što je rezultiralo povećanjem cijena kemijskih sinteza sirovina.
Globalna pandemija virusa COVID – 19 dodatno je povećala s jedne strane rizik opskrbe koji se u prvom redu manifestira na dostupnost potrebnih materijala zbog funkcioniranja cjelokupnog lanca opskrbe u otežanim okolnostima, ali i rizik promjene cijena.
Kako bi umanjila ove utjecaje, nabavna funkcija Grupe Podravka kontinuirano prati kretanje cijena i trendova na tržištu, provodi zajedničke tendere za pojedine strateške nabavne kategorije, koristi nove tehnike nabave (e-nabava, internet aukcije) kojima se povećava efikasnost sourcing procesa te djeluje na snižavanje troška nabave. Pravovremeno ugovaranje, raspodjela rizika dijelom i na naše dobavljače, optimiziranje specifikacija materijala i uvođenje zamjenskih sirovina, kao i aktivno provođenje Commodity Risk Managmenta uz jačanje analize cost drivera i svih relevantnih inputa, samo su neke od redovnih aktivnosti koje Grupa Podravka provodi u svrhu što bolje procjene kretanja cijena i smanjenja rizika fluktuacija cijena na tržištu.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Tržišni rizici (nastavak)
(iii) Valutni rizik
U idućoj tablici su prikazani knjigovodstveni iznosi financijske imovine i financijskih obveza Grupe Podravka u stranoj valuti na izvještajni datum.
|
Obveze |
Imovina |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
(u tisućama kuna) |
(u tisućama kuna) |
||||
|
Europska Unija (EUR) |
451.481 |
493.350 |
256.615 |
227.427 |
|
|
Češka kruna (CZK) |
48.374 |
33.361 |
19.851 |
15.874 |
|
|
Bosna i Hercegovina (BAM) |
35.833 |
38.499 |
144.961 |
146.334 |
|
|
Poljska (PLN) |
27.610 |
24.008 |
39.466 |
42.167 |
|
|
Rusija (RUB) |
12.230 |
9.108 |
155.150 |
143.252 |
|
|
Ostale valute |
26.897 |
22.651 |
109.546 |
114.573 |
|
|
602.425 |
620.977 |
725.589 |
689.627 |
||
Analiza osjetljivosti na valutni rizik
Grupa Podravka određene transakcije obavlja u stranoj valuti te je po tom pitanju izložena rizicima promjene valutnih tečajeva, pri čemu se najveća izloženost promjeni tečaja hrvatske kune tijekom 2021. godine javljala u odnosu na EUR, CZK, BAM, PLN i RUB.
Za zaštitu od valutnog rizika tijekom 2021. godine Grupa Podravka ugovarala je derivativne financijske instrumente s ciljem zaštite planskog tečaja za 2021. godinu. Putem Bloomberg terminala redovito se prate makroekonomske projekcije te se u određenom trenutku ugovaraju fx forward transakcije temeljem projekcija, a sukladno modelu „Layer hedging“.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Tržišni rizici (nastavak)
(iii) Valutni rizik (nastavak)
Analiza osjetljivosti na valutni rizik (nastavak)
Tečajni rizici proizlaze iz poslovanja s povezanim društvima na inozemnim tržištima te nabave prehrambenih sirovina na međunarodnom tržištu što se velikim dijelom obavlja u valutama EUR i USD. Jednako tako, Grupa Podravka djelomično se financira putem kredita denominiranih u EUR.
Tijekom 2021. godine Grupa Podravka provela je analizu valutne strukture bilance te nastavila s primjenom modela upravljanja transakcijskim tečajnim rizikom pod nazivom „Layer hedging“ (hrv. slojevita zaštita). Navedeni model primjenjuje se za sljedeću košaricu valuta: USD, AUD, CAD, RUB, CZK, HUF te PLN. Sastavni dijelovi modela uključuju način identifikacije izvora rizičnosti i mjerenje izloženosti, proces ugovaranja derivativnih financijskih instrumenata u svrhu zaštite te sustav kontrole i izvještavanja.
Dodatno, u sklopu modela postavljeni su i parametri limita izloženosti koji su okidači za ugovaranje propisane razine zaštite. Na taj način je valutni rizik u većoj mjeri prenesen s povezanih društava na Društvo koje navedene novčane priljeve usklađuje s odljevima (prirodni hedging) te tako smanjuje ukupnu izloženost valutnom riziku, a čime je i stvorena mogućnost ugovaranja derivativnih financijskih instrumenata na preostali iznos neto novčanog toka na centralnoj razini.
Tijekom 2021. godine Podravka d.d. ugovarala je terminske transakcije za upravljanje tečajnim rizikom valuta AUD, CAD, RUB, HUF te PLN. Zbog tečajnog režima kojeg provodi Hrvatska narodna banka, za izloženost tečaja hrvatske kune prema euru derivativni financijski instrumenti nisu se ugovarali. Belupo d.d., kompanija u sklopu Grupe Podravka, ostvaruje značajni dio svojih prihoda na ruskom tržištu te je samim time izložena promjeni tečaja RUB. Podravka International Kft., Budimpešta dio svojih odljeva ostvaruje u eurima zbog podmirenja svojih obveza u navedenoj valuti. Tijekom 2021. godine povezano društvo je sklapalo fx forward transakcije za valutni par EUR HUF s ciljem zaštite od promjene tečaja eura.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Tržišni rizici (nastavak)
(iii) Valutni rizik (nastavak)
Analiza osjetljivosti na valutni rizik (nastavak)
Analiza valutnog rizika pripremljena je na temelju službenih srednjih tečajeva analiziranih stranih valuta prema Hrvatskoj narodnoj banci, osim ruske rublje za koju se koristi tečaj ECB, koji su bili kako slijedi:
|
31.12.2021. |
31.12.2020. |
|||
|
EUR |
7,5172 |
7,5369 |
||
|
CZK |
0,3011 |
0,2880 |
||
|
BAM |
3,8435 |
3,8536 |
||
|
PLN |
1,6356 |
1,6663 |
||
|
RUB |
0,0886 |
0,0820 |
U idućoj tablici analizirana je osjetljivost Grupe Podravka na povećanje i smanjenje tečaja kune od 10% u odnosu na strane valute prema kojima je Grupa Podravka značajnije izložena (EUR, CZK, BAM i PLN), dok je osjetljivost na promjenu RUB izračunata sa promjenom tečaja od 30%. Analiza osjetljivosti uključuje samo otvorene novčane stavke u stranoj valuti i njihovo preračunavanje na kraju razdoblja temeljem postotne promjene valutnih tečajeva. Analiza osjetljivosti uključuje monetarnu imovinu i monetarne obveze u valuti. Negativan broj pokazuje smanjenje dobiti ako se hrvatska kuna u odnosu na predmetnu valutu promijenila za gore navedeni postotak. U slučaju obrnuto proporcionalne promjene vrijednosti hrvatske kune u odnosu na predmetnu valutu, utjecaj na dobit bio bi jednak i suprotan.
|
Utjecaj valute EUR |
Utjecaj valute CZK |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
(u tisućama kuna) |
(u tisućama kuna) |
||||
|
Povećanje/(smanjenje) neto rezultata +10% |
(19.487) |
(26.592) |
(2.852) |
(1.749) |
|
|
Povećanje/(smanjenje) neto rezultata -10% |
19.487 |
26.592 |
2.852 |
1.749 |
|
|
Utjecaj valute BAM |
Utjecaj valute PLN |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
(u tisućama kuna) |
(u tisućama kuna) |
||||
|
Povećanje/(smanjenje) neto rezultata +10% |
10.913 |
10.784 |
1.186 |
1.816 |
|
|
Povećanje/(smanjenje) neto rezultata -10% |
(10.913) |
(10.784) |
(1.186) |
(1.816) |
|
|
Utjecaj valute RUB |
|||||
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Povećanje/(smanjenje) neto rezultata +30% |
42.876 |
40.243 |
|||
|
Povećanje/(smanjenje) neto rezultata -30% |
(42.876) |
(40.243) |
|||
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Financijski rizici (nastavak)
Tržišni rizici (nastavak)
(iv) Rizici s osnova prodajne funkcije
Grupa Podravka ostvaruje 32% (2020.: 31%) prihoda od prodaje na tržištu Republike Hrvatske dok 68% (2020.: 69%) prihoda od prodaje ostvaruje na inozemnim tržištima.
Grupa Podravka se kroz prodajne cijene te rabatnu politiku prilagođava makroekonomskim uvjetima svakog pojedinog tržišta što je i ujedno najveći rizik s naslova prodajne funkcije.
Što se tiče poslovanja na tržištu Republike Hrvatske, Grupa Podravka očekuje povećane rizike vezane uz održavanje tržišne pozicije. Kako bi se umanjio ovaj utjecaj, Grupa Podravka nastoji dodatno jačati vlastitu konkurentnost povećanjem učinkovitosti, modernizacijom tehnologije te jačanjem proizvodnih marki.
Grupa Podravka ulaže napore da kroz optimizaciju postojećih cjenovnih politika i razina cijena na postojećim tržištima u EU/CEE regiji osigura preduvjete za nastavak uspješnog dugoročnog rasta i izbjegavanje erozija profitnih marži.
Upravljanje rizicima redovnog poslovanja
Rizici industrije
U prehrambenoj industriji trendovi se na tržištu kao i navike potrošača mijenjaju u vrlo kratkom razdoblju. Zbog takvog rizika Grupa teži konstantnom unapređenju procesa te zadovoljavanju tržišnih uvjeta. U prehrambenoj industriji, gdje je stavljen fokus na proizvode i brandove, Grupa uvažava zakonodavne, zdravstvene i proizvodne regulative. Jasna zakonska regulativa kreira većinu proizvodnih i prodajnih procesa unutar Grupe i ona je podložna promjenama, ovisno o tijelima koja ju donose. Jedan od najvećih rizika vezan uz prehrambenu industriju je zdravlje potrošača. Svi proizvodni procesi podliježu međunarodnim standardima. Implementacijom boljih internih procesa Grupa nastoji eliminirati većinu potencijalnih prijetnji. Korištenjem financijskih sredstava iz EU nastoji se poboljšati sve poslovne procese u kompaniji i unaprijediti poslovanje na svim razinama u skladu s odrednicama i fokusima poslovanja EU.
U vrijeme korona krize pokazalo se kako je prehrambena industrija značajna u prevladavanju kriznih situacija. Poremećaji u svjetskim lancima opskrbe predstavljaju izazov za proizvođače hrane koji se moraju boriti s nedostatkom određenih sirovina i otežanim uvjetima proizvodnje. Pravovremenim planiranjem proizvodnje i uzimanjem u obzir svih nepredvidivih okolnosti smanjuje se rizik od nespremnosti proizvodnje da reagira na izvanredne zahtjeve. Manjak kvalificirane radne snage uslijed pandemije može uvelike ugroziti proizvodne procese i njihovo nesmetano i pravovremeno odvijanje. Preventivne mjere u sprečavanju širenja zaraze virusom u proizvodnim pogonima od neizmjerne su važnosti za odvijanje proizvodnje.
Utjecaj korona krize na Kinu i Indiju, dva najveća svjetska izvoznika farmaceutskih proizvoda s najjeftinijom proizvodnjom, poremetio je lance opskrbe lijekovima i drugom medicinskom opremom širom svijeta zbog ograničenja proizvodnje, distribucije i trgovine, kao i kratkoročnih nedostataka određenih proizvoda. Potrebno je na vrijeme osigurati sirovine i materijale koji su neophodni za proizvodnju lijekova kako bi umanjili rizik i održali dostatnu opskrbljenost domaćeg stanovništva lijekovima.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Upravljanje rizicima redovnog poslovanja (nastavak)
Rizik konkurencije
Grupa prodaje proizvode kako na tržištu Republike Hrvatske tako i na međunarodnom tržištu, te je pritom izložena mnogobrojnoj konkurenciji u svim kategorijama proizvoda. Inovacije, prilagodba cijene, kvalitete i ambalaže proizvoda bitne su promjene kojima Grupa posvećuje pozornost kako bi se diferencirala od konkurencije.
Uz to, reputacija branda, odnosno Grupe, nematerijalna je vrijednost koja ga diferencira u odnosu na konkurenciju i stvara prednost. Činjenica da je Grupa usmjerena na osiguranje najviše razine kvalitete svojih proizvoda, doprinosi reputaciji koja svakodnevno ovisi o mnogobrojnim vlastitim proizvodima na tržištu.
Praćenje potrošačkih navika i preferencija koje su podložne konstantnim promjenama, te prilagodba na iste, još je jedna u nizu aktivnosti kojima Grupa nastoji zadržati i povećati postojeće tržišne pozicije i marže. U borbi s velikim internacionalnim konkurentima dolazi do izražaja i razlika u financijskim resursima koji su potrebni za cjelokupnu promociju i prodaju proizvoda, a često je i ključan faktor u dopiranju do novog potrošača.
Rizici poremećaja IT sustava
Grupa intenzivno koristi IT sustave koji joj omogućavaju efikasno upravljanje Grupom, komuniciranje s kupcima i dobavljačima, te prikupljanje svih potrebnih informacija na koje bi se menadžment mogao oslanjati u donošenju odluka.
S obzirom na visok stupanj automatiziranosti poslovnih procesa kroz korištenje IT sustava, Grupa poduzima potrebne mjere kako bi se minimizirali poremećaji u radu IT sustava uslijed problema s IT opremom, prostorima u kojim je ona smještena, virusima te neovlaštenim upadima u sustave izvana.
Kako svaki poremećaj u radu IT sustava izaziva značajne probleme u radu poslovnih sustava i financijske gubitke, Grupa je implementirala procedure oporavka IT sustava kroz izgradnju pomoćne IT sobe koja preuzima funkciju glavne IT sistem sobe u slučaju problema. U normalnom režimu rada obje IT sistem sobe rade u aktiv-aktiv modu.
Grupa redovito provodi interne i vanjske penetracijske testove (rade ih vanjski neovisni stručnjaci za sigurnost) kako bi se minimizirao rizik korištenja ranjivosti sustava za širenje virusa te rizik od neželjenih upada u IT sustave izvana.
Također, implementacijom naprednih sigurnosnih nadzornih sustava, koji se svakodnevno prate, rizik od vanjskih upada u IT sustave Grupe Podravka je dodatno smanjen i minimiziran na najmanju moguću mjeru.
Podravka d.d. je implementirala ISO 27001 standard čiji je cilj dodatno pojačati sigurnosne procedure te raditi na podizanju svijesti o informacijskoj sigurnosti među djelatnicima Grupe Podravka.
Rizici vezani uz ljudski kapital
Temelj uspjeha Grupe i odlike njenih zaposlenika su poslovna etičnost i izvrsnost, posvećenost ostvarenju ciljeva i radu, dodatni trud i zalaganje te svakodnevno zalaganje, rast i razvoj.
Poštovanje i povjerenje te timski rad utemeljen na dijalogu i transparentnosti u radu potiče se i podržava te čini čvrstu osnovu kontinuiranog napretka.
Grupa kroz niz proaktivnih mjera stvara okruženje gdje su zaposlenici angažirani i lojalni. Grupa prepoznaje i nagrađuje pojedince koji ostvaruju izvrsne rezultate, iskazuju izniman trud i potiču inovaciju i efikasnost.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 38 – UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Upravljanje rizicima redovnog poslovanja (nastavak)
Rizici vezani uz ljudski kapital (nastavak)
U 2021. godini Grupa je identificirala glavne rizike vezane uz ljudski kapital:
· Pravovremeno privlačenje i zadržavanje kvalificirane radne snage za potrebe Proizvodnje
· Nepovoljna dobna (starosna) struktura zaposlenika te odlazak u mirovinu u narednim godinama
Definirana je nova strategija Ljudskih resursa u kojoj su neki od glavnih stupova Transformacija radne snage i zanavljanje te Profesionalni razvoj i nove karijerne opcije.
Grupa adresira navedene rizike te će fokus biti na konkretnim inicijativama/aktivnostima kojima se želi minimizirati glavni rizici:
1. Intenziviranje suradnje s obrazovnim institucijama
2. Zapošljavanje mladih radnika
3. Programi za pripravnike i novozaposlene
4. Dobavljanje radne snage iz novih bazena
5. Programi koji potiču međugeneracijsku i multikulturalnu suradnju i razumijevanje
6. Upravljanje imidžom poslodavca
Osim navedenih, Grupa koristi i niz drugih proaktivnih mjera i kontrola kako bi navedene rizike, koliko god je to moguće, držala na zadovoljavajućoj razini.
Rizik utjecaja na klimu
Grupa djeluje kroz dva osnovna segmenta poslovanja, Prehranu i Farmaceutiku. Spomenute djelatnosti nisu navedene u Delegiranoj odredbi o EU-ovoj taksonomiji klimatski održivih djelatnosti što znači da se radi o djelatnostima koje nemaju značajan negativan utjecaj na klimu jer se u proizvodnom procesu ne ispuštaju velike količine stakleničkih plinova. Zaštita okoliša jedan je od prioriteta Grupe, a provodi se primjenom načela održivog razvoja i čistije proizvodnje. Sve aktivnosti moraju biti u skladu s važećim nacionalnim zakonskim odredbama glede zaštite okoliša kao i propisima zemalja u kojima Grupa djeluje. U slučaju nepostojanja vlastitih zakonskih odredbi primjenjuju se međunarodni standardi.
Grupa se obvezala na racionalno korištenje najboljih izvora energije i sirovina, gospodarenje otpadima kao i stalnu prevenciju negativnog utjecaja na okoliš proizvodnje te proizvoda i usluga. Prema načelima politike zaštite okoliša Grupa djeluje u svojem okruženju, a jedan od ciljeva te politike je i pronalaženje cjelovitih rješenja za smanjenje emisija u zrak.
Od stakleničkih plinova u proizvodnom procesu ispušta se CO2, dok nema emisije ostalih stakleničkih plinova. Kroz logističko distributivni dio poslovanja (vozni park) emitira se CO2 i vrlo male količine CH4 i N2O što je vidljivo u razlici između ukupne emisije CO2 i ukupne emisije GHG. Investicijama u vozni park i nabavom novih vozila EURO VI norme, ispušteno je 2,89% manje CO2 u 2021. godini u odnosu na usporedno razdoblje.
U proizvodnom procesu sve je zastupljenije korištenje obnovljivih izvora energije (kotlovnica na drvnu sječku, fotonaponska elektrana na tvornici Kalnik), a kroz planirane kapitalne investicije (nova fotonaponska elektrana na prostoru Danice) udio obnovljivih izvora energije na razini Grupe će se dodatno povećati.
Investicijama u povećanje energetske efikasnosti nekretnina i postrojenja kroz smanjenje potrošnje energenata, dodatno se smanjuje CO2 emisija, a time i negativan utjecaj na klimu.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 39 – ISPLATE S TEMELJA DIONICA
Opcije za radnike
Opcije na kupnju dionica Podravke d.d. odobrene su ključnom rukovodstvu Grupe. Cijena iskorištenja odobrene opcije jednaka je prosječnoj ponderiranoj cijeni dionice Podravke d.d. ostvarenoj na Zagrebačkoj burzi u godini u kojoj je opcija dodijeljena. Opcije se stječu za svaku poslovnu godinu posebno. Opcije kupnje dionica mogu se realizirati nakon proteka najmanje dvije, a najviše pet godina od godine na koju se opcija kupnje dionica odnosi. U slučaju prekida radnog odnosa, stečene opcije mogu se iskoristiti u roku od 3 godine od dana prestanka radnog odnosa.
Na dan 31. prosinca 2021. godine bile su na snazi sljedeće opcije za isplatu s temelja dionica:
|
Datum izdanja |
Broj instrumenata |
Uvjeti ostvarivanja prava |
Ugovorno trajanje |
|
|
Opcije izdane ključnom menadžmentu Grupe |
|
|||
|
Na dan 12. prosinca 2017. |
2.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2022. |
|
|
Na dan 17. ožujka 2017. |
2.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2022. |
|
|
Na dan 17. svibnja 2017. |
5.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2022. |
|
|
Na dan 17. svibnja 2017. |
7.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
06.01.2024. |
|
|
Na dan 21. srpnja 2017. |
5.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2022. |
|
|
Na dan 01. svibnja 2018. |
2.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2022. |
|
|
Na dan 30. lipnja 2017. |
5.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2022. |
|
|
Na dan 31. prosinca 2017. |
4.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
|
04.10.2023. |
|
Na dan 31.srpnja 2018. |
28.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2023. |
|
|
Na dan 31.srpnja 2018. |
10.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
06.01.2024. |
|
|
Na dan 23.srpnja 2018. |
7.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2023. |
|
|
Na dan 13. prosinca 2019. |
2.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2023. |
|
|
Na dan 04. listopada 2018. |
5.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
|
04.10.2023. |
|
Na dan 10. prosinca 2019. |
22.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2024. |
|
|
Na dan 28. svibnja 2019. |
7.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2024. |
|
|
Na dan 10. prosinca 2019. |
10.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
06.01.2024. |
|
|
Na dan 30.srpnja 2019. |
5.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
04.10.2023. |
|
|
Na dan 30.srpnja 2019. |
4.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2024. |
|
|
Na dan 13. prosinca 2019. |
9.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2024. |
|
|
Na dan 10. prosinca 2020. |
7.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2025. |
|
|
Na dan 19. rujna 2020. |
3.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
04.10.2023. |
|
|
Na dan 19. rujna 2020. |
2.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2025. |
|
|
Na dan 29. rujna 2020. |
22.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2025. |
|
|
Na dan 29. rujna 2020. |
10.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
06.01.2024. |
|
|
Na dan 02. prosinca 2020. |
13.200 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2025. |
|
|
Na dan 02. prosinca 2020. |
3.300 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.03.2024. |
|
|
Na dan 30. travnja 2021. |
32.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2026. |
|
|
Na dan 10. prosinca 2021. |
7.500 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2026. |
|
|
Na dan 13. rujna 2021. |
7.000 |
Rad do ugovorenog trajanja opcije |
31.12.2026. |
|
|
Ukupno opcije na dionice |
252.500 |
|
|
|
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 39 – ISPLATE S TEMELJA DIONICA (NASTAVAK)
Opcije za radnike (nastavak)
Mjerenje fer vrijednosti
Fer vrijednost opcija na dionice zaposlenicima mjerena je pomoću Black-Scholes formule. Varijable pri mjerenju uključuju cijenu dionice na datum mjerenja, cijenu izvršenja instrumenta, očekivanu volatilnost (na temelju procjene povijesne volatilnosti cijene dionice, osobito tijekom povijesnog razdoblja razmjernog očekivanom trajanju opcije), očekivano trajanje instrumenta (temelji se na povijesnom iskustvu i općenitom ponašanju nositelja opcije), očekivanu dividendu i bezrizičnu kamatnu stopu (određenu na temelju državnih obveznica). Sukladno korištenim ulaznim varijablama procjena fer vrijednosti opcije je karakterizirana u hijerarhiji fer vrijednosti kao razina 1. Netržišni te radni uvjeti ne uzimaju se u obzir pri određivanju fer vrijednosti.
Ulazne varijable za kalkulaciju fer vrijednosti:
|
Program dioničkih opcija za ključni menadžment |
2021. |
2020. |
||
|
Fer vrijednost opcije na datum izdavanja (ponderirani prosjek) |
126 |
113 |
||
|
Cijena dionice na datum izdavanja (ponderirani prosjek) |
457 |
415 |
||
|
Izvršna cijena (ponderirani prosjek) |
417 |
410 |
||
|
Očekivana volatilnost (ponderirani prosjek) |
21% |
18% |
||
|
Očekivano razdoblje valjanosti (ponderirani prosjek u godinama) |
2,7 |
2,2 |
||
|
Bezrizična kamatna stopa (temeljena na državnim obveznicama) |
5,09% |
3,78% |
||
|
Priznato unutar dobiti ili gubitka |
2021. |
2020. |
||
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
Transakcije s temelja isplate u dionicama |
6.260 |
11.120 |
||
Cijena iskorištenja dioničkih opcija za ključni menadžment kreće se u rasponu od 317 do 589 kuna.
Promjene u broju danih opcija za dionice i njihovih izvršnih cijena u kunama su kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
|||
|
Broj opcija |
Prosječna ponderirana izvršna cijena |
Broj opcija |
Prosječna ponderirana izvršna cijena |
|
|
Na dan 1. siječnja |
231.500 |
410 |
189.217 |
364 |
|
Iskorišteno |
(26.000) |
356 |
(19.717) |
325 |
|
Izdano |
47.000 |
632 |
62.000 |
485 |
|
Na dan 31. prosinca |
252.500 |
417 |
231.500 |
410 |
|
Neiskorišteno na dan 31. prosinca |
116.800 |
333 |
40.500 |
355 |
Na dan 31. prosinca 2021. broj neizvršenih dioničkih opcija je 252.500 (2020.: 231.500 opcija). Tijekom 2021. godine iskorišteno je 26.000 opcija (2020.: 19.717 opcija).
Prosječna ponderirana izvršna cijena neizvršenih dioničkih opcija na kraju 2021. godine je 417 kuna. (2020.: 410 kuna). Cijena svih neizvršenih dioničkih opcija je manja od tržišne cijene dionice na dan 31.12.2021. godine. Prosječno ponderirano preostalo ugovoreno razdoblje na kraju godine je 2,7 godina (2,2 godine u 2020. godini).
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 40 – TRANSAKCIJE S POVEZANIM STRANAMA
Transakcije između Društva i njegovih ovisnih društava, koja su njegove povezane strane, eliminirane su konsolidacijom i nisu objavljene u ovoj bilješci.
Primici članova Nadzornog odbora, Uprave i direktora
|
2021. |
2020. |
|||
|
(u tisućama kuna) |
||||
|
Primici članova Uprave i direktora |
||||
|
47.007 |
47.645 |
|||
|
Primici po osnovi realizacije opcija |
4.012 |
- |
||
|
51.019 |
47.645 |
|||
Menadžment Grupe koji se sastoji od Uprave i direktora broji 64 osobe (2020.: 65 osoba).
Tijekom 2021. godine realizirane su opcije od strane aktivnih članova Uprave i direktora u iznosu 4.012 tisuća kuna (2020.: 0 tisuća kuna). Za detalje vidjeti bilješku 39.
Tijekom 2021. godine na razini Grupe na ime naknada članovima Nadzornog odbora isplaćeno je ukupno 2.568 tisuća kuna (2020.: 2.521 tisuća kuna).
BILJEŠKA 41 – POTENCIJALNE OBVEZE
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Dane garancije i jamstva |
30.478 |
28.433 |
|||
|
30.478 |
28.433 |
||||
Dane garancije i jamstva odnose se najvećim dijelom na potencijalne obveze Podravke d.d. po osnovi carinske garancije, garancije za provozni postupak i garancija za uredan povrat predujmova, potencijalne obveze Belupo Grupe po osnovi činidbenih garancija te platežne garancije u korist Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta RH. Dane garancije i jamstva također se dijelom odnose i na potencijalne obveze Žito Grupe po osnovi garancija za ozbiljnost ponude i dobro izvršenje ugovora.
Potencijalne obveze po danim garancijama i jamstvima nisu priznate u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju na dan 31. prosinca, jer prema procijeni Uprave Grupe na dan 31. prosinca 2021. i 2020. godine ne postoji značajna vjerojatnost nastanka navedenih obveza za Grupu.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 42 - PREUZETE OBVEZE
U 2021. godini ugovoreni su troškovi nabave dugotrajne materijalne imovine s dobavljačima u iznosu 154.000 tisuća kuna (2020.: 37.163 tisuće kuna), koji još nisu realizirani, niti su iskazani u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju.
Ugovoreno plaćanje obveza po operativnom najmu u 2021. godini odnosi se na korištenje informatičke opreme, ostale operativne najmove i mobilne uređaje te je kako slijedi:
|
2021. |
2020. |
||||
|
(u tisućama kuna) |
|||||
|
Do jedne godine |
11.306 |
8.112 |
|||
|
Od 1 do 5 godina |
14.773 |
14.167 |
|||
|
26.079 |
22.279 |
||||
BILJEŠKA 43 – DOGAĐAJI NAKON IZVJEŠTAJNOG DATUMA
Dana 4. veljače 2022. godine na sjednici Nadzornog odbora Podravke d.d. donesena je Odluka o imenovanju predsjednice i članova Uprave Podravke d.d.
U Upravu Podravke d.d. imenovani su:
1. Martina Dalić – predsjednica Uprave Podravke d.d.
2. Davor Doko – član Uprave Podravke d.d.
3. Ivan Ostojić – član Uprave Podravke d.d.
4. Ljiljana Šapina – članica Uprave Podravke d.d.
5. Milan Tadić – član Uprave Podravke d.d.
Mandat imenovane predsjednice i članova Uprave Podravke d.d. počeo je teći s danom 24. veljače 2022. godine i traje do 23. veljače 2027. godine, osim imenovanom članu Uprave Ivanu Ostojiću – kojem mandat počinje teći s danom 1. srpnja 2022. godine i traje do isteka mandata Uprave u cijelosti.
Također, društvo je dana 4. veljače 2022. sukladno člancima 260.a i 261. Zakona o trgovačkim društvima primilo ostavku člana Nadzornog odbora Društva Ivana Ostojića koja stupa na snagu 30. lipnja 2022. godine.
Dana 10. veljače 2022. na sjednici Nadzornog odbora Belupa d.d. donesena je odluka o imenovanju člana Uprave Belupa d.d. Za člana Uprave Belupa d.d. imenovan je Marko Đerek. Mandat člana Uprave Belupa d.d. počeo je teći s danom 24. veljače 2022. godine i traje do isteka mandata Uprave Belupa d.d. u cijelosti, 3. svibnja 2022. godine.
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE (NASTAVAK)
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
BILJEŠKA 43 – DOGAĐAJI NAKON IZVJEŠTAJNOG DATUMA (NASTAVAK)
Utjecaj rusko-ukrajinske krize na poslovanje:
Grupa Podravka na tržištima Rusije i Ukrajine na godišnjoj razini ostvaruje manje od 6,5% prihoda od prodaje. Većina potraživanja prema kupcima na tržištu Rusije, nastalih do današnjeg dana, je osigurana. Grupa je napravila procjenu potencijalnog utjecaja promjene tečaja ruske rublje na stavke otvorenih potraživanja i obveza. Preračunata vrijednost istih stavaka potraživanja i obveza po tečaju ruske rublje je za oko 30% manja u odnosu na vrijednosti tih stavaka na datum ovih financijskih izvještaja.
Grupa Podravka će osjetiti negativne posljedice rusko-ukrajinske krize, kao i sankcija uvedenih prema Rusiji, međutim opseg i intenzitet istih trenutno nije moguće procijeniti niti kvantificirati. Kontinuirano se prati razvoj događanja, procjenjuju rizici i mogućnosti njihova ublažavanja.
Izloženost prema Rusiji i Ukrajini nema utjecaj na financijske izvještaje Grupe na dan 31. prosinca 2021. i ne utječe na vremensku neograničenost poslovanja.
BILJEŠKA 44 – ODOBRENJE FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA
Financijske izvještaje usvojila je Uprava i odobrila njihovo izdavanje dana 04. travnja 2022. godine.
Potpisali u ime Društva 04. travnja 2022. godine:
|
Martina Dalić |
Davor Doko |
|
|
Predsjednica Uprave |
|
Član Uprave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ljiljana Šapina |
|
Milan Tadić |
|
Član Uprave |
|
Član Uprave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podravka d.d. |
|
|
|
Ante Starčevića 32 |
|
|
|
48 000 Koprivnica |
|
|
|
Republika Hrvatska |
|
|
|
|